Заява Прокуратури Криму
Прокурор Криму Ігор Поночовний наголошує, що свобода слова на окупованому півострові – відсутня, а діяльність незалежних ЗМІ тут зупинено. І це фактично призвело до "інформаційного вакууму". Його слова передає пресслужба кримської прокуратури.
Цікаво Чому ми не знаємо правди про Крим і Донбас?
Відсутність незалежних ЗМІ, жорсткий контроль за інформацією, цензура, маніпуляції та пропаганда – реальна ситуація зі свободою слова на окупованому півострові,
– підкреслив Ігор Поночовний.
Він додає, що активна фаза окупації Криму та Севастополя супроводжувалась тиском на ЗМІ, які об’єктивно висвітлювали події на півострові. Відтак, понад 20 осіб з числа журналістів, блогерів, працівників українських та іноземних ЗМІ зазнали серйозних порушень своїх прав.
"Така негативна тенденція продовжується на півострові дотепер, діяльність ЗМІ постійно перебуває в полі зору окупаційних "правоохоронних органів", – зауважив прокурор Криму.
Спільне повідомлення Прокуратури Криму та Української Гельсінської спілки
У Прокуратурі Криму також зауважили, що вони володіють численними фактами:
- переслідування журналістів та їхніх родин,
- проведення незаконних обшуків і затримань,
- звинувачень в екстремістській діяльності,
- притягнення до кримінальної відповідальності,
- блокування альтернативних джерел інформації.
І щодо усього цього відкрито кримінальні провадження.
Тому прокуратура автономії спільно з Українською Гельсінською спілкою з прав людини готує ще одне повідомлення до Офісу Прокурора Міжнародного кримінального суду. У цьому документі буде відображено факти переслідування журналістів у тимчасово окупованому Криму.
У своїй роботі ми постійно намагаємося протистояти незаконним діям окупантів, зокрема, допомагаючи кримчанам знати правду про реальну ситуацію з правами людини на півострові, оскільки інформаційний простір в Криму фактично насичено окупаційною пропагандою,
– підсумував Ігор Поночовний.
Зверніть увагу Росія звинуватила у тероризмі журналіста ATR за пост у фейсбуці про Сенцова
Резонансні справи щодо журналістів у Криму
Чи не найгучнішою була справа україномовного журналіста Миколи Семени. Його окупанти засудили до двох із половиною років умовно з випробувальним терміном на три роки. Також йому заборонили займатися публічною діяльністю. У 2020 році так званий суд достроково припинив випробувальний термін і зняв судимість із журналіста.
Зауважимо, ще на етапі судових розглядів у Миколи Семени почалися серйозні проблеми із серцем і хребтом. А отримати належне лікування в Криму він не міг. У підсумку журналіст покинув окупований півострів і переїхав на материкову частину України.
Також неабиякого розголосу набула справа Євгена Гайворонського. Його окупанти звинуватили у невиконанні рішення суду, який йому призначив примусове лікування від нібито наркотиків. Цікаво, що журналіст у своїх матеріалах відзначався критикою у бік окупаційної влади.
Перед цим російські силовики провели обшук у журналіст та вилучили документи, електронну техніку, телефон, комп'ютер. Опісля його затримали за підозрою у вживанні наркотиків. За пів року Євген Гайворонський вийшов на свободу.