Державне бюро розслідувань повністю довели причетність російських спецслужб до вибухів у 2014 році військових складів у Чехії, де зберігалась зброя для України, а також військових складів у Сватове Луганської області у 2015 році.
Дивіться також СБУ влаштувала новий блекаут у Курській області: відео та деталі успішної операції
Правоохоронці розсекретили імена командного складу російських спецслужб
Служба безпеки України та ДБР встановили особи всього командного складу та ключових співробітників однієї з найбільш засекречених російських спецслужб – сил спеціальних операцій збройних сил Росії.
Серед них є чинний командувач генерал-майор Валєрій Флюстіков та колишній охоронець Путіна Алєксєй Дюмін, який у 2014 році обіймав посаду командира спецназу російського ГРУ.
Кадрові співробітники російської спецслужби причетні до резонансних убивств і диверсій на території України та Євросоюзу, у тому числі до підриву військового об'єкта в Чехії.
Через "специфіку" завдань сили спецоперацій підзвітні начальнику генштабу Росії, але "в окремих випадках" підпорядковуються безпосередньо Путіну,
– повідомили в СБУ.
Подробиці операцій підриву складів в Україні та Чехії
Встановлено, що за вказівкою кремля у 2015 році представники цієї спецслужби організували підрив об’єднаного складу ракетно-артилерійського озброєння ЗСУ у місті Сватове на Луганщині.
За даними слідства, для підриву арсеналу російські спецпризначенці залучили комплекс радіоелектронної боротьби "Леєр-3" з трьома дронами "Орлан-10" з парашутною системою, які містили запалювальні гранати. Дрони окупанти запускали з Первомайська.
Унаслідок ворожого влучання на складах відбулась детонація всього запасу боєприпасів, які там зберігались. Загинуло четверо людей (3 військовослужбовців та 1 цивільна людина), ще 15 зазнали поранень. Через пожежу знищено військового майна та пошкоджено житло людей на суму понад 85 мільйонів гривень.
Також співробітники СБУ та ДБР у взаємодії з чеськими партнерами встановили причетність російських спецслужб до підриву складу з озброєнням у місті Врбетице в Чехії у 2014 році. Внаслідок цього загинуло двоє людей, а державі завдано збитків у розмірі майже 30 мільйонів чеських крон.
Таким чином кремль намагався послабити оборонний потенціал східного флангу НАТО і розхитати внутрішньополітичну обстановку в Центральній Європі,
– уточнили в СБУ.
В Офісі Генпрокурора додали, що, за даними слідства, для виконання спецоперацій агресори використовували російські спецрозвідувальні супутники, новітні зразки російського озброєння, розвідувальні вогневі комплекси радіоелектронної боротьби.
Також під час виконання завдань спецпризначенці вживали додаткові заходи щодо конспірації – використовували позивні, фальшиві документи прикриття, заздалегідь підшукані абонентські номери інших країн.
Схожі операції Росія проводить і після повномасштабного вторгнення
Після повномасштабного вторгнення диверсанти сил спецоперацій збройних сил Росії періодично атакують позиції Сил оборони у прикордонних районах на півночі та сході України.
Під час "вилазок" ці ДРГ намагаються нападати на бійців ЗСУ і Держприкордонслужби та підривати їхні військові об’єкти. Однак нерідко "цілями" ворожих диверсантів стають цивільні місцеві жителі, їхні будинки й автівки.
Винуватцям повідомили про підозри
У ДБР повідомили, що у взаємодії із СБУ та за процесуального керівництва Офісу Генпрокурора повідомили про підозри таким учасникам організованої групи:
- колишньому начальнику головного управління генерального штабу збройних сил Росії Ігорю Сєргуну (очолював відомство до 2016 року),
- колишньому охоронцю Путіна Алєксєю Дюміну, який з 2013 по 2015 роки обіймав посаду начальника сил спеціальних операцій російського ГРУ,
- Командувачу сил спеціальних операцій збройних сил Російської Федерації генерал-майору Валєрію Флюстикову,
- командиру "161 Центру підготовки спеціалістів особливого призначення" головного управління генерального штабу збройних сил Росії генерал-майору Андрію Авер'янову.
Окрім них, підозри отримали ще більш ніж 25 безпосередніх організаторів та виконавців диверсії з-поміж російських спецслужб. Серед них є й всесвітньо відомі любителі "Солберських шпилів" Анатолій Чепига та Алєксандр Мишкін.
Підозру повідомили й спільникам російських диверсантів – зрадникам з України. Один з них безпосередньо керував БпЛА, яке скинуло вибухівку на Сватове. Це громадянин України з позивним "Старт", який у 2014 році приєднався до терористичної організації "Луганська народна республіка", а згодом почав працювати на російські спецслужби.
У ДБР також зазначили, що після завершення всіх експертиз планується повідомити про підозру ще більш ніж 50 чинним військовослужбовцям головного управління генштабу Росії, які вчиняли диверсії на території України та ЄС, та, можливо, продовжують це робити і зараз.
Також ДБР пообіцяло надати правоохоронним органам країн ЄС та партнерам інформацію про усіх встановлених військовослужбовців ГРУ Росії, щоб вони перевірили, чи не перебувають зловмисники на території цих країн з метою планування чергових диверсій.