Журналістам 24 каналу у межах проєкту "Інтерв'ю24" вдалося поспілкуватися з юнаком, якому в 19 років довелося взяти зброю до рук. Задля безпеки його рідних, які залишилися в окупації, ми не вказуємо його прізвище.
Важливо Три фільтрації, дорога до Європи через Росію та загублений кіт: розмова з дівчиною з Маріуполя
Дитинство і юність минули в російській окупації
Ростик народився в Алчевську у звичайній українській родині. Місто є великим промисловим центром, де ще до 2014 року виготовлялася чверть промислової продукції Луганської області. Основу промислової могутності міста складали Алчевський металургійний комбінат та Алчевський коксохімічний завод.
Останні 8 років герой інтерв'ю займався танцями. Після школи він переїхав до Києва, де вступив у ВНЗ. Однак навчання, як зізнався Ростик, було радше прикриттям для батьків. Адже саме у танцях він відчуває своє покликання та справу життя.
Він прагне, аби після перемоги й повернення окупованих територій під контроль України, він прославив Алчевськ, з якого походять чимало відомих людей.
Скільки років вам було, коли почалася окупація Луганщини Росією?
Мені було 11 років. Тоді я не усвідомлював, що відбувається. Прийшли якісь "дяді з автоматами". Нічого не зрозуміло, але цікаво. Вдома ми це не обговорювали. Вони (батьки – 24 канал) не знали, як правильно подати цю інформацію, щоб пояснити дитині, що відбувається. Я був звичайною дитиною і батьки хотіли відгородити мене від цього. До того ж в 11 років я не замислювався про це. Лише через певний час я зрозумів, що відбулося у 2014 році. І для себе визначив: хто правий, а хто – ні.
Чи маєте чи друзів або знайомих з проросійськими поглядами?
У 2014 році жодних дискусій з моїми друзями, ясна річ (через вік – 24 канал), не було. На жаль, весь час ми були аполітичними. Повноцінні розбіжності почалися відносно нещодавно. Але це не були близькі мені люди. На щастя, друзі та рідні мають таку ж точку зору, що і я.
До деяких людей приходить усвідомлення того, що Росія нам не друг, після того, як в їхній будинок "прилітає" ворожий снаряд. Після цього частина людей змінюють свою думку і погляди. Чи відбулися такі зміни у людей з Алчевська?
Тих людей, які там залишилися, дуже змінила ситуація з мобілізацією. Через те, що у багатьох людей примусово забрали рідних на війну. Тож навіть якщо ви нейтральні, коли у вас забирають рідних, думка змінюється.
Більше про це Викрадають, кидають у підвал і катують: росіяни на Луганщині проводять мобілізаційні рейди
Коли почалося повномасштабне вторгнення Росії в Україну, ви були у Києві? Пам'ятаєте той ранок?
Так. Це був тригер, який повернув мене у 2014 – 2015 роки, коли ти прокидаєшся від вибухів.
Що відомо про обстріли Алчевська
Від початку війни на Донбасі у 2014 році активних бойових дій в Алчевську не було. Місцеві мешканці сподівалися, що проросійські бойовики та місцеві сепаратисти не чіпатимуть місто, адже там був розташований металургійний комбінат, половина його належить російському власнику. Їхні сподівання виявилися марними. У серпні у місто було декілька "прильотів". І як наслідок – зруйновані будинки, жертви та паніка та термінова евакуація людей. Вони намагалися виїхати бодай кудись.Мої думки були не райдужні, я уявляв, що все буде набагато гірше. Я написав мамі, що люблю її, бо розумів, що може зникнути зв'язок, інтернет і я зможу з нею більше зв'язатися. Після цього прийшло усвідомлення ситуації і я пішов на службу. Мої батьки прихильники думки: "де ми народилися, там ми й маємо бути". Тому вони так і не виїхали з Алчевська. Це їхній вибір. До того ж там дуже добре вже 8 років працює проросійська пропаганда.
Чому російська пропаганда не змогла промити мізки
Ваша історія, зокрема цим і унікальна. Адже фактично все своє свідоме життя, період формування особистості ви прожили під окупацією. Чому, попри шалений вплив російської пропаганди, ви вирішили боротися за Україну?
Я почав вивчати корінь того, що відбулося. Шукати істину. Ми з друзями починали ставити собі питання і шукати відповіді. Зараз люди говорять фактами, але не вивчають причину їх виникнення. У нас забрали Крим, почалася війна на Донбасі. Всі казали, що це відбулося, але ніхто не казав, чому так сталося. Проблема населення Сходу у тому, що вони говорять фактами, але не розуміють і не розбираються у причинно-наслідкових зв'язках.
Рішення піти до тероборони з'явилося одразу ж
Коли ви ухвалили рішення піти до тероборони?
З перших днів. Я налаштовував усіх своїх знайомих на те, що я можу піти воювати. Ми з другом спершу волонтерили, а потім вступили до тероборони. Ми були готові до всього. Я знав, що я йду воювати за людей, які стали мені у Києві другою родиною.
Перші дні, як і у всіх, був страх, нерозуміння ситуації, багато інформації, яка не завжди була правдивою. Моя бригада перебувала у Києві. На лівобережній його частині. На щастя, нам неабияк пощастило з інструктором. Все, що я знаю зараз у військовій справі, це його школа. Це відомий військовий, який одним перших в Україні отримав сертифікат від НАТО. Ми брали участь у бойових виїздах, зокрема й у тоді ще окупований Ірпінь.
Як на це відреагували батьки?
Вони не знали. Як і не знають про те, що я пішов у ЗСУ. Я потрохи готую маму до цієї інформації. Зрештою, я таки поставлю її перед фактом. По-іншому наразі ніяк.
Чи мали ви все необхідне спорядження? Зброю, броніки?
З цим, на жаль, були проблеми. Я через знайомих збирав гроші на бронежилет. Багато хто недооцінює такі збори, кидаючись фразами: "вам мали видати це". Але, як показує досвід, ніхто нікому нічого не винен.
Цікаво Народний Bayraktar: українці за 3 доби назбирали для ЗСУ 600 мільйонів гривень
Зброя була. Але хочу пояснити, що у нас була не класична у розумінні цього слова ТрО. Ми були добровольчим батальйоном, який забезпечувався всім необхідним завдяки волонтерам.
Як ви опинилися у ЗСУ?
Після того, як бойові дії у Києві та області завершилися, нас (тероборону – 24 канал) почали опускати на другий план. Були питання: а що ми робимо, чого чекаємо. Після цього я зі своїми товаришами по службі написали рапорти та пішли до ЗСУ.
Потрапити у ЗСУ дуже важко, тож боятися повісток не варто
Зараз у суспільстві є легка істерія щодо вручення повісток. Що ви про це скажете?
Хочу вам сказати, що зараз потрапити у Збройні Сили дуже важко, навіть якщо ви маєте велике бажання, але ви:
- не служили,
- і вам менше за 27 років.
Людям, які бояться повісток, хочу сказати: мета повістки – поставити людину на облік. Аби у Міноборони знали, який резерв має країна. І за потреби вже мобілізовувати чоловіків.
Вам 19 років. Як же тоді ви змогли потрапити у Збройні Сили?
Завдяки побратимам. Грубо кажучи, мені пощастило.
Чи є зараз потреба у спорядженні? Чи досі доводиться збирати на броніки?
На жаль, доводиться. Ви маєте самі розуміти, зараз така ситуація, що багато бійців, зокрема на Сході, потребують тих самих бронежилетів. Тому якщо буде вибір: укомплектувати якусь бригаду у Києві чи надіслати найнеобхідніше на Схід. Вибір, я думаю, очевидний.
Зараз тих бійців, яких відправляють на передову, їх укомплектовують. Я хочу сказати, що зараз більше відчувається підтримка західних партнерів. Те, що ми отримуємо, надходить хорошої якості. Однак є питання логістики та часу, коли ми це отримуємо.
Зараз ви перебуваєте у військовій частині. Що далі? Чи знаєте ви, куди вас відправлять?
Я приблизно уявляю, куди нас відправлять. Але скажу так: це буде місце, де ми потрібні. Тому немає сенсу сподіватися, що це буде якесь конкретне місто. Ми будемо там, де ми потрібні.
Чи зможе Україна повернути Донбас і Крим
Є багато розмов, зокрема й анонімних військових джерел у НАТО, про те, що Україні під силу звільнити і Крим, і Донбас. Що ви про це думаєте?
Я не думаю, я в цьому впевнений. Рано чи пізно це неодмінно станеться. Питання лише у тому, коли. На жаль, через логістику це питання трохи затягується. Але коли це питання вирішать, звільнення окупованих територій станеться найближчим часом. Я вам це гарантую.
Ресурс українців на межі – як вони можуть допомогти
Це дуже приємно чути. Але наразі є розуміння того, що ця війна швидко не закінчиться. На цьому фоні чимало українців, так би мовити, втомилися від війни. До того ж у людей закінчується фінансовий ресурс. Як ще можна допомогти армії, якщо не фінансово?
У будь-якому випадку, це дійсно так. Але слід розуміти, що не буває "маленької допомоги" і якщо кожен пожертвує бодай по 2 гривні, вийде велика сума.
Життя зупинилося чи триває: як бути тим, хто "втомився" від війни
Наше суспільство поділилося на тих, хто намагається продовжити жити та тих, для кого життя зупинилося. І дуже важко сказати, хто з них правий. Кожен має право на емоції. Однак важко спостерігати за тим, як люди безперестанку засуджують один одного. Одним не подобаються історії в інстаграмі із ранковою кавою, а іншим – постійне репощення новин. Скажіть: як військового вас не зачіпає, що люди продовжують жити, поки інші вмирають? Що ви скажете тим, хто "втомився" від війни?
Особисто у мене не було відчуття "втоми" від війни. Для мене війна – це 24 на 7. Але інколи потрібно видихати, потрібно відпочивати, але знати межу. Мене особисто не зачіпає те, що люди намагаються жити. Ми для цього і воюємо, щоб інші жили. Але все це має бути в міру. Паралельно з відпочинком потрібно допомагати ЗСУ.
Дякую, Ростику, мені, як й іншим українцям, спокійно від того, що нас захищають такі люди, як ви. Бережіть себе, будь ласка. І швидкої перемоги нам! Дякую.
Цікаво – Ігор Лачен про ініціативу "Народний Bayraktar": дивіться відео