Наразі безпілотники допомагають компенсувати нестачу артилерії, але не замінять її. Такими думками з 24 Каналом поділився військовий експерт Петро Черник.
Не пропустіть Більше не хоче чути про втому від України․ Яким може бути ефект Туска в Європі та світі
Що вплине на хід війни
На думку Черника, змінити перебіг бойових дій могла б така зброя:
- далекобійні ракети у великій кількості. Хоча б тисяча ATACMS. На американських складах лежить близько 4 тисяч таких одиниць;
- сучасна авіація. 61 винищувач F-16 від Нідерландів та Данії українські військові досі не можуть отримати;
- багато систем радіоелектронної боротьби (РЕБ).
Якби ж вже хоч 61 машину мали, а насправді треба 180, то це б переламало хід війни. Я в цьому впевнений на 100%,
– зазначив Черник.
Ракети ATACMS унікальні – це квазібалістична ракета зі швидкістю 5400 кілометрів на годину. Відстрілюється з M142 HIMARS та M270 MLRS. Швидкість перезаряджання – 15 – 20 хвилин. Автомобіль рухомий – пуск здійснив і відійшов на кілька кілометрів, потім знов здійснив пуск. Завдання виконуються вночі, противник цього не може бачити.
Чому дрони ніколи не замінять артилерію
В Україні досі немає штатного розпису для оператора дронів, зокрема, FPV. Здебільшого "пташками" керують будь-які робочі – від кухаря до зв'язківця.
Однак, за словами Черника, реформа в житті вже реалізована. Лише за певних обставин військові командири вимушено ухвалюють рішення про перенаправлення людей зі штату на оперування FPV-дронами.
Поки Україна не отримає всю необхідну зброю, дрони компенсуватимуть артилерію, проте ніколи її не замінять. Оскільки будь-який БпЛА можна фізично збити або посадити за допомогою радіоелектронної боротьби.
Водночас артилерійську міну або снаряд, які вилітають зі швидкістю 1000 метрів на секунду, практично неможливо збити. Технологію розробляють лише в Америці, й вона дуже дорога. Тому навряд чи дістанеться Україні.
Мушу зробити ремарку, тому що відчуваю, в нашому інформаційному полі вже розганяють наратив "дрони-дрони-дрони". Про артилерію вже майже перестали говорити – це дуже хибний та шкідливий шлях,
– зазначив Черник.
Чи реально виробити 1 мільйон дронів
Володимир Зеленський на підсумковій пресконференції заявив, що Україна у 2024 році виробить один мільйон FPV-дронів. Тобто приблизно 80 тисяч одиниць на місяць, понад 3 тисячі БпЛА на день.
Потрібно розуміти, що дві третини від загальної кількості не долітають до цілі, їх збивають або відхиляють засобами РЕБ – це не така вже і космічна цифра. Мільйон дронів абсолютно зведена кількість, яку можна виробити та опанувати.
"Направду потрібні далекобійні дрони-камікадзе зразка "Шахед-136", чим більше, тим краще", – зазначив Петро Черник.
БпЛА великої дальності допомогли б знищити залізницю противника на території Росії. Зокрема, колії й трансформаторні станції. Весь привід в окупантів електричний, як і в українців. 90% сил та засобів росіяни довозять залізничними шляхами. Зрештою, битви виграють солдати, а війну – логістика.
Ситуація на фронті: головне
- Генштаб ЗСУ повідомив, що на Херсонському напрямку бійці продовжують розширювати плацдарм. Водночас росіяни безрезультатно намагаються вибити ЗСУ з цієї території. Противник здійснив понад 30 даремних штурмових дій.
- Активні бойові дії тривають на Лимансько-Куп'янському напрямку. Тут Сили оборони відбили понад 29 атак окупантів. Росіяни пробували наступати у таких населених пунктах: поблизу Білогорівки Луганської області та східніше Тернів, Спірного Донецької області; у районах Синьківки, східніше Петропавлівки та Іванівки.
- Найзапекліші бої відбуваються на Авдіївському напрямку, де українські військові продовжують стримувати ворога, який не полишає спроб оточити Авдіївку. Тут Сили оборони відбили 14 атак противника в районах Новокалинового, східніше Новобахмутівки, Авдіївки, та ще 22 атаки біля Сєверного, Первомайського і Невельського Донецької області.