Щоб залучити вкрай важливі для України кошти, наша країна має дотримуватися програми МВФ. Якщо ж припинити співпрацю, то Україні загрожує нова фінансова криза.

Читайте також: Дебати між Зеленським та Порошенком: що відомо

Загалом програма МВФ передбачає три транші по 1,3 мільярда доларів. Перший надійшов ще наприкінці 2018 року. Другий, згідно з графіком, маємо отримати після президентських виборів, а третій – після парламентських. Тобто одразу після оголошення ЦВК переможця другого туру до України прибуде місія МВФ.

Засновник інвестиційної групи "Універ" Тарас Козак зауважив, що зі зміною президента кредитор захоче мати гарантії, що новий очільник країни підтримає програму. Петро Порошенко, у випадку перемоги, хоч і під примусом, але виконуватиме вимоги МВФ. Натомість позиція Володимира Зеленського незрозуміла. Хоча, у його передвиборчій програмі про розрив із МВФ немає ні слова.

Читайте також: Яку позицію мають Зеленський та Порошенко щодо зовнішньої та внутрішньої політики

Вимоги МВФ

МВФ вимагає до червня 2019 року реформувати Державну фіскальну службу. Відібрати суддів до Антикорупційного суду, а також дати старт великій приватизації. І тут ми цілком можемо вкластися в дедлайн. Процес саботує лише влада, зокрема депутати, які не ухвалюють закон, що запустив би очищення страхового ринку від компаній-мийок. До яких, після реформи банківського сектору, перетекли операції з відмивання коштів. Але цю вимогу МВФ нам готовий відтермінувати.

​Україні вкрай необхідні транші МВФ
Україні вкрай необхідні транші МВФ

Фінансовий аналітик Dragon Capital Сергій Фурса сказав, що критично важливим зараз залишається момент із незаконним збагаченням. Саме цю статтю скасував Конституційний суд, на вимогу майже 60 депутатів. Такі дії спинили антикорупційну реформу. У Верховній раді зареєстрували 13 варіантів нового закону, але жоден не влаштовує західних партнерів та Конституційний суд.

Зрештою шанси розв'язати це питання принаймні до червня вкрай мізерні. Так само, як і отримати транш від МВФ до кінця першого півріччя.

Цілком можливо, що це рішення буде прийнято. Але чи не виникне інших проблем до того часу, ми не можемо передбачити, бо політичні ризики лишаються високими,
– зазначив Фурса.

Наприклад, реванш екс-власника "Приватбанку" Ігоря Коломойського після поразки на виборах Порошенка ніхто не виключає. Він вже подав позов до держави про моральну компенсацію у два мільярди доларів за приватизацію банку.

Він може цілком отримати і "Приватбанк", і якусь компенсацію. Тобто, в гіршому випадку Україна може постраждати на величезні суми,
– сказав Тарас Козак.

Експерти наголошують, що повернення банку у руки олігарха завдасть економіці України збитків мінімум у сім мільярдів доларів.