Про це розповів директор департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури та релігієзнавець Андрій Юраш, передає "Обозреватель".
Читайте також: "Втручаємося, бо це наш обов'язок, а не демонстрація сили": Варфоломій звернувся до українців
Він зазначив, що дії Московського патріархату на соборі єпископів 13 листопада були абсолютно прогнозованими. Водночас, на думку релігієзнавця, цей собор жодним чином не зможе вплинути на ситуацію з отриманням Томосу та проголошенням автокефалії української церкви.
"Всі розуміли, що з тих майже 60 єпархіальних архієреїв, декількох десятків вікарних, лише певні одиниці будуть готові на первинному етапі входити до помісної церкви. Ми бачили, що після формальної відмови більшості єпископату спілкуватися з президентом, в Українському домі була менша частина, що поїхала і говорила", – нагадав Юраш.
Релігієзнавець відзначив, що це тільки початок процесу.
На превеликий жаль, Московський патріархат в Україні та його керівники в Росії мають важелі впливу на цьому етапі на свій єпископат. Вони зробили все, щоб не допустити їхньої участі у зустрічі з Президентом. Але, по-перше, глобальні процеси зупинити не можна, по-друге, буде поширюватися процес приєднання до Єдиної помісної церкви з боку окремих архієреїв УПЦ,
– наголосив він.
Також, Юраш відзначив, що створення єдиної православної церкви в Україні є невідворотним процесом.
"Умовно кажучи – я не хочу зими та снігу, хочу, щоб було літо, але сніг приходить незалежно від моєї волі. Точно так само незалежно від волі єпископату УПЦ автокефалія буде", – підсумував він.
Нагадаємо, 11 жовтня синод Вселенського патріархату у Стамбулі ухвалив рішення щодо надання Томосу про автокефалію Українській православній церкві.
Після цього Російська православна церква у Мінську зібрала Синод, за підсумками якого оголосила про припинення євхаристійного спілкування з Константинопольською церквою. Згодом Вселенський патріарх Варфоломій прокоментував реакцію Російської православної церкви на рішення Синоду надати автокефалію Українській православній церкві. Він заявив, що росіяни не мають вибору та їм доведеться погодитися з рішеннями Константинополя.
13 листопада мала відбутися зустріч Порошенка із єпископатом УПЦ МП у приміщенні Національного центру ділового та культурного співробітництва Український дім. Проте єпископат УПЦ МП цього дня зібрався в Києво-Печерській Лаврі та провів екстренне засідання синоду. За результатом засідання собор єпископів УПЦ МП підтвердив свою готовність до зустрічі з Порошенком, але на церковній території. Президент України Петро Порошенко після відмови у зустрічі від архієреїв УПЦ МП все ж провів перемовини з представниками цієї церкви, щоправда, лише з тими, хто підтримує надання Томосу Україні та створення Єдиної помісної церкви.
Як створюватимуть Єдину помісну церкву в Україні?9 жовтня у Стамбулі розпочалося триденне засідання Синоду Вселенського патріархату. 10 жовтня на цих зборах церковники заслухали звіт посланців патріарха Варфоломія (екзархів), які майже місяць провели в Україні. Екзархи їздили по українських церквах, розмовляли зі священиками. Саме за результатами їхнього звіту Україні й був ухвалений дозвіл на створення Єдиної Помісної Церкви. Пізніше у Києві проведуть об'єднавчий Собор, на якому оголосять про створення нової автокефальної Православної церкви і оберуть її предстоятеля. Про зібрання Собору вже найближчим часом оголосив глава УПЦ КП Філарет.
Україна стала на крок ближчою до отримання Томосу: дивіться відео