Чи можуть зменшити пенсію
Як розповідає 24 Каналу експерт Сергій Коробкін, є декілька ситуацій, коли пенсіонеру можуть зменшити розмір його виплат.
Читайте також Пенсійна реформа: що буде зі стажем та індексацією
Зазвичай, такі ситуації пов'язані з невчасним оновленням інформації в пенсійній справі особи, як-от працевлаштування на роботу.
Насамперед треба розбиратися що там з пенсійною справою та чому Пенсійний фонд так зробив. Водночас інколи рішення про зменшення виплат стає зрозумілим і логічним.
Які трапляються ситуації
- Серед прикладів, які навів Коробкін, є нещодавня "плутанина" з автоматичним перерахунком для пенсіонерів, які працюють.
Перерахунок теоретично було зроблено ще з квітня, однак суму підвищення фактично можна було отримати аж у червні.
Припустимо, пенсія збільшилась на 200 гривень, й людині в червні додали до основної пенсії десь 600 гривень: 200 гривень за квітень, борг, який сформувався у травні, – це ще 200 гривень та плюс ще одні 200 гривень. У липні ж особа отримає вже чистий розмір пенсії без доплат, тобто розмір буде на 200 гривень більший, ніж в травні, але менший, ніж у червні. За таких умов може здатися, що пенсія нібито зменшилася,
– пояснює Коробкін.
- Є ситуації, коли пенсіонер вважається таким, що не працює. Під час перерахунку, коли збільшується прожитковий мінімум, його пенсія також росте.
Але це не стосується тих, хто працює. Для перерахунку їхніх пенсій застосовується старий рівень прожиткового мінімум, допоки вони не звільняться.
Відтак людина пішла працювати, а вважалася такою, що не працює. Її пенсію трішки збільшили. Проходить час і Пенсійний фонд робить верифікацію, під час якої з'ясовується, що людина працює вже рік. Таким чином виявляється певна переплата, яку автоматично з людини знімають. Відповідно розмір пенсії зменшується разово, або впродовж кількох місяців,
– каже експерт з питань пенсійного забезпечення.
Коробкін попереджає, що про працевлаштування пенсіонерам варто повідомляти Пенсійний фонд завчасно, аби це потім не ставало "сюрпризом".