Про це 24 Каналу розповів експерт з питань міжнародної політики Українського інституту майбутнього Ілія Куса. За його словами, раніше Іран не співпрацював в таких масштабах із Росією через переговори про ядерну угоду, але коли стало зрозуміло, що вона провалилась, Іран та Росія почали взаємодію.

Читайте також ЄС розширить санкції проти Білорусі та Ірану за підтримку Росії у війні проти України

Чому Іран вирішив допомогти Росії

Як зазначив Ілія Куса, влітку 2022 року тривали інтенсивні переговори щодо ядерної угоди. В цей період Іран сподівався, що вони завершаться успішно та не хотів ризикувати, взаємодіючи з Росією.

Адже з Ірану, за результатами угоди, повинні були зняти санкції.

"Але коли стало відомо, що переговори провалились, Іран втратив мотивацію не співпрацювати з Росією, а щоб протистояти США, вирішив зблизитись з їхнім противником – Росією", – зазначив експерт.

Це був єдиний мотиватор Ірану не співпрацювати з Росією, тому що вони вірили, що якщо підпишуть угоду, тоді з них знімуть санкції, і, відповідно, який сенс ризикувати, якщо була б перспектива зняття санкцій і відновлення економічних відносин зі США та ЄС,
– сказав Куса.

Також експерт з питань міжнародної політики зазначив, що для Ірану вигідніша співпраця з ЄС, бо там можливо залучити більше інвестицій ніж в Росії.

Експерт з міжнародної політики розповів про "дружбу" Росії та Ірану: дивіться відео

"Для них європейські ринки, західні ринки є пріоритетнішими ніж російські. Це всі розуміють, бо банально маси інвестицій, які можна залучити в Європі набагато більша ніж в Росії", – сказав Ілія Куса.

Як розповів Куса, Іран вступив з Росією саме в ситуативне партнерство, щоб протистояти своєму ворогу – США. Натомість згідно з соціологічниими дослідженнями за 2021 рік, близько 52% іранців негативно ставились до Росії.

Водночас зараз їхні інтереси збігаються, тому вони співпрацюють. Однак у велику дружбу росіян та іранців Ілія Куса не вірить через їхні складні історичні відносини.

Але ситуативно так, їхні інтереси збігаються, Іран отримує з цього партнерства свої військові, ядерні технології, а Росія отримує озброєння,
– підсумував Куса.

Як співпрацюють Росія та Іран

  • Іран налагодив виробництво та постачання дронів-камікадзе до Росії, якими та атакує Україну та вбиває невинних людей. Терористичні акти здійснюються майже по всій території України, але українська ППО навчилась збивати 90-100% "Шахідів".
  • Спочатку Іран спростовував інформацію щодо постачання дронів Росії, але у листопаді 2022 року визнав співпрацю, заявивши, що зробив це до 24 лютого 2022 року.
  • Окрім дронів-камікадзе, Іран може постачати Росії балістичні ракети. Оскільки Росія поступово вичерпує свій запас ракет, постачання з Ірану буде посиленням ескалації війни. Водночас поки що немає точної інформації, чи узгодили сторони таке постачання.