Гроші "Приватбанку" він використовував для придбання американських готелів та офісних приміщень. Про це йдеться у розслідуванні BuzzFeed.
Це цікаво Коломойський знову хоче кинути українців на гроші
Наразі велике журі США вивчає фінанси Коломойського під час розслідування, яке відстежувало переказ грошей "Приватбанку" в США через лабіринт офшорних компаній.
Що придбав олігарх на гроші з "Приватбанку":
- Розкішний готель на 484 номери у Клівленді з виглядом на озеро;
- 21-поверхову офісну вежу за декілька кварталів зі склепінчастими стелями і фресками.
- 4 хмарочоси у центрі Клівленда;
- сталеливарний завод в Огайо.
- закинуту фабрику компанії Motorola у штаті Іллінойс;
- 31-поверховий хмарочос у центрі Луїсвілля;
- офісний комплекс у Далласі (раніше був штаб-квартирою Mary Kay Cosmetics);
- з десяток заводів по США: в Огайо, Кентуккі, Західній Вірджинії, Іллінойсі та Мічигані.
За даними американського ЗМІ, федеральні агенти неодноразово приїжджали в Україну, зокрема й у лютому. Вони зустрічалися з тодішнім генпрокурором України Русланом Рябошапкою і слідчими НАБУ. Обговорювали справу проти Коломойського і його партнера Геннадія Боголюбова.
Приміром, про це згадував директор НАБУ Артем Ситник. В одному з інтерв’ю він заявив, що співпрацює з ФБР у такому розслідуванні, але відмовився надавати деталі через угоду про конфіденційність з федералами.
Зверніть увагу! У виданні зазначають: без чинного договору про екстрадицію між США та Україною президент Зеленський та генпрокурор держави можуть зіткнутися з важким рішенням у разі винесення обвинувального висновку у справі олігарха.
Що про розслідування казав сам Коломойський
Buzzfeed, опираючись на власне інтерв’ю з олігархом, пише, що Коломойський заявляв: він не знає про розслідування великого журі. За його словами, будь-які проблеми, про які повідомляли банківські регулятори, були "створені навмисно, щоб експропріювати банк, його приватну власність".
Водночас, колишній співвласник "Приватбанку" Геннадій Боголюбов сказав, що ніколи не брав гроші в банку незаконно і що будь-яка нерухомість, куплена в США, надходила із законних джерел.
Хід розслідування
Протягом понад року федеральні агенти відстежували мільйони доларів, які відправляли у США компанії, що належать Коломойському і Боголюбову.
Ці гроші надходили для придбання об'єктів нерухомості, зокрема, – 4 хмарочосів у центрі Клівленда, в період з 2008 року і протягом наступних 5 років.
Одним з об'єктів, які привернули увагу ФБР, є сталеливарний завод Warren в Огайо, який належить компаніям, які контролюються Коломойським і двома його партнерами.
Основний позов проти Коломойського і його партнерів щодо відмивання грошей "Приватбанку" передали торік у державний суд штату Делавер. Там міститься таке формулювання: "гроші начебто вилітали з банку на придбання хмарочосів і заводів – все це серія нахабних шахрайських схем".
У позові також йдеться про те, що Коломойський та Боголюбов придумували ретельне шахрайство за допомогою "тіньового банку" – через низку шахрайських позик власникам оборонних компаній, які були зареєстровані на Кіпрі, у Карибському басейні та в інших місцях.
Коломойський фактично використовував "Приватбанк" як свою особисту скарбничку, викрадаючи мільярди доларів та відмиваючи частину грошей через приватну власність у США.
Загалом, згідно з позовом, компаніям, які використовувались для придбання нерухомості, було спрямовано 622,8 мільйона доларів.
У розслідуванні журналісти пригадують слова колишньої очільниці Нацбанку Валерії Гонтарєвої. Вона заявляла, що рівень шахрайства, у який втягнули "Приватбанк" був найбільшим, з яким коли-небудь стикався будь-який інший український банк.
Перша заступниця Нацбанку Катерина Рожкова у коментарі виданню додала, що "коли втрати вдалося виявити – всі просто злякалися і не знали, що з цим робити".
Наразі ключове питання, на думку американських розслідувачів, полягає у тому, чи буде президент Зеленський чинити тиск на НАБУ та генпрокурора, щоб запобігти можливості екстрадиції Коломойського.