У Білому домі та НАТО вже прокоментували цей інцидент. Все, що відомо про збиття американського дрона росіянами, читайте у матеріалі 24 Каналу.
До теми Над Чорним морем впав американський безпілотник: його зачепив російський винищувач
Російський Су-27 пошкодив пропелер американського дрона
У небі над Чорним морем 14 березня зник американський безпілотник MQ-9 Reaper. Дрон протаранив російський винищувач Су-27, після чого він впав у море на захід від тимчасово окупованого Криму.
Європейське Командування Збройних сил США повідомило, що MQ-9 Reaper здійснював операцію в міжнародному повітряному просторі над Чорним морем. Кілька разів перед зіткненням 2 російські літаки Су-27 намагалися перехопити безпілотник, скидаючи паливо.
"Приблизно о 7-й ранку один із російських літаків Су-27 врізався у гвинт MQ-9, через що силам США довелося потопити MQ-9 у міжнародних водах", – мовиться у повідомленні.
Американські військові зауважили, що цей інцидент демонструє "некомпетентність, а також небезпеку та непрофесіоналізм російської сторони".
Наш літак MQ-9 виконував звичайні операції в міжнародному повітряному просторі, коли він був перехоплений і збитий російським літаком, що призвело до катастрофи та повної втрати MQ-9. Насправді ця небезпечна та непрофесійна дія росіян ледь не призвела до краху обох літаків,
– сказав генерал ВПС США Джеймс Хекер.
У військово-повітряних силах США уточнили, що винищувач Су-27 врізався у гвинт безпілотника, внаслідок чого дрон розбився. За словами Хекера, літаки США та союзників продовжать польоти в міжнародному повітряному просторі. Росіян закликали поводитися "професійно і безпечно".
Що відомо про MQ-9 Reaper
Це дистанційно керований безпілотник, який використовують для спостереження, розвідки чи атак. Попри те, що такий дрон можна оснастити ракетами, безпілотник, що впав, був виключно розвідувальним. MQ-9 Reaper часто з'являвся у Чорному морі або біля кордонів з Україною, щоб слідкувати за ситуацією на Східному фланзі НАТО.Реакція Білого дому та НАТО
Прессекретар Білого дому Джон Кірбі заявив, що про цей інцидент вже проінформували президента США Джозефа Байдена. За його словами, хоча були й інші подібні перехоплення, цей випадок заслуговує на увагу, адже він був "небезпечним і непрофесійним" та призвів до падіння американського безпілотника.
Тож вона (подія – 24 Канал) – унікальна в цьому відношенні,
– зазначив прессекретар Білого дому.
Кірбі додав, що Державний департамент США повідомить російським чиновникам про свою стурбованість цією ситуацією. У США констатували, що продовжуватимуть польоти в цьому регіоні, попри те що сталося. Кірбі сказав, що збиття БпЛА не стане перешкодою для подальших польотів.
За словами Кірбі, у російських військових цілком могло бути завдання зіткненням з MQ-9 Reaper дати сигнал США, що нібито варто відмовитись від польотів над акваторією цього моря в Європі.
Цього не станеться (припинення польотів – 24 Канал). Ми продовжимо літати та виконувати операції в міжнародному повітряному просторі над міжнародними водами. Чорне море належить не одній лише державі,
– констатував Кірбі.
Вищий військовий командувач Північноатлантичного альянсу, генерал Крістофер Каволі поінформував усі 30 країн-членів НАТО про збиття безпілотника MQ-9 Reaper над міжнародними водами. Американські військові засудили цей інцидент як "нерозважливий".
Лідер демократичної більшості в Сенаті США Чак Шумер звернувся до Владіміра Путіна. Він назвав "нерозважливим вчинком" Путіна та його армії та закликав російського диктатора припинити таку поведінку.
За словами Шумера, ці агресивні дії російської авіації є ризикованими і можуть призвести до "ненавмисної ескалації". Шумер зазначив, що Сполучені Штати регулярно здійснювали польоти над Чорним морем ще до безрозсудного вторгнення Путіна в Україну.
Згодом речник Держдепартаменту США Нед Прайс заявив, що падіння їхнього дрона MQ-9 Reaper, ймовірно, "було ненавмисною дією з боку Росії".
Ймовірно, це було наслідком глибокої некомпетентності одного з російських пілотів,
– заявив речник Держдепу США.
Окрім того, Нед Прайс запевнив, що врешті це не має значення, адже через дії російського літака Сполучені Штати мусили затопити дрон. Також він додав, що "це могло спровокувати набагато більший інцидент, у цій ситуації чи в інших".
США хочуть оприлюднити відео інциденту
Бригадний генерал ВПС США Пет Райдер повідомив, що Міноборони працює над розсекреченням візуальної інформації, пов'язаної із зіткненням безпілотника MQ-9 та російського Су-27.
Він розповів, що Су-27 врізався у гвинт MQ-9, внаслідок чого американським силам довелося збивати його у міжнародних водах. Перед зіткненням, як каже Райдер, Су-27 скидали паливо та пролітали перед MQ-9 "безрозсудно та непрофесійно".
Пізніше кореспондентка CNN Наташа Бертран з посиланням на два анонімні джерела повідомила погану для росіян новину. Перед падінням безпілотника американські спеціалісти дистанційно видалили конфіденційне програмне забезпечення безпілотника MQ-9 Reaper. Такий крок унеможливить перехоплення росіянами секретних технологій США.
Росіяни, як завжди, вигадують казки
У Росії одразу ж почали брехати та виправдовуватися. Мовляв, дрон "летів в напрямку російського кордону". У міноборони країни-терористки заявили, що політ американського безпілотника нібито відбувався з вимкненими транспондерами та порушенням меж району режиму використання повітряного простору.
"Унаслідок різкого маневрування безпілотник США перейшов у некерований політ із втратою висоти й зіткнувся з водною поверхнею", – заявили у відомстві.
Окупанти також наполягають на тому, що їхні винищувачі не застосовували бортового озброєння проти MQ-9 Reaper, не вступали з ним у контакт та "щасливо повернулися на аеродром". Зважаючи на "правдивість" заяв міноборони Росії, можна констатувати, що в небі над Чорним морем, найімовірніше, все трапилося точно навпаки.
До теми БпЛА США впав у Чорне море: що шукають "стерв'ятники" з Чорноморського флоту
Ба більше, секретар російського Радбезу Ніколай Патрушев заявив, що Росія намагатиметься підняти уламки збитого 14 березня американського безпілотника над Чорним морем.
Журналісти NBC News з посиланням на близьких до розвідки офіційних осіб США повідомили, що агресивні дії російських військових проти американського дрона MQ-9 Reaper були схвалені найвищим керівництвом Кремля. Хоча загарбники заявляли, що не мають жодного відношення до інциденту.
Авіаексперт Валерій Романенко також вказав, що це серйозне рішення, яке не приймається на рівні командуючого авіацією.
Внаслідок зіткнення з дроном російський літак міг пошкодитися
За інформацією Sky News, прессекретар Пентагону Пет Райдер заявив, перехоплення дронів не є рідкістю, проте "такий тип поведінки є прикрим і небезпечним". Він описує дії російських пілотів як "небезпечні та непрофесійні".
Я думаю, що дії говорять самі за себе,
– зауважив прессекретар.
Райдер додав, що російський Су-27, який зачепив пропелер безпілотника, швидше за все, пошкодився. Оператори дрона були змушені розбити його після зіткнення, оскільки пошкодження пропелера MQ-9 зробило його некерованим.
На запитання, чи пролітав безпілотник поблизу України, він відповів, що дрон був "далеко від будь-якої території" нашої держави. Водночас Райдер відмовився коментувати операції з повернення MQ-9 Reaper. За словами представника Пентагону, 2 Су-27 летіли разом з безпілотником близько 40 хвилин.
Як на інцидент реагує Україна
Юрій Ігнат – речник Повітряних сил заявив, що збиття американського БпЛА – це вчинок країни-терористки. Він заявив, що американська безпілотна авіація перебуває у Чорному морі на постійній основі.
За словами Ігната, вихід до моря мають багато країн, зокрема, Туреччина, яка належить до НАТО. Річ у тім, що над акваторією Чорного моря є міжнародний повітряний простір, де безперешкодно можуть літати літаки й нічого дивного або незвичного у цьому немає.
Секретар РНБО Олексій Данілов теж прокоментував цю ситуацію.
Інцидент з американським БПЛА MQ-9 Reaper, спровокований Росією в Чорному морі, – це сигнал Путіна про готовність до розширення зони конфлікту із втягуванням інших сторін,
– зазначив секретар РНБО.
Він підсумував, що тактика ва-банк – це постійне підвищення ставок в умовах стратегічного програшу в надії на зміну обставин.
Чи призведе збиття дрона до прямої ескалації США та Росії
Аналітики Інституту вивчення війни вважають, що інцидент з американським безпілотником MQ-9 Reaper у Чорному морі не стане причиною прямого конфлікту між США і Росією.
В ISW наголосили, що російські війська десятиліттями використовували тактику залякування щодо американських і союзних літаків та суден, що не призводило до конфлікту.
Аналітики додали, що президенти США і Росії мають повну свободу вибору щодо реагування, а подібні інциденти автоматично не ставали причиною ескалації протистояння між країнами.
"З огляду на те, що президент Джо Байден неодноразово говорив про бажання уникнути прямого конфлікту американських військових з Росією, а Кремль неодноразово демонстрував небажання розпочинати війну з НАТО, немає підстав вважати, що подібні інциденти можуть призвести до ескалації", – пояснили в ISW.
NYT розкрило деталі збиття дрона
Видання The New York Times розкрило певні подробиці того, що сталося в Чорному морі з посиланням на власні джерела у Пентагоні.
Інцидент стався за 120 кілометрів від тимчасово окупованого Криму, коли БпЛА, який не ніс озброєння, вів спостереження.
Як повідомив анонімний співробітник оборонного відомства США, рано-вранці 14 березня американський безпілотник вилетів з військової бази в Румунії для того, аби виконати планову місію, яка зазвичай триває від 9 до 10 годин.
ЗМІ змоделювали кадри збиття дрона: відео
"Цей епізод приголомшив американських військових, які спостерігали за ним по відеозв'язку з безпілотника в оперативному центрі на авіабазі "Рамштайн" у Німеччині", – йдеться у повідомленні.
На момент збиття американський дрон був на висоті близько 7,6 кілометра. Водночас російський винищувач Су-27 кружляв БпЛА, зливаючи на нього паливо, ймовірно, для того, щоб зіпсувати устаткування дрона.
Джерело The New York Times також зазначило, що БпЛА має складні камери та інші датчики. Вони дозволяють "заглянути до Криму", фактично не підлітаючи впритул до півострова.
Остін поговорив з Шойгу
Глава Пентагону Ллойд Остін, говорячи про свій дзвінок Сєргєю Шойгу, відзначив, що великі держави повинні подавати приклад відкритості до комунікації. Остін підкреслив, що передав міністру оборони Росії один важливий меседж – США продовжуватимуть літати там, де це дозволяє міжнародне право.
Російське Міноборони підтвердило розмову Остіна і Шойгу та відзначило, що ініціатором дзвінка був американський міністр. Водночас там жодних деталей не вказали.
Туреччина готова співпрацювати зі США
Міністр оборони країни Хулусі Акар повідомив, що Туреччина готова пропустити кораблі США через протоки Босфор і Дарданелли, щоб забрати уламки БПЛА після інциденту в Чорному морі.
Аналітики стверджують, що для того, щоб підняти з дна моря великий безпілотник, часто застосовуються військові кораблі або цивільні судна – так було в 2018 році, коли біля берегів Іспанії за допомогою судна USNS Arctic з дна підняли БПЛА RQ-4 Global Hawk.
Максимальна глибина Чорного моря сягає 2210 метрів. Точні координати падіння дрону не розкривалися, але, за даними Національного управління океанічних та атмосферних досліджень США, глибина на південь від Криму перевищує тисячу метрів. Це набагато глибше, ніж здатний витримати водолаз навіть із потужним спеціальним обладнанням.
Тим паче, голова Об'єднаного комітету начальників штабів Марк Міллі повідомив, що БПЛА MQ-9 Reaper, який впав у Чорне море, ймовірно, вже глибоко затонув. Також він додав, що якщо США матимуть підстави вважати, що можуть підняти дрон, у Вашингтоні "розглянуть варіанти".
"Ймовірно, він зламався і підбирати особливо нема чого... Ми абсолютно впевнені, що все, що мало цінність, більше не має цінності", – сказав Міллі.
NBC News