Майже 60 років тому весь світ уперше побачив, хто така перша леді СРСР.
Читайте також: Згадати Все. Державні нагороди і не тільки
На контрасті з витонченою та елегантною Жаклін Кеннеді Ніна Хрущова виглядала простувато і по-пролетарськи потужно. Для західного світу це був образ типової радянської жінки.
Жаклін Кеннеді (посередині ліворуч) та Ніна Хрущова (посередині праворуч)
Але образ вправної домогосподарки і турботливої матері став взірцевим не одразу. Після перевороту 1917-го року більшовики оголосили, що чоловіки та жінки мають рівні права. Жінці дозволили зберігати дівоче прізвище при одруженні, дали право на аборт і спростили процес розлучення. Але тепер вона була зобов’язана працювати. І не на кухні, а за заводським станком. Інакше – кримінальна відповідальність.
Згодом цей проект уже суттєво скоригували. І вже якщо дивитись на 2-гу половину тридцятих, то акценти зміщуються від жінки-робітниці, від жінки-комуністки, учасниці громадського політичного життя до в першу чергу її родинних ролей,
– сказала докторка історичних наук Оксана Кісь.
В середині тридцятих припиняють продавати контрацептиви, забороняють аборти і ускладнюють процес розлучення. Відтоді жінка для держави стає таким собі конвеєром із виробництва дітей – майбутніх воїнів червоної армії. А пологи і материнство перестають бути особистою справою. Жінку ізолювали навіть від батька її дитини. Помахати ручкою через вікно пологового будинку – класичний радянський мем.
Жінка стає універсальним солдатом: з одного боку – офіційна робота, з іншого – ведення домашнього господарства, яке за працю ніхто не вважав.
Жінки працювали за станками, як і чоловіки
До речі, ви знаєте, чому відпустку досі називають декретною? В 1917 році ухвалили декрет "Про допомогу з вагітності і пологів". Звідси – й така назва. Жінки мали право не працювати 2 місяці до пологів, і 2 – після. Одружену жінку, яка свідомо не вагітніла, засуджували. А ту, яка не могла мати дітей через стан здоров’я, шкодували. Зрештою, нині нічого не змінилось.
Рівноправність жінок і чоловіків існувала лише на папері. Про яку рівність у правах можна говорити, якщо навіть жінка за кермом сприймалась, як щось надзвичайне і практично неможливе. Успішна незалежна жінка, яка керує не лише автівкою, а цілим комбінатом.
Жінкам дозволялося керувати автомобілем
Як правильно вести господарство, зустрічати чоловіка з роботи і виховувати дітей, радянським жінкам доносили за допомогою спеціальних книжок. Але найбільшою чеснотою вважалося все-таки вміння готувати – всі ж знають про шлях до серця чоловіка. Тут у нагоді ставала книга "Про смачну та здорову їжу".
Читайте також: Згадати Все. Дружинники: добровільно чи примусово?
Для жінок видавали спеціальні журнали – "Работніца", "Крестьянка", "Радянська жінка". Там пропагували ідеальний образ, відірваний від реальності. Проте насправді успішна кар’єристка не могла бути одночасно ідеальною господинею. Радянська жінка не мала рівноправ’я ні в соціумі, ні в сім’ї. Винятки, звичайно, були. Але вони лише підтверджували правило.
Більше про радянських жінок – дивіться у програмі.