Оприлюднення списків кандидатів до Верховної Ради від провідних вітчизняних політичних партій цікавим чином корелюється із рейтингами найбагатших громадян України.

Найбільша кількість олігархів виявилася у виборчому списку Партії регіонів. Саме в цій партії зібрана і рекордна кількість так званих “тушок”, які сьогодні займають провідні місця серед найбагатших українських товстосумів. Олігархи, які в минулому перебували в лавах “Батьківщини” сьогодні або опинилися серед членів Партії регіонів, зокрема Таріел Васадзе та Василь Хмельницький, або втратили провідні місця в рейтингу багатіїв, які довгий час зберігали за “помаранчевої” влади.

А де ж спонсори?

Значна частина олігархів-регіоналів потрапила в престижний рейтинг вперше, фактично розбагатівши за останні два роки. Кандидати, які досі підтримують “Батьківщину” в переважній більшості опинилися поза першою сотнею рейтингу фінансової спроможності.

Після інтригуючої суспільство мовчанки дві провідні українські політичні сили Партія регіонів та ВО "Батьківщина" представили списки своїх кандидатів до Верховної Ради. Незважаючи на запевнення партійного керівництва, що у виборчих списках будуть саме "нові, достойні люди", перелік партійних кандидатур не обійшовся без одіозних осіб та став причиною ряду демаршів і скандалів.

Значна частина олігархів-регіоналів потрапила в престижний рейтинг вперше, фактично розбагатівши за останні два роки

Одним з найактуальніших ракурсів виборчих списків обох провідних партій є "олігархічний аспект". І Партія регіонів, і "Батьківщина" не обійшлися без "фінансових донорів" у складі своїх політичних команд, однак цьогорічні виборчі списки мають свою цікаву "олігархічну" специфіку в порівнянні з минулою парламентською епопеєю.

Як відомо, нова влада формує нові правила гри. Основним принципом гри Януковича стала теза: "друзям – все, ворогам – закон". Дія цього принципу відбилася насамперед на найбагатших українцях, яких доля значно перетасувала місцями як у політичному статусі, так і у рейтингу фінансової вагомості.

Основним принципом гри Януковича стала теза: "друзям – все, ворогам – закон"

У виборчих списках провідних вітчизняних партій багато людей, які фігурують і у рейтингах найбагатших українців, сформованих такими виданнями як "Фокус" та "Форбс".

Специфіка політичного процесу та ведення бізнесу в Україні не дозволяють чітко сформувати об’єктивний рейтинг найбагатших громадян і в реальності люди які не фігурують в подібних публічних проектах насправді можуть володіти величезними фінансовими активами та впливом. Водночас, суми публічних статків можуть не корелюватися з дійсними показниками власності провідних українців. Проте, часто вплив людей, які перебувають при владі і не хочуть себе афішувати, наближається до точки публічності, і тоді місце у рейтингах ЗМІ в певних аспектах об’єктивно відображає статус цієї людини.

Провідні місця у цих рейтингах цьогоріч займають саме ті заможні українці, які "грають" в команді Януковича.

"Прихильники" Яценюка та Тимошенко, які ще кілька років тому займали чільні місця у перших десятках рейтингу фінансової спроможності, сьогодні перебувають на інших місцях списку, а дехто з них може потрапити і в "місця не особливо віддаленні". Щоправда, це вже зовсім інший список.

Олігархи Партії регіонів

Цікавою особливістю виборчого списку ПР є відсутність найбагатшого українця Ріната Ахметова, який набагато перевершує інших олігархів зі статками близько $18,659 млрд. Це можна пояснити значним рівнем впевненості донецького олігарха у власному впливі на рівень політичної стабільності в державі, який тепер дозволяє йому займатися виключно бізнесом, без політичного "прикриття". Або можуть мати місце певні тертя між довгорічним спонсором ПР та повновладним президентом Януковичем, який природно прагне звільнитися від монопольної фінансової залежності, тому вирішив дипломатично витіснити Ахметова іншими олігархами.

При владі Януковича у рейтингах найбагатших підприємців з’явилося багато нових мультимільйонерів та мільярдерів, які стрімко накопичили свої капітали, відсунувши на нижні сходинки олігархів БЮТ.

Цікавою особливістю виборчого списку ПР є відсутність найбагатшого українця Ріната Ахметова, який набагато перевершує інших олігархів зі статками близько $18,659 млрд

Не помітний пересічному виборцю скромний 46 номер у списку Партії регіонів Андрій Веревський водночас фігурує як 15 номер у списку найбагатших українців. Його статки оцінюють $1,215 млрд. Нардеп від Партії регіонів окрім політики, цікавиться і агробізнесом, будівництвом, та контролює холдинг "Кернел Групп". Лідер ринку олії "Кернел Групп" продовжує поглинати компанії агросектору. Впливовий регіонал сконцентрував у своїх руках провідні вітчизняні та російські підприємства маслоіндустрії, що дозволяє "Кернел" займати до 5% ринку сусідньої країни. А для цього з нею треба підтримувати гарні стосунки і на політичному рівні, що і є пріоритетним завданням ПР із зрозуміли причин.

А ось 4 номер у списку регіоналів Андрій Клюєв, займає всього 22 місце у списку найбагатших українців. Перебуваючи на високій державній посаді та займаючись розвитком власної енергетики, машинобудування та нафтопродукції, регіонал переймався і проблемами енергозбереження в інтересах державної економіки. І хоча деякі ЗМІ та джерела в Єврокомісії стверджують, що $41 млн. не були витраченні на енергозбереження, а пішли компаніям, пов’язаним із нардепом, такі безпідставні звинуваченні не завадили посісти депутату почесне місце у фінансовому рейтингу з показником $850 млн, яке розділяє разом з братом Сергієм.

А 3-й номер у списку ПР, віце-прем’єр з соціальної політики Сергій Тігіпко займає всього 25 місце у рейтингу товстосумів з показником $806 млн. Хоча у проведенні соціальних реформ Сергію Тігіпку не має чим похвалитися, проте є успіх у розвитку власного бізнесу, зокрема у галузі страхування.

26 номер у списку наших найбагатших співвітчизників займає Юрій Іванющенко, чиї статки оцінюються у $756 млн. Регіонал новачок у цьому списку, оскільки лише з приходом до влади свого давнього друга з містечка Єнакієве, відкрив у собі підприємницькі здібності макроекономічних масштабів в сфері вуглевидобування, вагонобудівництва та агробізнесу.

8-й номер у партійному списку ПР, віце-прем’єр з питань підготовки до Євро-2012 Борис Колесніков займає всього 51 місце у рейтингу видання "Фокус", з показником у $284 млн. На фоні загального падіння ринку кондитерської продукції бізнес-структура Колеснікова "Конті", збільшила об’єми реалізації в 2011 році до 5 млрд грн. Найбільший приріст припав на російський ринок, де кожна шоста одиниця шоколадної продукції виготовлялася "Конті". Частка компанії "Конті" в загальному обсязі виробництва кондитерських виробів в Україні становить 14%.

Економічним успіхам віце-премєра сприяє і поважна державна посада. За інформацією "Економічної Правди" 2011 року "Конті" на безальтернативній основі виграла державний тендер на майже 90 млн грн, уклавши договір з Виконавчою дирекцією Фонду соцстрахування з тимчасової втрати працездатності.

Окрім того, Колесніков відповідав за підготовку України до Євро-2012, на проведення якого Україна витратила близько 80 млрд гривень. Очевидно, що рейтинги фінансової спроможності сильно корелюються конюктурою політичних сил.

Суттєво піднялися в рейтингу найбагатших і такі регіонали як Василь Хмельницький, чий статок оцінюється у $846 млн (23 місце), колишні бютівці, а тепер кандидати від Партії регіонів Таріел Васадзе ( $299 млн та 48 місце) і Євген Сігал ($265 млн) – 58 місце рейтингу журналу "Фокус".

Поки що олігархи "Батьківщини"

З рейтингу найбагатших українців у партійному списку "Батьківщини" виявилося значно менше людей в порівняння з Партією регіонів. Прибічників Юлії Тимошенко відкинуто далеко за першу "п’ятдесятку" списку багатіїв, а чільні місця там посіли нардепи ПР та лояльні до них бізнесмени.

Так 24-й номер у списку "Батьківщини" Арсен Аваков займає лише 70 місце у рейтингу видання "Фокус", а його статок оцінюють $189 млн. Початок 2012 року виявився складним для колишнього губернатора Харківщини: проти нього прокуратурою порушена кримінальна справа щодо перевищення службових повноважень, його оголошено у міжнародний розшук та затримано Інтерполом в Італії. Бізнес-імперія бютівського олігарха зазнає чималих втрат через тиск влади, а значну частину активів Авакову довелося продати. В інтерв’ю Фокусу він зазначив, що "вести бізнес в Україні можна лише "під дахом" Партії регіонів".

Прибічників Юлії Тимошенко відкинуто далеко за першу "п’ятдесятку" списку багатіїв

34-й номер "Батьківщини" та 126-й у рейтингу "Фокусу" Денис Дзензерський (Веста-Холдинг. $72 млн), який ділить цей почесний фінансовий статус разом із батьком. При своєму опозиційному статусі корпорація "Веста" залишається лідером з продажів акумуляторів у СНД та одна з найбільших експортерів у Європі та Близькому Сході.

У прохідній частині списку "Батьківщини" (49-е місце) і кіровоградський "хлібний" олігарх Олександр Табалов, який займає 171 місце серед 200 найбагатших людей України володіючи $42 млн.

Колись впливові бютівські олігархи при новій владі або вийшли з "Батьківщини" та опинилися в списку Партії регіонів, або скотилися на останні місця рейтингу заможних українців. Регіонали добре пояснили нові правила гри, і хто їх добре зрозумів, як наприклад Т. Васадзе та Є. Сігал – майже повністю зберегли свої фінансові активи.

Показовим є приклад колишнього мільярдера, близького до БЮТ Василя Хмельницького, якому столичний суд відмінив вже прийняте рішення про виділення землі для реконструкції аеропорту. І лише після розподілу цього вигідного бізнес-проекту між близькими до ПР бізнесменами, зокрема Ю. Іванющенком, Хмельницькому вдалося зберегти свої активи.

Тож сьогодні очевидним є кореляційний зв'язок між політичною орієнтацією бізнесмена та його місцем у списку фінансової спроможності, або ж відсутністю у ньому. Хоча характерним є той факт, що в часи "помаранчевої" влади, бізнесмени та нардепи від Партії регіонів займали провідні місця у списку найбагатших громадян України.

Валерій Майданюк

Телеканал новин "24"