У самому "Нафтогазі" річницю "безгазу" вважають знаковою для незалежної України. І нагадують — "ще три роки тому газ був головним символом політичної та економічної залежності нашої держави від північного сусіда. Ця залежність реалізовувалась за допомогою обсягів поставок та ціни на російський газ і примушувала Україну до політичних та економічних поступок".
Газова незалежність від Росії
Через рік після відмови від "послуг" РФ щодо газопостачання у "Нафтогазі" констатують — газову залежність від Росії ліквідовано.
Ми довели собі, Росії і європейській та світовій спільноті, що ми можемо відмовитись від енергетичної залежності від Росії, хоча б на короткостроковий період,
— підтримав цю думку у коментарі сайту "24" голова ради Альянсу "Нова енергія України" Валерій Боровик.
При тому "Нафтогаз" та решта українських імпортерів — відзначають у НАК — тепер мають доступ до інших джерел газу і можуть обирати серед декількох десятків постачальників. Спільними зусиллями багатьох учасників вдалося організувати поставки газу в Україну з європейського напряму в обсягах, достатніх для задоволення потреб країни. А Україна залишається головним маршрутом доставки російського газу до ЄС та зразково забезпечує його транзит.
Запізніла незалежність
Ще один висновок, який можна зробити за підсумками успішного року без російського газу: при бажанні уряду і керівництва нашої держави і НАК "Нафтогаз" відмовитися від російського газу можна було і 5, і 10 років тому, — зауважив Валерій Боровик. Але на газі завжди заробляли ті, хто був причетним до газових поставок і ті, хто був при владі. І вигідніше було домовитися з Росією, і класти кошти в кишеню за кожний проплачений кубометр.
Зараз ситуація трошки змінилася, хоча і не кардинально. Можновладці, причетні до газу, сьогодні більш цивілізовано заробляють через опосередковану участь у компаніях, які закачують газ, через схеми, які не є публічними, — через західні компанії. Але, менше з тим, ми бачимо вже рік незалежність України від російського газу,
— констатував експерт.
"Небачені системні зміни"
У "Нафтогазі" пишаються тими реформами, які стартували рік тому.
Перше: в Україні розпочато реформу газового ринку. Країна інтегрується до європейського енергетичного простору, найбільші європейські постачальники газу вже працюють на українському ринку або заявили про наміри вийти на нього. Частка приватних імпортерів газу зросла з 1% у 2014 році до 26% за 10 міс. 2016 року. Лібералізовано ринок газу для комерційних споживачів, при чому частка приватних постачальників на ньому склала 78% у 2015 році та продовжує збільшуватися у 2016 році. Прийнято ряд законодавчих актів, необхідних для створення і нормального функціонування цивілізованого ринку газу в Україні, в тому числі, у сегменті побутових споживачів.
Друге: розпочато антикорупційну реформу корпоративного управління "Нафтогазу", однієї з найбільших українських державних компаній. Метою цієї реформи є обмеження втручання в роботу компанії, знищення підґрунтя для корупції та перетворення "Нафтогазу" на ефективне та конкурентоспроможне підприємство.
Третє: за час реформування НАК перетворено із однієї з найбільш збиткових компаній Східної Європи у найбільше джерело доходу для бюджету України. У 2014 році дефіцит "Нафтогазу" склав 6,2% ВВП. У 2016 році "Нафтогаз" вперше за багато років є прибутковим і не потребує фінансових вливань з держбюджету. У поточному році Нафтогаз планує сплатити близько 60 млрд грн податків, або більше 10% загальних доходів Державного бюджету України.
Зима-2017 і газ
Доходи в держбюджет — це, безперечно, приємні новини. Та дещо більше українців хвилює, чи не принесе нинішній опалювальний сезон неприємних сюрпризів.
Чи зможемо ми і цю зиму пережити без російського газу — залежатиме від того, наскільки холодною буде зима, наскільки потребуватиме газу Європа і Україна, — зауважив Боровик.
Більше 13 мільярдів кубометрів газу у нас є у підземних сховищах. Але йде поступовий його відбір. І якщо ми продовжуватимемо гарантувати безперебійність поставок російського газу в Європу завдяки підтримці з наших джерел, накопичених у наших підземних сховищах, то тоді цього об'єму при суворій зимі може не вистачити,
— уточнив експерт.
Що тоді — ми будемо змушені докуповувати газ у Росії. За словами Боровика, РФ зараз бореться за український ринок, обіцяючи знижки, йдучи на поступки тощо. Щоправда, вони не є вже настільки вигідним, але всі крапки розставить прийдешня зима.
Зима-2017 і вартість газу та опалення
Інтеграція з європейським енергетичним ринком наближає нас до "європейськості". Разом з тим за неї доведеться заплатити. І не віртуально, а власними чесно заробленими.
Як пояснив сайту "24" аналітик Андрій Вігірінський, у оновленій програмі співпраці з МВФ йдеться про новий структурний маяк, за яким передбачене коригування роздрібних тарифів на газ та теплову енергію у разі, якщо тарифи відхилятимуться від рівня повного покриття витрат на 10 або більше відсотків. І перше таке коригування може бути у січні 2017. За підрахунками аналітика, лише зростання вартості газу, без урахування курсу гривні, перевищує 10%, а саме це є граничний показник, за якого тариф повинен переглядатись.
Тому з січня 2017 року, якщо не відбудеться нічого надзвичайного та Кабмін не "махне хвостом", тариф для населення зросте на 23-25% від поточного та складе, принаймні, 8 500 гривень за 1000 кубометрів, покриваючи 100% імпортної паритетної вартості природного газу,
— робить невтішні для наших кишень висновки Вігірінський.
Детально про прогнози щодо вартості газу та тарифів на тепло читайте у публікації сайту "24": "Ціна газу у 2017 році та як із нею боротися"
Разом з тим газові експерти переконані: потрібно продовжувати реформування газового сектору, доводити до розуму все законодавство, яке зможе забезпечити гарантії для нормальної роботи усіх учасників ринку. Тільки відкритість і зрозумілість газового ринку, прозорість відносин у газовій сфері зможе забезпечити енергетичну незалежність України, а отже — і кожного. Втім, тільки популісти можуть обіцяти, що цей шлях буде простим і справедливим.
Читайте також: Енергетична ефективність будівель: як українців змусять утеплюватись