Чи мають право вимагати готівку?

Щоб з'ясувати, чи законно не встановлювати термінали для карток, ми звернулися до юриста і до Державної фіскальної служби. У обох випадках отримали відповідь про обов’язковість спеціальних терміналів.

Ті, хто займається продажем товарів, громадським харчуванням і послугами, які використовують реєстратори розрахункових операцій, повинні перейти на обов’язкове приймання спеціальних платіжних засобів для здійснення розрахунків. Тобто від вас не мають права вимагати готівку!

Причому ще до 1 липня 2011 року перейти на термінали для карток мали суб’єкти господарювання, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення понад 100 тисяч осіб, а до 31 грудня 2011 року – і суб’єкти малого підприємництва у населених пунктах з населенням понад 100 тисяч осіб, а також суб’єкти господарювання у населених пунктах з населенням від 25 до 100 тисяч осіб. При цьому кількість платіжних терміналів повинна становити не менше ніж 50 відсотків кількості реєстраторів розрахункових операцій. Якщо ж у суб’єкта господарювання тільки один такий реєстратор, то він має забезпечити приймання спеціальних платіжних засобів обов'язково.

Які заклади мають право не приймати картки?

Щоправда, не всі заклади зобов’язані приймати картки.

Від вас можуть вимагати розраховуватися готівкою:
- заклади громадського харчування закритого типу (ті, які обслуговують особовий склад Збройних сил та інших військових формувань, студентів, учнів та викладачів вищих, професійно-технічних, загальноосвітніх навчальних закладів, працівників промислових підприємств);
- підприємства торгівлі з торговельною площею до 20 квадратних метрів (крім автозаправних станцій);
- суб’єкти господарювання у населених пунктах з чисельністю мешканців менше 25 тисяч осіб.

Як це шкодить бюджету

Отже, ще до кінця 2011 усі магазини, ресторани, спортивні та інші сервіси готівкових розрахунків за продані товари (надані послуги) у великих містах мали забезпечити встановлення спеціальних терміналів для розрахунку платіжними картками. Чого, як бачимо, так і не сталось. Навіть не зважаючи на те, що ще у 2013 році обіцяли карати штрафом тих, хто відмовляє покупцю у розрахунку карткою.

Які ризики в тому, що суб’єкт господарювання не хоче приймати картку для оплати – спитаєте ви. А такі, що магазини (а також ресторани, та інші надавачі послуг), що приймають тільки готівку, можуть запросто хитрувати, м’яко кажучи, з податками. Адже гроші, які не фіксуються платіжною чи банківською системою, важко порахувати.

Тобто, магазин може отримати мільйон гривень виручки за місяць, а у звітних документах показати тільки 100 тисяч, з яких і заплатить податок. Решта 900 тисяч "осядуть" у чиїйсь кишені. Держава недоотримає в бюджет, а значить — недоотримають і бюджетники.

Читайте також: Топ-6 шахрайств із платіжними картками і системами: як не стати жертвою

Скільки у нас порушників?

На запит сайту "24" у ДФС повідомили, що органи фіскальної служби не володіють інформацією щодо кількості господарських об’єктів, не обладнаних платіжними терміналами. Але кажуть, що перевірки суб’єктів господарювання вищезазначеної сфери діяльності здійснюються органами ДФС у загальному порядку відповідно до підстав, визначених чинним законодавством.

Хоча окремий облік порушень, виявлених за результатами проведених перевірок таких платників податків у ДФС не ведеться. Однак органи ДФС вважають, що "в межах своєї компетенції вживають всіх передбачених чинним законодавством заходів стосовно припинення порушень суб’єктами господарювання вимог законодавства у сфері готівкового обігу".

Тож реальність така, що якщо ви прийшли купити щось у якійсь великій торговій мережі, де торговий зал значно більший за 20 квадратних метрів, і магазин цей не у селі, а у столиці або облцентрі, а вам кажуть, що розрахуватися можна тільки готівкою, то знайте, що адміністрація цього закладу порушує закон. Не кажучи вже про те, що такий підхід створює додаткові незручності для покупця, тобто для вас.

Читайте також: Права споживачів: про це має знати кожен