Босоніж дівчата розминають кожен м'яз свого тіла. Вони виділяються з-поміж пересічних жінок на вулиці. Щонайменше, видають їх малопомітні тату вишиванок чи сережки у формі тризуба.

Читайте також: Кількість і калібр обстрілів збільшуються, – журналіст про ситуацію на фронті

Вони – воїни або вже ветерани війни на Донбасі. У кожної з них свій воєнний досвід. В одних вже позаду, у інших – ще триває.

Війна на Донбасі
Яна Зінкевич

У 2014 Яна Зінкевич вирішила змінити сукню на військову форму. 18-річна дівчина стала парамедиком, а згодом організувала повноцінний батальйон, який допомагає пораненим бійцям. Тепер Яна – командир батальйону "Госпітальєри", у якому – тисячі парамедиків. Вони були поряд із солдатами у донецькому аеропорту, в Ілловайську, Дебальцевому. Яна опинилась в інвалідному візку дорогою додому через автокатастрофу. Та координувати своїх підопічних не перестала.

Беззаперечно, ми повернемось. Рано чи пізно і нам треба буде їздити з усіма разом у громадському транспорті, ходити одними і тими ж вулицями. І ми повинні зрозуміти себе. Як нам уживатися у новому соціумі і з новою собою,
– розповіла Яна Зінкевич.

Аліна Вяткіна з цим зіткнулася три роки тому. Майже рік вона рятувала життя своїх побратимів в зоні бойових дій. Досі пам'ятає перші місяці повернення до цивільного життя, коли часто безпричинно переслідували сльози і різкі перепади настрою. Зараз Аліна – ко-тренерка та ініціаторка проекту "Посестри".

Війна на Донбасі
Аліна Вяткіна

Спеціальної психологічної допомоги від держави Аліна знайти не змогла, та якось натрапила на тренінги громадської організації "Побратими". І зрозуміла – це саме те, що потрібно. Після адаптації вирішила підтримати й інших. Проект "Посестри" проводиться за сприяння Канадського Фонду Підтримки Місцевих Ініціатив та Посольства Канади в Україні. В основі – данська методика тілесно-орієнтованої терапії "Бодинаміка".

Читайте також: "Всі хвороби від нервів": як емоції впливають на здоров'я

Два етапи тренінгу вже позаду, тож група 19 ветеранок ще дев'ять днів разом проходитимуть навчання. Між модулями учасниці відвідуватимуть групи підтримки. Спершу жінки перебуватимуть у Києві, потім – у Карпатах. Професійним тренерам допомагають і діляться своїм досвідом ветерани, котрі пройшли попередні тренінги організації. Участь у тренінгу, звісно, безкоштовна.

.