Відповіді давали експерти на прес-конференції в агентстві Голос.ua
Чи перерахує "Газпром" компенсацію?
У Росії вважають рішення суду несправедливим. Мовляв, європейські споживачі просто почали менше закупляти газу. На думку юриста Ростислава Кравця, апеляційний вердикт отримаємо вкінці літа.
Ростислав Кравець: Апеляційний вердикт буде до кінця літа
"Газпром" матиме півроку, щоб виконати рішення арбітражу добровільно. Цей час використають для взаємних звинувачень і висунення додаткових вимог. Тяганина триватиме не менше півтора року. Все залежить від бажання української влади вирішити питання, а не зробити видимість вирішення, переконаний Кравець.
Не треба забувати про зустрічні вимоги. Росія може зажадати стягнути з України так звані "3 мільярди Януковича". Тому невідомо, хто виграв і куди гроші направлять: чи на погашення давніх боргів, чи їх дійсно повернуть Україні. На нас чекає багато політичних сенсацій,
– додав експерт.
Читайте також: "Газпром" заявив про термінове розірвання контрактів з "Нафтогазом"
На думку голови центру аналізу і стратегій Ігоря Чаленка, Росія погасить заборгованість подальшими знижками на транзитні послуги.
Отримати чек від "Газпрому" – перемога для нашої влади. Звісно, це було б подарунком. Але, очевидно, Росія його не зробить,
– вважає Чаленко.
Голосні заяви українських політиків – червона шмата для Росії
Рішення могло б бути виключно юридичним і технічним, якби не політичний розголос, вважає політолог Володимир Воля.
"Наші високопосадовці коментували рішення арбітражу як перемогу над Росією. Це спровокувало емоційну реакцію Путіна. Якби справа була без апеляцій, то тривала б всього кілька місяців. Тепер не варто чекати швидкого вирішення ситуації, адже зачепили важливі аспекти для іміджу Росії", – пояснює експерт.
Як наслідок – зниження тиску поставок газу і повернення передплати за березень. Відтак, нинішній дефіцит блакитного палива цілком прогнозований, переконаний експерт з питань енергетики Валентин Землянський.
Землянський: Нинішній дефіцит – цілком прогнозований
Читайте також: Проблема з газом стабілізувалась – Україна отримує паливо від інших сусідів
Чому дії "Нафтогазу" некомпетентні?
На думку Валентина Землянського, корінь проблеми – некомпетентність керівництва НАК "Нафтогаз". Просити населення знизити температуру опалення в будинках на 1-2 градуси – нечувано. Адже, за його словами, дефіцит можна було покрити зупинкою кількох промислових підприємств.
"Під час першої чи другої газової війни ніхто зі споживачів не постраждав. Населення і бюджетні організації забезпечувались газом і теплом у повному об'ємі. Уперше за час існування незалежної України чуємо, мовляв, почнімо економити, зупинімо навчальний процес, бо газу нам не вистачає, бо "Газпром" – "кака", – каже експерт.
Знаєте, це підліткова поведінка, а не позиція керівників: "Дядя Вова нас піском обсипав. Тьотя Меркель, допоможіть". У "Нафтогазу" і "Газпром" винен, і теплокомуненерго, і Кабмін. Ситуація абсурдна на сьогоднішній день!
– обурюється Землянський.
Відтак кадрові зміни в українській газовій компанії невідворотні.
Читайте також: Як виник дефіцит газу, якщо українці два роки переплачували за нього для незалежності від РФ
Чи бути українському транзиту?
Ігор Чаленко не сумнівається, що нинішня історія з транзитом спрямована не на внутрішнього споживача як в Росії, так і в Україні, а на європейських партнерів. І, звісно, без маніпуляцій не обійдеться.
Ігор Чаленко про загрози для українського транзиту
"Посиленням будівництва морського газопроводу "Північний потік" в обхід України хочуть показати, що недовгий паритет в газових стосунках між Україною та Росією порушений. Тому через політичну нестабільність переводитимуть додаткові обсяги транзиту газу у Європу іншими способами", – коментує експерт.
Будівництво "Північного потоку" закінчать вже за рік, прогнозує політолог Воля. Перспективи транзиту російського газу по українській території не туманні, а нульові. Контракт на поставку діятиме до 9 січня 2020 року. А тоді про український транзит можна забути.
Це гра у відволікання уваги. На жаль, наші дипломати або того не розуміють, або думають, що Європа допоможе. Коли введуть в дію "Північний потік", українського транзиту не буде. На зустрічі з канцлером Австрії Себастьяном Курцем Путін сказав, що газопровід не є політичним інструментом. Але будь-який економічний інструмент може стати політичним. Користуючись ситуацією, Росія намагатиметься швидше добудувати дві нитки турецького потоку, аби вдатися до жорсткіших дій,
– прогнозує політолог.
Читайте також: У Міненерго РФ розродились заспокійливою заявою для Європи щодо транзиту газу