Політолог Тарас Загородній вважає, що підґрунтя до таких позовів нардепів проти НАБУ було закладено ще від початку створення Антикорупційного бюро. Таку думку він висловив в ефірі програми "Про головне" на 24 каналі.

Читайте також Як в ОПЗЖ намагаються ліквідувати антикорупційне бюро: пояснення депутатки зі "Слуги народу"

З самого початку, коли вони (антикорупційні органи – 24 канал) створювались, такі міни юридичні, які зараз вибухають, і тоді ще були закладені", – відзначив політолог.

За його словами, ще тоді говорили, що це рано чи пізно вибухне. Зокрема стосовно того, чи мав право Порошенко призначати своїм указом директора НАБУ Артема Ситника.

Тарас Загородній не виключає, що таку юридичну колізію закласти і щодо того, чи є НАБУ правоохоронним органом. Відтак тоді, можливо, це було навмисно зроблено.

Просто не треба було робити це так швидко і якісніше робити закони. Хоча я не виключаю, що це була навмисна ідея, аби потім скасувати заднім числом всі розслідування, які веде НАБУ,
– пояснив він.

І як приклад навів скасування статті про збагачення. Її скасували, і НАБУ було змушено призупиняти дуже багато справ.

Що відомо про кримінальну статтю про незаконне збагачення?

Кримінальну відповідальність за незаконне збагачення в Україні ввели у 2015 році. Це було однією з вимог Євросоюзу на виконання Плану дій з візової лібералізації. А ще це було одним із зобов'язань України перед МВФ.

Найтяжче покарання за незаконне збагачення – ув’язнення терміном від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років з конфіскацією майна.

Втім Тарас Загородній зауважив, що насправді хотілося б бачити від НАБУ кращої спритності. Тому що вже вся вертикаль створена. зокрема є Вищий антикорупційний суд. Однак там досі немає справ Мартиненка, Насірова та інших осіб, які тягнуться роками.

Зверніть увагу Телеефіри замість в'язниць: найрезонансніші справи непокараних корупціонерів України

Що відомо про справу щодо законності НАБУ

  • До Конституційного суду звернулись 50 народних депутатів з поданням щодо закону "Про Національне антикорупційне бюро України". Авторами подання є народні депутати від ОПЗЖ Василь Німченко і Григорій Мамка.
  • Вони просять суд визнати неконституційними положення закону, яке визначає Національне антикорупційне бюро України державним правоохоронним органом.
  • Також народні депутати оскаржують положення закону в частині повноважень Президента утворювати НАБУ, призначати на посаду та звільняти з посади директора НАБУ.