До вашої уваги рейтинг ТОП-12 людей, яких підозрюють у корупції, складений згідно з публікаціями у пресі. Зокрема, ми також спирались на заяви голови Одеської ОДА Міхеїла Саакашвілі, які він зробив в Одесі на антикорупційному форумі. Також були використані дані нардепа Сергія Лещенка.
1. Рінат Ахметов
За підрахунками Саакашвілі, саме оборудки Ріната Ахметова з "Укрзалізницею" коштували бюджету — 2,2 мільярда доларів.
Йдеться про схеми Ахметова щодо заниження тарифів на перевезення. До прикладу, якщо порівняти рівень залізничних тарифів в Україні і в Росії, то в Україні сума недоотриманого доходу за 1 рік може становити до 2,2 мільярдів доларів, — вважає одеський губернатор.
Саакакашвілі вважає, що "Укрзалізниця" практично субсидіює виробників руди.
2. Микола Мартиненко
Його прізвище вже відоме багатьом українцям. Микола Мартиненко — депутат від "Народного фронту".
Одеський губернатор заявив, що схеми та відкати Мартиненка працюють в Одеському припортовому заводі, "Енергоатомі", НАК "Нафтогазі" України та Східному ГЗК.
За підрахунками Саакашвілі, обсяг недоотриманих коштів у цих державних компаніях становить близько 700 мільйонів доларів. Також до оборудок Мартиненка, глава Одещини додав відкати від поставок обладнання на АЕС, яке становить близько 20%.
Крім того, стало відомо, що прокуратура Швейцарії майже два роки розслідує справу проти нього за відмивання грошей. Після оприлюднення цієї інформації та розголос у ЗМІ, Мартиненко вирішив скласти депутатський мандат.
Депутат від БПП Сергій Лещенко назвав цей крок Мартиненка позитивним, але недостатнім. Лещенко вважає, що екс-нардеп має відповідати не лише за отримані на швейцарські рахунки хабарі, але за справи останніх двох років, коли під його управління потрапили державні активи уранової, титанової та нафтогазової галузей України.
3. Ігор Коломойський
Мабуть, один і з найбільш відомих та одіозних олігархів в Україні. За останній час Коломойський, попри конфлікт з Петром Порошенком, став одним з донорів політичної партії "УКРОП", а також почав активно з’являтися у медіа. Зауважимо, чимало українських ЗМІ належать олігарху.
За словами Одеського губернатора Міхеїла Саакашвілі, коли Коломойський мав повний контроль над "Укрнафтою", то компанія не сплатила податків на 1 мільярд доларів. У цілому, за оцінкою Саакашвілі, Коломойський винен державі 2,5 мільярди доларів.
Саакашвілі також наголосив, що Грузія — це єдина країна, де Коломойський платив податки.
4. Дмитро Фірташ
Перебуваючи закордоном, Дмитро Фірташ зберігає вплив на українську політику. Наразі він залишається власником одного з найбільших телеканалів країни — телеканалу "Інтер". А також групи компаній Ostchem, до якої входять 6 заводів хімічної галузі.
Головний редактор "Української правди" Савгіль Мусаєва-Боровик, цитуючи Саакашвілі, зазначила, що через Запорізький титано-магнієвий завод, Сумихімпром та титанові і хімічні активи, які належать Фірташу, країна втрачає до 500 мільйонів доларів щороку.
5. Андрій Іванчук
Депутата з фракції "Народного фронту" Андрія Іванчука вважають одним з найближчих соратників прем'єр-міністра Арсенія Яценюка. Cаме він розпочав бійку у Раді, аби захистити Яценюка від нардепа Барни.
Іванчука називають "сірим кардиналом" "Народного фронту", у інтерв’ю в програмі "Лівий Берег з Сонею Кошкіною" Іванчук заперечив, що займається бізнесом з Ігорем Коломойським, однак сам Коломойський назвав Іванчука своїм бізнес-партнером.
Саакашвілі у свою чергу назвав Іванчука людиною, яка має вплив на підприємство "Укрспирт", з якого Україна за цей рік недоотримала податків до бюджету на майже 300 мільйонів доларів.
6. Давид Жванія
Після Євромайдану і програшу на виборах на мажоритарному окрузі Давид Жванія зник з української політики. Але раніше він разом з Миколою Мартиненком займався поставками елементів для реакторів на українські АЕС та вивезенням відпрацьованого ядерного палива з країни. У інтерв'ю він наголосив, що спільних бізнес-проектів з Мартиненком у нього вже немає.
Також відомо, що Давид Жванія був одним із тих, хто голосував за "диктаторські закони 16-го січня". Після перемоги Віктора Януковича на виборах, був одним із тих, хто увійшов до Партії Регіонів після кількарічного перебування в "Нашій Україні" Віктора Ющенка.
У власності Жванії автомобілі "Бентлі армада", "Мерседес-320", "Мерседес-500". А у членів його сім'ї "Ягуар", "БМВ 23", "Мерседес-320" і "Порш 911".
За даними Саакашвілі, Жванія заробляє на відкатах у об'єднаній гірничо-хімічній компанії разом з Миколою Мартиненком.
7. Арсен Аваков
"Центр протидії корупції" звинувачують Арсена Авакова у покриванні трьох схем, на яких розподілили майже 1 мільярд гривень.
Також Сергій Лещенко повідомив, що наближений до Авакова нардеп Сергій Котвіцький вивів з України 40 мільйонів доларів в Панаму через "Ощадбанк", яким на сьогодні керує соратник по "Народному фронту" Андрій Пишний.
8. Борис Ложкін
Глава Адміністрації Президента Борис Ложкін став фігурантом кримінальної справи в Австрії щодо відмивання грошей. В основі справи лежать сумнівні перекази великих сум від 4 листопада 2013 року — саме вони викликали підозру в австрійських правоохоронців.
У матеріалах справи фігурує загальна сума у 314 мільйонів доларів, що заплачена Курченком за активи Ложкіна і його партнерів.
Ця сума грошей пройшла через рахунок в Австрії. Афера стосується переоформлення власності на медіа-імперію Ложкіна UMH, що була продана "гаманцю Януковича", Сергію Курченку.
Попри це за інформацією Сергія Лещенка, Ложкін — це той, хто врятував друга Януковича Юрія Іванющенка від Генпрокуратури.
9. Ігор Кононенко
Про цього "сірого кардинала" фракції "БПП" говорять багато, його пов’язують з Миколою Мартиненком. Вони удвох, нібито, мають відкати з великих українських підприємств. Однак, прямих доказів цьому немає.
У жовтні колишній глава СБУ Валентин Наливайченко розповів про схему Кононенка, як через офшорні компанії з України виводились кошти.
Наливайченко додав, що по результатах розслідування ФБР і відомства по боротьбі з відмиванням грошей в Латвії по офшорних компаніях, що мають пряме відношення до заступника голови фракції "Блоку Петра Порошенка" у Верховній Раді Ігорю Кононенко.
Крім того, за інформацією видання "Новое время" Коненко разом Мартиненком та Іванчуком частково повторюють історію "любих друзів" — людей, які в середині 2000‑х контролювали парламент і серйозні державні грошові потоки за спиною у тодішнього Президента Віктора Ющенка.
10. Юрій Недашковський
Глава держпідприємства "Енергоатом" Юрій Недашковський кілька разів був звільнений і знову поновлювався на цій посаді. Після приходу до влади Віктора Януковича був звільнений з посади у 2012 році у зв'язку з невиконанням умов контракту. З 5-го березня 2014 року знову президент "Енергоатома".
Відсторонений голова Держфінінспекції Микола Гордієнко після проведення перевірок заявив, що на "Енергоатомі" було виявлено корупційних збитків на 2,5 мільярдів гривень.
Про це свідчать документи, надані відстороненим головою Держфінінспекції Миколою Гордієнком нардепам.
Гордієнко також заявив, що "смотрящим" за "Енергоатомом" є народний депутат від фракції "Народний Фронт" Микола Мартиненко.
11. Олександр Сорокін
Олександр Сорокін — генеральний директор Східного гірничо-збагачувального комбінату. Східний ГЗК — це єдине в Україні підприємство з видобутку та переробки уранової руди, яке повинно повністю забезпечувати потреби української атомної галузі в природному урані.
На початку червня СБУ зафіксували факти системних порушень при купівлі уранового концентрату для потреб ядерної галузі.
Як з'ясувалося в 2014 році, керівництво комбінату закуповувало урановий концентрат у спеціально створеної ними закордоном комерційній структурі. У результаті концентрат був куплений у іноземного постачальника за ціною 90 доларів за 1 кілограм. Разом з тим, в офіційній документації комбінату була вказана вже інша ціна — 138 доларів.
Тобто української компанії контракт обійшовся в 28 мільйонів доларів. Суму збитків державі СБУ оцінила в 10 мільйонів. Ці гроші в підсумку були виведені на рахунки підконтрольних фіктивних підприємств.
12. Арсеній Яценюк
Міхеїл Саакашвілі заявив, що лише цього року український бюджет недоотримав 5 мільярдів доларів. У числі найбільших корупціонерів країни одеський губернатор назвав ім'я Арсенія Яценюка.
За його словами, уся ця сума набігла через апетити корумпованих чиновників і керівників державних компаній, обсяги держзакупівель і капітальних інвестицій в таких компаніях як "Укрзалізниця", "Украерорух", "МА Бориспіль", "Адміністрація морських портів України", "Торговельні порти", "Укрпошта", "Укравтодор".
2015-й — рік, який змінив історію. Сайт "24" підготував серію публікацій про те, яким був цей рік! Згадайте усе найважливіше разом з нами.