Західні союзники спочатку передають Україні частину певного виду озброєнь, а потім спостерігають за реакцією Росії. Так відбувається постійно. Про це 24 Каналу розповів Володимир Фесенко – політолог.
Дивіться також Розпіарений пропагандою і вразливий до ППО: що відомо про Су-34, що розбився у Брянській області
Побоювання через ядерну війну
Удари по території Росії – це чутлива та неоднозначна тема для наших західних партнерів. У Європі переконані, що це робити можна і потрібно за умови, якщо такі удари будуть виправдані. Окремі політики та державні діячі США до цього досі ставляться суворо.
Там є конкретні діячі, зокрема в Білому домі, які дотримуються такої позиції. Це обережна тактика. Вона передбачає, що нам не потрібно зараз давати літаки-винищувачі та далекобійну зброю. Тому що це використовуватимуть для ударів по Росії, внаслідок чого вона робитиме ескалацію війни. І це може призвести до прямого військового протистояння між НАТО та Росією,
– пояснив Володимир Фесенко.
Така логіка, на думку політолога, є не зовсім виправданою. Оскільки вона не зовсім підтверджується з реальним розвитком війни. Подібних переконань дотримувались і минулого року, коли мовилося про постачання Україні важкої зброї, артилерії та танків.
"Треба розуміти: Росія і Путін зокрема, судячи з опосередкованих ознак, бояться військового конфлікту з НАТО. Пропагандисти говорять, що начебто воюють з НАТО і можуть "вдарити по Берліну чи Лондону", але базікати можна про все, що завгодно. Але вони реально бояться цього", – наголосив політолог.
Зрештою, Росія навіть в Україні не має вагомих успіхів, не говорячи про якесь збройне протистояння з Північноатлантичним альянсом.
Володимир Фесенко про мотиви поступового постачання зброї Україні: дивитись відео
Поступовий програш Росії
Втім не варто виключати й те, що повільне постачання різного озброєння Україні може мати дещо глибший сенс. Пов'язаний він також із побоюваннями щодо непередбачуваної поведінки Росії.
"Окремі люди у Вашингтоні хочуть використати таку обережну тактику, щоб Росія програвала війну поступово. Щоб не було одномоментного відчуття величезної поразки, яке могло б викликати ризик використання ядерної зброї", – припустив Фесенко.
Цікаво зауважити, що зараз Сполучені Штати до певної міри діють через Велику Британію. Хоч США досі обережно ставляться до постачання далекобійного озброєння, але водночас курують цим процесом в інших країнах. Це стосується і ракет Storm Shadow.
Захід слідкує за реакцією Росії
Крім того, Володимир Зеленський в межах візиту до Великої Британії обговорив постачання далекобійних безпілотників із прем'єр-міністром Ріші Сунаком.
Починається навчання пілотів (на F-16 – 24 Канал), це теж прецедент. Потім, думаю, інші країни можуть приєднатися. Тактика така: зробили крок, подивились на реакцію Росії, а далі інші робитимуть те ж саме,
– наголосив політолог.
Схожа ситуація була й з артилерією, системами ППО й особливо показовою – з постачанням танками. Ще в грудні західні лідери відмовились постачати танки Україні, але уже через місяць вони почали надходити. Цілком імовірно, що з винищувачами буде подібна історія.
Військова допомога Україні: останні новини
- Німеччина 14 травня оголосила про найбільший пакет допомоги Україні на 2,7 мільярда євро. Він включає артилерію, системи ППО, бойові броньовані машини та військово-інженерні засоби. Україна збагатиться 20-ма одиниць танків Leopard 1 A5.
- Нову військову допомогу пообіцяли й у Франції. Там проведуть підготовку й обладнають кілька батальйонів десятками броньованих машин і легких танків, включно з AMX-10RC. Підтримають Україну також системами ППО.
- На зустрічі із Володимиром Зеленським 15 травня, прем'єр-міністр Великої Британії оголосив постачання сотні ракет для систем протиповітряної оборони та далекобійних безпілотників.