17 липня минає вже 10 років з часу російського теракту в українському небі. Тоді, у 2014 році, загинули 298 пасажирів рейсу MH17, серед яких 80 дітей. За цей час терористи отримали вироки, але фактично досі не покарані, адже ховаються в Росії. Держава-терористка їх не видає.

У 10-ті роковини трагедії Європейський Союз у різкій заяві закликав Росію визнати провину та видати виконавців злочину. Росія цинічно чергове "глибоке занепокоєння" проігнорувала. Ба більше, міністр закордонних справ Росії Лавров у день теракту проведе засідання Радбезу ООН.

24 Канал розповідає про перспективи притягнення винуватців трагедії до відповідальності.

Цікава думка Що спільного між підривом Каховської ГЕС та збиттям MH17

16 липня 2024 року високий представник ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель від імені Європейського Союзу поширив заяву щодо 10-их роковин російського злочину.

Ми знову висловлюємо наші глибокі співчуття сім'ям і друзям жертв. Європейський Союз підтверджує свою повну підтримку всіх зусиль зі встановлення істини, справедливості та відповідальності відповідно до резолюції 2166 Ради Безпеки ООН,
– заявив Боррель.

Також дипломат наголосив на вині Росії за теракт та закликав Росію нарешті взяти відповідальність за цей злочин.

Зенітно-ракетний комплекс "Бук", використаний для збиття рейсу MH17, поза всяким сумнівом належав збройним силам Російської Федерації. Жодна російська операція з дезінформації не зможе відвернути увагу від цих основних фактів, встановлених судом. Європейський Союз повторює свій заклик до Російської Федерації взяти на себе відповідальність за цю трагедію і повністю співпрацювати у встановленні правосуддя,
– Жозеп Боррель вимагає від Росії визнати її злочин.

Звісно, це звернення росіяни проігнорували. Ще цинічніше виглядає той факт, що нині Росія головує у Радбезі ООН і в ніч проти 17 липня засідання РБ ООН провів один з головних поплічників Путіна – очільник МЗС РФ Лавров.

Лавров в ООН
Лавров виступає на Радбезі ООН / Скриншот

На ньому Лавров поводив себе пихато, у своїй промові, що тривала майже 20 хвилин, він жодним чином не згадав про трагедію MH17, проте давав власну інтерпретацію "Колгоспу тварин" Орвелла, за що абсолютно справедливо отримав у відповідь саркастичні коментарі – "а що ти за тварина". На жаль, наразі це чи не єдина можлива кара для російського воєнного злочинця та таких як він.

Слідство у справі MH17 тривало 6 років, під час якого були зібрані докази вини російських терористів. Завдяки роботі українських спецслужб, звичайних громадян і міжнародної команди розслідувачів було проведено колосальну роботу і відновлено ледь не по хвилинах епізоди злочину росіян. Суд, який тривав 2 роки, 17 листопада 2022 року виніс свій вердикт.

Гіркін, Дубінський і Харченко отримали довічні вироки. Суд над ними відбувався у заочному форматі, наразі всі вони переховуються у Росії. Було видано міжнародний ордер на арешт терористів. Водночас, як і очікувалось, Росія не планує їх видавати правосуддю.

Позиція держави-окупанта абсолютно незаконно поширюється не лише на громадян Росії – Стрєлкова і Дубінського, а й на громадянина України – Харченка. У такий спосіб свідомо допомагає терористам уникнути справедливого покарання.

Українські дипломати закликали учасників процесу не забувати про те, що вбивці досі не покарані. Досі не відбулося "притягнення Росії та усіх причетних до відповідальності за цей ганебний та жорстокий випадок порушення норм міжнародного права".​

Під час проведення усних слухань в Міжнародному суді ООН у червні 2023 року, Україна окремо наголосила на порушеннях Росією положень Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму, зокрема, через транспортування смертоносної зброї на територію України, що призвело до збиття рейсу MH17. Україна продовжить докладати усіх можливих зусиль аби встановити справедливість для жертв трагедії, домогтись відповідальності та гарантій неповторення подібного трагічного інциденту,
– мовиться у заяві МЗС України з приводу роковин трагедії.

На цьому крапку у справі MH17 не було поставлено, нині триває нове розслідування, метою якого є покарання головного винуватця. Покарання за вбивство 298 пасажирів рейсу MH17 має понести особисто Путін. У лютому 2023 року представники обвинувачення оголосили про виявлення "явних ознак", що президент Росії Владімір Путін погодив застосування в Україні російської ракетної системи, яка збила літак.

Як докази були наведені перехоплення телефонної розмови 2014 року між російськими посадовцями як доказ того, що дозвіл Путіна був необхідний, перш ніж запит бойовиків отримання від російської армії ЗРК "Бук" міг бути виконаний.

До теми Оприлюднили фрагмент перехопленої розмови Путіна з ватажками бойовиків у 2017 році

Також слідчі відтворили розмову 2017 року між самим Путіним і призначеним Росією очільником фейкової "ЛНР" Ігорем Плотницьким, в якій вони обговорювали військову ситуацію та обмін полоненими. А це доводить, що так звана "ЛНР" перебувала під повним впливом Росії.

При аналізі справи MH17 важко уникнути паралелей з терактом у небі над шотландським Локербі. Тоді, 21 грудня 1988 року, лівійські терористи (насправді – працівники лівійських спецслужб, проте лівійський режим це не визнав, як і Росія у справі MH17) підірвали цивільний "Боїнг" та вбили 270 людей.

Важливо У справі збиття "Боїнга" на Донеччині можуть з'явитися нові підозрювані

Шотландська прокуратура висунула звинувачення проти 2 терористів, режим Каддафі відмовився їх видати та був покараний міжнародними санкціями. Згодом під тиском міжнародної спільноти Каддафі змушений був видати виконавців теракту – суд над ними проходив у Нідерландах.


21 грудня 1988 року внаслідок вибуху в літаку над Локербі загинули 270 людей / Фото Getty Images

У 2000-му році один із терористів був визнаний винним і отримав довічне, інший був виправданий (як Пулатов). Також Лівія визнала свою вину і погодилася заплатити по 10 мільйонів доларів родинам жертв теракту.

Отже, бачимо готову дорожню карту для Росії. На неї чекає каяття та спокута. Як і Каддафі, Путін врешті-решт змушений буде видати засуджених терористів. Поразка Росії у війні з Україною стане каталізатором цього процесу. Звісно, якщо Гіркін і Ко разом з Путіним доживуть.

Суд у Гаазі 17 листопада присудив виплатити родинам жертв 16 мільйонів євро. Їх мають виплатити Гіркін і Ко. Тобто фізичні особи. Суд наразі не розглядав відповідальність Росії за теракт. Проте це буде добрим початком для нових процесів і нових виплат родинам жертв. Це будуть значно більші суми – орієнтир, з урахуванням інфляції, для цього є.

З точку зору міжнародного права, знищення MH17 і вбивство 298 людей є саме терактом, а не воєнним злочином. Бойовики під орудою Гіркіна не визнаються комбатантами, оскільки офіційно влітку 2014 року не були на військовій службі.

Ба більше, Росія офіційно від них відмовилась. Фактично це було незаконне бандугруповання. Власне, так їх і розглядає закон. Вони не є військовими, а лише бойовиками. На них не поширюються Женевські конвенції, вони не мають імунітету.

Отже, їхні дії підпадають під кримінальне право, згідно з яким, вони здійснили теракт. Тобто помилка недолугих російських ракетників, які не зуміли відрізнити цивільний "Боїнг" від українського воєнного літака ("Сушки", як його називають терористи у перехоплених розмовах) не може бути жодним виправданням.

Відповідальність Росії за теракт не є абстракцією. Збиття літака MH17 розглядається також Європейським судом з прав людини у Страсбурзі та є частиною міждержавної справи "Україна та Нідерланди проти Росії",
– зауважили в українському МЗС.

Суд зупинив потік російської брехні та встановив обставини злочину. Це рішення не зможе повернути загиблих, але відновлює справедливість для їхніх родин і всього цивілізованого світу.

Рішення суду у Гаазі фактично створює важливий прецедент, який має вплинути на всю архітектуру подальшого судового переслідування російських і проросійських терористів за їхні численні злочини в Україні. Після 8 років російської брехні та різноманітних спроб уникнути відповідальності, Суд чітко встановив вину за знищення цивільного літака.

До теми Росія підробляла докази й не сприяла слідству: що означає вирок у справі MH17

Також Суд визнав, що це лише проміжні вироки та аж ніяк не крапка в справі. Очікується, що вже наступного року відбудеться процес над іншими терористами, винними у знищенні цивільного літака.

На цьому моменті також наголосив президент України Зеленський, який заявив, що очікує від Суду, що замовники злочину також будуть покарані.

Для цього є всі передумови. Суд 17 листопада визнав, що так звані "ДНР"/"ЛНР", як мінімум з весни 2014 року, перебували під повним контролем Росії, яка вела проксі-війну проти України, а відповідно – т ерористи мали кураторів, які віддавали накази (одним із них був колишній радник президента Росії Владислав Сурков). Без цих кураторів російські терористи ніяк би не отримали з військової частини в Курську ЗРК "Бук" з екіпажем, що складався з російських вояків.

Також без кураторів з Росії цей "Бук" не прибув би до так званої "ДНР" і не повернувся назад до Росії після того, як ракета ЗРК знищила літак MH17.

Рішення Суду від 17 листопада 2022 року стало важливим аргументом для європарламентарів, які визнали Росію "державою, що є спонсором тероризму та яка використовує засоби тероризму".

Саме Росія стоїть за терактом і смертю 298 людей. Країна-агресорка довго та цинічно намагалася уникнути відповідальності за теракт і скинути провину на Україну, НЛО або будь-кого іншого. Нині стало зрозуміло, що загибель невинних пасажирів "Боїнга" була частиною великого і спланованого злочину – агресії проти України та окупації її території.

У 2022 році цей злочин з гібридної війни переріс у відкрите вторгнення, жертвами якого стали мільйони людей.

Вирок суду щодо MH17 – це лише один з епізодів злочинів Росії. Нині актуальне створення спеціального трибуналу щодо всіх інших воєнних злочинів Росії в Україні. Тільки так вдасться відновити справедливість і покарати державу-терориста Росію.