Чому насправді виник конфлікт

Польський Інститут публічних фінансів опублікував дослідження, де виявив реальну причину протесту фермерів на кордоні з Польщею. Щобільше, дослідники вважають, що імпорт української агропродукції на це не впливає.

Читайте також Коли і як робити платежі: Україна представить план реформ задля отримання 50 мільярдів від ЄС

Науковці провели аналіз тверджень, які озвучені під час зернової кризи, і виявилось, що більшість із них хибні. Зокрема, ідеться про вплив українського зерна на вартість цієї сировини в Польщі та ЄС.

Також експерти наводять докази хибності таких тез:

  • Польща отримує зерно з України через треті країни, наприклад Литву. Статистика свідчить, що це неможливо, оскільки кількість литовської сировини, яка імпортується, лише знижується.
  • Ембарго на імпорт з України вплине на ціни на зернові в ЄС. Вартість продукції формується від сукупності факторів, першочергово від співвідношення попиту та пропозиції.

Науковці вважають, що на становище польських аграріїв впливає загальна ситуація у світі та ціни, що домінують на світовому ринку.

Які торговельні стосунки між Україною та Польщею

Натепер торговельний баланс між Україною та Польщею від'ємний далеко не у всіх сферах. Наприклад, сальдо в м’ясо-молочній промисловості має позитивні показники.

За 2023 рік було імпортовано 1 мільйон тонн українського зерна в Польщу. Водночас польські ферми виробили 35,2 мільйона тонн цієї сировини торік.

Дослідники також зауважили, що дії уряду Польщі можуть спровокувати відповідну реакцію українських урядовців. А це лише посилить загальні втрати обох сторін. Окремо науковці наголосили на тому, що Польща у співпраці з інституціями ЄС може допомогти Україні реалізовувати продукцію в третіх країнах.