Так коротко можна охарактеризувати минулий місяць.

Пропонуємо Вашій увазі основні економічні події в жовтні, які вплинули і на світ, і на Україну. Першість в підсумках надамо нашій неньці — Україні, яка опинилась за крок до оголошення дефолту і знецінення гривні.

Схоже на те, що Президент України, Кабінет міністрів, Нацбанк не усвідомлюють всієї небезпеки повторення кризового сценарію 2008 року. Влада приймає рішення, які абсолютно незрозумілі більшості громадян. Ну, наприклад, яка мета цієї катавасії із паспортизацією обміну валюти? Хто хоче купити долари або євро - купить навіть в інтернеті, або у “міняйл” на ринках, які вже стали нормою в деяких регіонах держави.

Навпаки люди ще активніше почали скуповувати валюту. Зокрема, в одному з центральних відділень “Ощадбанку” у Львові, я на власні очі бачив чергу не менше ніж з 20 осіб, які купували чималі суми в доларах.

Незважаючи на слова заступника глави Адміністрації Президента Ірини Акімової про те, що довіра до України в світі зростає, агентство Fitch Ratings знизило до "стабільного" з "позитивного" прогноз із рейтингів шести ключових для економіки українських компаній: DTEK Holding Limited, Metinvest BV і Kernel Holding SA, Ferrexpo, "Миронівський хлібопродукт" та її холдингової компанії MHP SA. Більше того, Fitch знизив рейтинг і самої України — з “позитивного” до “стабільного”.

Зрозуміти песимізм агентства допоможуть статистичні дані. Згідно з ними, Україна втратила сім позицій в рейтингу сприятливості ділового середовища, який щорічно складає Світовий банк і Міжнародна фінансова корпорація (IFC.) Також, темпи зростання промислового виробництва у вересні 2011 року сповільнилися в півтора рази в порівнянні з серпнем - з 9,6% до 6,4%. Та й зовнішня торгівля абсолютно не на користь української економки - від'ємне сальдо зовнішньоторгівельного балансу України за 8 місяців 2011 р. зросло до 8 мільярдів 105,1 мільйона доларів. Здивував аналітиків і дефіцит поточного рахунку України, який в серпні зріс майже вдвічі. Наразі цей показник досяг одного мільярда доларів.

Зміни в жовтні були і в банківському секторі. Найбільша фінустанова країни - “ПриватБанк” - “поділився” із кіпріотами 25% акцій. Можна лише здогадуватися про цілі, які переслідували власники “Привату” Коломойський і Боголюбов під час цієї угоди. Можливо, вирішили підстрахуватися на оффшорному острові від непередбачуваної української влади? (і правильно зробили — довіряти нікому не можна, в чому переконались і європейці після вироку Юлії Тимошенко).

Зайнятися банківською справою вирішив і багатій з Прикарпаття Олег Бахматюк, який прагне викупити банк “VAB”. Відтак, банкіри мають чекати на ще одного сильного гравця на ринку.

Єдине, що може порадувати — сільське господарство, де намітились зміни, зокрема, Йорданія і Єгипет закупили перші партії української пшениці, щоправда вже після скасування Верховною Радою мит на експорт зерна. Ось Вам і боротьба українських Дон Кіхотів проти вітряків :).

Як бачимо похвалитися особливими успіхами наразі Україна не може.

При цьому, світ конкретно бореться з кризою. І вже має реальні приклади для того, щоб похвалитися. Зокрема, міністри фінансів і глави центробанків провідних світових економік домовилися підтримати збільшення капіталів найбільших банків світу. Документ передбачає розробку спеціальних антикризових планів для кожного великого банку, а також більш інтенсивний моніторинг їх фінансового стану. Подумати країни “G20” ще раз зможуть вже завтра, 3 серпня, в Каннах.

Та й Єврозона не відстає. Вночі 27 жовтня глави країн ЄС досягли згоди з приватними кредиторами Греції про 50% скорочення її боргу. До цього додадуть ще трильйон євро для стабілізаційного фонду EFSF. Але розраховувати на Китай європейці не зможуть, адже голова КНР Ху Цзіньтао дав чітко зрозуміти: Грошей ніхто не дасть так просто.

Таким був жовтень 2011 року.

Попереду нас чекають не менш цікаві події, які вирішуватимуть долю країни і світу. З нетерпінням очікуємо саміт “Великої двадцятки”, повноцінного запуску “Північного потоку” в Німеччину, ухвалення державного бюджету України, чергові торги між європейцями і росіянами з українською владою щодо майбутнього (тут слід розуміти торги щодо рейтингу правлячої більшості перед парламентськими виборами в 2012 році). І головне: стверджувати про те, що влада опікується проблемами громадян язик не підіймається.