Саме селяни, а не підприємства, забезпечують українські ринки м'ясом. Майже 90 відсотків усіє яловичини та половину свинини, що потрапляє на наші прилавки.

Читайте також: Як держава допомагає розвивати агробізнес раднику Порошенка Косюку

Щоб хоч якось підтримати галузь, держава виділила фінансову допомогу. Наприклад, селянам, які протримають телятко до 12 місячного віку, держава заплатить 2,5 тисячі гривень. Та більшість селян про це ніколи раніше не чули.

Загалом для селян цього року передбачили 700 мільйонів гривень. У міністерстві агрополітики запевнили, що дотації популяризують, як можуть, регулярно проводять, як вони називають, "виїзні кущові наради" в регіони, де розповідають про фінансову підтримку.

Їздимо по регіонах, проводимо роз'яснювальну компанію. Також запрошуємо фермерський актив і керівників місцевих органів влади",
– розповіла заступник директора з підтримки фермерства Міністерства агрополітики Людмила Ставнича.

Підтримують і господарників, які вкладають у розбудову ферм. Для них держава виділила із бюджету п’ять з половиною мільярдів гривень.

Один мільярд гривень – це підтримка фермерських господарств. Приблизно один мільярд гривень йде на часткову компенсацію придбання сільськогосподарської техніки. Та 300 мільйонів гривень на підтримку садівництва та виноградарства,
– зазначила старший аналітик "Dragon Capital" Наталія Шпигоцька.

Держава компенсує лише до третини витрат, а розпочинати проекти фермери повинні за власні кошти. І ось на цьому етапі вже стає зрозуміло, малий та середній бізнес знову у програші. Адже необхідних мільйонів у них немає, а кредити банки видають не охоче.

Ми дуже боїмося, що в кінці року ми знову побачимо ситуацію, коли декілька наших українських аграрних олігархів побудують в цьому році комплекси і отримають практично левову частку державної підтримки. А середній і дрібний товаровиробник знову залишиться сам на сам зі своїми проблемами,
– додала представниця Асоціації виробників молока Олена Жупінас.


Олена Жупаніс

Ще один ворог фермерів, які хочуть потіснити олігархів у боротьбі за держдопомогу – бюрократія.

Читайте також: Експорт українських равликів може витіснити Китай на європейському ринку

Аграрії кажуть стомилися випрошувати у держави подачки. І хоч грошей зайвих не мають, готові відмовитися від дотацій в обмін на прозорі правила гри, а також зняття мораторію на землю. Бо сучасні комплекси на орендованій землі будувати не розумно.

І коли дійсно такої продукції буде достатньо, мабуть, пріоритетно держава буде вивозити її за кордон. І тоді у державу будуть надходити потоки валюти,
– зазначив директор групи компаній "Колос/Расава" Леонід Центило.

А це вже і укріплення курсу гривні, і зростання економіки більш, ніж на 2-3 % в рік, і приріст податкових платежів до бюджету із яких держава має платити пенсії, розвивати медицину та освіту, замість того, щоб роздавати гроші олігархам.