Керівник Центру аналізу та стратегії Ігор Чаленко розповів 24 Каналу, що заяви різних представників влади свідчать про те, що ліквідність на січень – лютий все-таки присутня. Тому не варто очікувати, що затримки з виплатами почнуться з Нового року.
Читайте також Україна в ЄС і НАТО до 2030 – наскільки це реально? Головні євроатлантичні підсумки 2023 року
Наскільки критична ситуація
Міністр фінансів Сергій Марченко заявив про зменшення загального обсягу зовнішньої допомоги на наступний рік з 41 до 37,3 мільярда доларів. Відповідно збільшується запит на отримання коштів з внутрішніх ресурсів, наприклад, випуск внутрішніх облігацій чи інші способи, які допоможуть отримати необхідне фінансування для державного бюджету.
Думаю, навіть якщо станеться песимістичний сценарій, і через різні обставини зовнішню допомогу затримають, найімовірніше, парламент збереться і прийме зміни до державного бюджету,
– зауважив Ігор Чаленко.
Також варто відзначити, що ми ніколи не наближалися до граничного дефіциту, який вказаний у держбюджеті. Насправді Україна витрачає менше, ніж це передбачено кошторисом, тому станом до кінця першого кварталу наступного року ситуація, ймовірно, залишиться контрольованою.
Однак це не означає, що наші партнери можуть довго зволікати з прийняттям політичного рішення про виділення коштів Україні. Адже після цього ще потрібен час для його технічного впровадження.
Наприклад, якщо Сполучені Штати Америки ухвалять рішення про передачу 61,4 мільярда доларів в середині січня 2024 року, то ця допомога все одно прийде з певним запізненням, можливо, до початку березня. Тому рішення треба приймати якомога швидше,
– зауважив Чаленко.
Яка ситуація з допомогою від ЄС
Відомо, що саміт Європейської ради відбудеться 1 лютого 2024 року. Саме тоді мають розглянути питання про надання Україні 50 мільярдів євро. Наразі це рішення ветує Угорщина. Тому в ЄС уже думають над запасним планом, який передбачає виділення нашій державі 20 мільярдів євро кредитних коштів.
Це дуже правильний сигнал, бо вже зараз треба готувати всю технічну частину на випадок, якщо з Угорщиною все-таки не вдасться домовитися. Загалом ситуація зараз дійсно неприємна, але, думаю, в зимові місяці зарплати та пенсії далі виплачуватимуть,
– підкреслив Чаленко.
Також, очевидно, що всі рішення прийматимуть з наголосом на сферу безпеки й оборони та соціальний напрямок.
Допомога Україні від ЄС та США: що відомо
- Тривають дискусії між республіканцями та демократами про виділення Україні 61 мільярда доларів. Втім 27 грудня державний секретар США Ентоні Блінкен повідомив, що поки рішення не прийняте США передадуть нашій державі пакет військової допомоги на суму 250 мільйонів доларів. Туди увійдуть боєприпаси, снаряди, ракети та багато іншого. Пентагон вкотре звернувся до Конгресу з проханням не зволікати з виділенням основних коштів.
- Рішення про надання 61 мільярда доларів, ймовірно, приймуть у січні 2024 року. Міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що ситуація контрольована. Відтак допомога від США неодмінно буде. Міністр закликав українців не вірити російським фейкам про те, що Захід нібито відмовився підтримувати нашу державу.
- Євросоюз розглядає різні варіанти для того, щоб обійти вето, яке Угорщина наклала на допомогу Україні. Наразі обдумують виділення 20 мільярдів євро, однак це кредитні кошти, а не грантові. Такий план не потребує підтримки всіх країн-членів ЄС. Достатньо, щоб основні держави-учасниці мали високий кредитний рейтинг.