Про це 24 Каналу розповів доктор економічних наук, голова Adventer Group Андрій Длігач, додавши, що зараз ми маємо 35% зарплат в "тіні". Підняття військового збору може призвести до того, що цифра зросте до 45%.
Дивіться також Україні знизили кредитний рейтинг до переддефолтного: економіст пояснив причини
Чи можна не підвищувати податки
Якщо зарплати українців перебуватимуть в "тіні", то надходження в державний бюджет скоротяться. Те саме стосується і ПДВ. Загалом через тіньові схеми бюджет втрачає близько 10% ПДВ, а в приватній сфері – близько 19%.
За нашими підрахунками підняття ПДВ на 4% може призвести до того, що втрати у приватному секторі зростуть до 23 – 24%. Це не настільки велика втрата. Отже, підняття ПДВ може бути компромісним варіантом з урядом,
– сказав Андрій Длігач.
Є багато альтернативних шляхів. І тут пріоритетом є бронювання критичного персоналу, реформа митниці, введення податків на активи, підняття акцизів. А крайній варіант – підняття ПДВ.
Але підняття податку на працю чи введення податку з обороту точно є неприпустимими. Залишається сподіватися, що все-таки вдасться прийти до компромісного рішення, адже вони існують,
– наголосив Андрій Длігач.
Заяви про те, що зарплати лікарів у вересні нібито підуть на військові потреби не надто правдоподібні. Є резерви в оптимізації витрат на медицину та освіту, але питання не в зарплатах, а в побудові ефективності всієї системи.
"Ключові інструменти, які пропонує міністерство фінансів – це доходи державних підприємств, які можуть бути сплачені наперед, збільшення надходжень від державних партнерів, зокрема сподіваємось на кошти від заморожених російських активів", – підкреслив доктор економічних наук.
Тому всі ці рішення, а також політичні та технічні кроки мають дозволити уникнути підвищення податків в Україні.