Неочікувано, але новим лідером Сенату став політик, якого не можна назвати сторонником Дональда Трампа. Що надає ще більшого позитиву, так це те, що у свій час Джон Тун підтримав виділення військової допомоги України. Що відомо про нового лідера Сенату, передає 24 Канал.
Дивіться також Америка шокована․ Кому Трамп віддає ключові посади в США і як вони ставляться до України
Джон Тун став новим лідером Сенату
Так, новим лідером Сенату став республіканець Джон Тун від штату Південна Дакота. Він переміг після другого раунду, здобувши 29 голосів, тоді як Джон Корнін з Техасу отримав 24.
Він не вважається великим прихильником Трампа. Скоріше послідовник вже екслідера республіканців Макконела. І так, він голосував за підтримку України,
– зазначає нардеп Железняк.
Сенатор від штату Флорида Рік Скотт, який був фаворитом трампістів – у тому числі колишнього ведучого Fox News Такера Карлсона й мільярдера Ілона Маска – вибув у першому турі, набравши лише 13 голосів.
Цікаво, що прихильники Трампа були занепокоєні тим, що у другий тур пройшли Тун і Корнін, адже вони тісно працювали з попереднім лідером Сенату – Макконелом, і вони можуть не виконати певних передвиборних обіцянок Трампа. "Без Ріка Скотта вся програма реформ Трампа буде під питанням", – писав Роберт Ф. Кеннеді-молодший.
Важливо! На відміну від Палати представників, у Сенаті немає спікера. Порядок денний там формує лідер більшості – тепер замість Мітча Макконела програмою засідань займатиметься Джон Тун.
Що Джон Тун говорив про Україну
Так, Джон Тун раніше активно висловлювався на підтримку України. Зокрема, у січні 2024 року, коли двопартійні переговори в Сенаті Конгресу США щодо безпеки кордонів, що мали прямий вплив на допомогу Україні, зайшли у глухий кут, республіканець назвав цей момент критичним.
Ми повинні докласти всіх зусиль, щоб зробити це. І якщо ми не зможемо цього зробити, тоді ми перейдемо до плану Б. Наразі принаймні все ще робляться спроби досягти рішення, яке б задовольнило багатьох республіканців,
– казав сенатор.
При цьому він прихильно висловився безпосередньо до надання допомоги Україні, зауваживши, що нездатність досягти угоди матиме глобальні наслідки. "Українські солдати на передовій у війні з Росією ризикують залишитися без боєприпасів", – казав він.
У березні 2024 року, на тлі тих же дискусій про допомогу Україні, Джон Тун наголошував, що "Америка не може самоусунутись зі світової арени" і закликав збільшити поставки зброї в Україну.
"Я б краще надіслав зброю, боєприпаси тощо, і нехай український народ, який справді добре справлявся з росіянами, виграє цю битву", – казав він.
У вересні 2024 року, коли Володимир Зеленський розкритикував Джей Ді Венса за його поради "пожертвувати" частиною територій і порадив тому "почитати історію", Джон Тун порадив українському президенту "триматися подалі від американської політики".
"У них (Зеленського та Венса – 24 Канал) є певні розбіжності з деяких питань, але це не його право оскаржувати це посеред американських виборів", – казав Тун.