Поляки добре усвідомлюють, що таке бути жертвами загарбницьких дій чужоземних народів, так як самі неодноразово потерпали від різного роду вторгнень та окупацій. А тому повномасштабна агресія російської федерації проти України дуже гостро сприймається польським суспільством і змусило Варшаву пришвидшити посилення польської армії, про що свідчать закупи, які відбулися останнім часом.

Читайте У армії путіна виникли серйозні проблеми на Херсонщині: її врятує лише одне

Польща давно все зрозуміла

Втім, правильні рішення були прийняті в Польщі задовго до початку Великої війни. Головним поштовхом для чого стали окупація росією Криму та зрежисований москвою конфлікт на Донбасі.

Втім, за словами заступника міністра, хоча сьогодні поляки можуть почуватися в безпеці, не виключено, що рф може напасти в майбутньому. І навіть вказав на ситуацію, в якій може статися такий напад.

росія нападе на нас лише тоді, коли відчує слабкість, коли відчує, що не всі стануть на колективний захист. росія завдасть удару, якщо на Заході згасне ентузіазм щодо створення власного оборонного потенціалу, якщо еліта Західної Європи знову впаде в обман,
– пояснив Очєпа.

Наголошує на подібному й очільник оборонного відомства Маріуш Блащак, який в одному з останніх інтерв'ю заявив, що Військо Польське має бути настільки численним та сильним, щоб саме його існування відлякувало агресора, адже кремлівці нападають лише тоді, коли бачать слабкість. І наголосив, що серед європейських країн НАТО у Польщі будуть найсильніші сухопутні війська.

У Польщі вирішили не зволікати й підготуватися до можливої агресії росії / Фото Офіс Президента України

Варто знати Це як напасти на Україну, а потім тікати з-під Києва: росіяни вчинили ще один "жест доброї волі"

Польща покладається лише на свої сили

Дійсно, попри те, що Польща є однією з країн-членів Альянсу, вона перш за все покладається на власні оборонні можливості.

Щобільше, 27 липня міністр Блащак затвердив три рамкові угоди з компаніями із Республіки Корея. Вони передбачають закупівлю танків K2 Black Panther, гаубиць K9 Thunder та літаків FA-50 разом із пакетами запчастин, навчанням солдатів і супутньої техніки.

Кожен контракт розбито на два етапи: спочатку відбудеться відносно швидке постачання меншої партії зброї в тій конфігурації, у якій вона випускається в даний час; потім – набагато більше замовлення у поєднанні з конструктивними змінами відповідно до польських вимог.

Варто наголосити, що Міністерство національної оборони Польщі жодним словом не обмовилося про те, скільки держава витратить коштів на південнокорейське озброєння. Однак ЗМІ говорять про астрономічну суму в 14 мільярдів доларів.

Таким чином, далека Південна Корея – країна, з якою у Польщі досі було мало військового співробітництва, – стає в цьому контексті одним із найважливіших партнерів Варшави й перескакує на друге місце у списку постачальників озброєнь, поступаючись лише США.

Як можна побачити, зазначене вимагає величезних фінансових ресурсів. Однак польський уряд це передбачив, розробивши окремий кошторис.

Так, Міністерство національної оборони погодило з Міністерством фінансів Фонд підтримки збройних сил – фінансовий план на 2022 та 2023 роки, який цьогоріч має становити близько 20 мільярдів злотих, а наступного року – близько 49 мільярдів злотих. Фонд є одним із елементів закону "Про оборону вітчизни", основними цілями якого є: збільшення оборонного бюджету, збільшення чисельності Війська Польського, відновлення резервної системи та збільшення можливостей підготовки солдатів.

Втім, попри такий оптимізм, багато чого ще належить зробити. І йдеться не лише про розширення армії та її подальше переозброєння, а й роботу над стійкістю усіх громадян.

Мусимо працювати над стійкістю суспільства та інституцій до кібератак, іноземних агентів чи дезінформації,
– зазначив заступника міністра оборони Польщі Марчін Очєпа.

У Польщі давно зрозуміли, що від путіна можна чекати чого завгодно / Фото Getty Images

Високопосадовець також підкреслив, наскільки важливим для безпеки Польщі є розміщення постійного командування 5-го корпусу Сухопутних військ США в Познані. Адже, за його словами, приїзд американських офіцерів і генералів має не лише ближче познайомитися із Польщею та її реаліями, а й стати запорукою безпеки цієї країни.

"Це міцно залучає американців до нашого регіону. Вони не зможуть дозволити собі залишити без відповіді атаку на країну, де дислокуються їхні командири", – поділився міркуваннями Очєпа.

Таким чином, можна констатувати, що Республіка Польща досить ретельно готується до різного роду сценаріїв, чітко дотримуючись давньоримського принципу, закладеного у латинському крилатому виразі: "Si vis pacem, para bellum" – "Якщо хочеш миру, готуйся до війни". В умовах вкрай агресивної політики кремля це, мабуть, найкращий спосіб унеможливити воєнний напад з боку північно-східного сусіда.

Також цікаво – росіяни прощаються з Кримом: дивіться відео