Про це 24 Каналу розповів Олексій Буряченко: політолог, виконавчий директор Міжнародної асоціації малих громад. На його думку, останні новини щодо отримання західної авіації дозволяють сподіватися на оптимістичне вирішення цього питання.

Дивіться також Будуть в українському небі, – Зеленський заявив про "проривну домовленість" щодо F-16

Чому терміни очікуваних поставок постійно змінюються

Ми всі дуже добре розуміємось на особливостях надання допомоги від західних партнерів, тому час від часу бачимо настільки різні коментарі від учасників цього процесу. Спочатку наші партнери називають дуже обережні терміни, а потім українська сторона просуває значно більш оптимістичні меседжі.

"Не зрозуміло, як можна трактувати заяву Олексія Резнікова про те, що навчання майбутніх пілотів та персоналу F-16 фактично вже розпочались. Адже невідомо, скільки часу вони вже навчаються і скільки часу навчатимуться ще. Це туман війни, якщо перекладати з мови дипломатичних заяв", – зазначив Буряченко.

Коли чекати західну авіацію в Україні

До війни Україна прагнула переозброїти свою авіацію до 2035 року. Але життя склалося так, що це переозброєння нам критично необхідно вже зараз, адже від нього залежить життя українських військових.

Політичне рішення про F-16 вже були прийняті під час зустрічі в Рамштайні наприкінці травня. Зараз тривають перемовини щодо деталей цього процесу. Адже справа не лише в тому, щоб передати літаки, а й у тому, щоб ці літаки мали аеродроми для базування та обслуговуючий персонал.

Олексій Буряченко про отримання західної авіації: дивіться відео

"Моя суб'єктивна точка зору полягає в тому, що попри заяви про потребу тривалого навчання, до кінця року F-16 з'являться в українському небі з усією відповідною інфраструктурою", – запевнив політолог.

F-16 стануть останньою компонентою в захисті нашого неба, якої нам так бракувало. Це дуже серйозна симетрична відповідь на загрози російської авіації та російських крилатих ракет, які американські винищувачі здатні перехоплювати.

Як приймалося рішення про F-16: хронологія подій

  • Перші усні домовленості про надання Україні американських винищувачів F-16 з'явилися на саміті G7 в Японії наприкінці травня. Вже незабаром вони стали чіткішими в межах зустрічі в Рамштайні.
  • Однак, не зважаючи досягнення цих домовленостей, США не поспішали надавати дозвіл на початок навчань для українських пілотів. Спочатку лідери цього процесу Данія та Нідерланди планували розпочати їх у червні, однак згодом терміни змістились на кінець серпня.
  • Лише позаминулого тижня Джо Байден "дав зелене світло" на початок навчань українських пілотів, які вже відверто "зачекалися" цього рішення. Важко пояснити, чому американський президент відтягував це рішення протягом кількох місяців.
  • Через постійні затримки у прийнятті практичних рішень офіційні посадовці рідко коли беруться прогнозувати терміни отримання винищувачів. Однак у липні Дмитро Кулеба припустив, що це може бути "кінець першого кварталу 2024 року". Водночас у Washington Post зазначали, що через постійні затримки у навчанні пілотів цей термін може зміститися на кілька місяців до літа 2024 року.