Редакція 24 каналу до Міжнародного дня перекладачів підготував цікаві факти про роботу перекладачів з кіноматографом.

Читайте також 10 старих українських слів на літеру "Л"

Для того, щоб у кінотеатрах ми могли насолодитись фільмом, а головне – зрозуміти його – працює ціла команда! Вони й редагують, й перекладають, озвучують і зводять звукову доріжку в єдине ціле.

У чому різниця між дубляжем і озвучкою

Дубляж

Це такий спосіб перекладу та озвучки фільмів, коли змінюють мову оригіналу та повністю накладають інакший звук на відео. Цікаво, що за кордоном дубляж фільмів, серіалів чи мультфільмів – це рідкість. Переважно фільми виходять англійською, а за потреби використовують субтитри.

За часів СРСР українськомовного дублювання іноземних фільмів не було. Але з розвитком технологій, зі зміною влади сучасний дубляж роблять спеціалізовані студії, де працюють професіонали своєї справи.

Озвучка

А ось озвучка – це процес запису звукового супроводу фільму. Це здійснюється окремо від зйомки зображення. Щоб виконати озвучку задіюють виконавців, яких називають артистами голосу.

Яку роль відіграють перекладачі у дубляжі

Основні задачі перекладачів

  • Одне з основних завдань перекладачів – це зробити переклад непомітним. Вони мають створити ілюзію того, що весь Голлівуд раптом почав розмовляти українською. Якщо глядач не помітив переклад і дубляж – то це дійсно магія, і робота цілої команди не пройшла даремно.
  • "Вкласти в губи", тобто зробити точний переклад, який би "встигав" за оригінальними рухами губ.
  • Зловити настрій фільму, щоб переклад був гармонійним.


Якщо переклад непомітний, значить він правильний / Фото medium.com

Як адаптовують жарти

Один із найскладніших етапів роботи перекладачів – це жарти, адже не всі після перекладу будуть смішними.

Тому перекладачі переписують жарт наново таким чином, щоб він був і смішний, і логічний по сюжету. Більшість жартів у фільмах, серіалах і навіть мультиках – це імпровізація або ретельна робота цілої команди!

Декілька секретів перекладу жартів

  • Потрібно бути завжди "в темі"

Наприклад, у "Сімпсонах" є велика кількість жартів на тему американських політиків, зірок шоу-бізнесу та спорту. Тому українська студія дубляжу замінила американських зірок на українських. Так жителі Спрінгфілда почали жартувати про Миколу Вересня, Вірку Сердючка та Поплавського.


Так у мультсеріалі з'явились українські зірки / Фото prm.uа

  • Створення нових слів

Кількість слів в англійській мові часто викликає труднощі під час перекладу. Ось, наприклад, у серіалі "Теорія Великого Вибуху" один із головних персонажів Шелдон використовує коронну фразу – "Bazinga". Ніхто досі не розуміє що це слово означає. Тому українські перекладачі знайшли відповідник – "гигиські".


Улюблена фраза Шелдона "гигиські" / Фото
matzavreview.com

  • Еквівалент у мові перекладу

Наприклад, фразу "Oh, my god" – українською часто дублюють як "Очманіти". Правильно знайдений еквівалент дуже вдало передає настрій персонажа.


Щоб правильно перекласти жарт – потрібно його адаптувати / Фото medium.com

Міжнародний день перекладачів

Міжнародний день перекладачів відзначається 30 вересня. Цей день обрали не дарма. 30 вересня 420 року помер святий Ієронім Стридонський.

Стридонський – історик, перекладач та один із чотирьох латинських отців Церкви. Свого часу він переклав текст Біблії з грецької та гебрейської мов на тогочасну латинську мову.