Так, готуючись до свят, кожна господиня, зокрема на Галичині, випікає пляцки. Однак не всі українці знають, що означає це колоритне слово. 24 Канал розкриє мовні тонкощі.
Дивіться також Акомодуйтеся до холодриги: що на галицькій гварі означають сподні, анцуґ і криси
Що таке "пляцки"?
Слово "пляцки" дуже поширене на Галичині. Якщо глянути в Етимологічний словник, прочитаємо, що це слово польського походження. З польської мови слово "пляцок" (placek) означає солодкий пиріг або млинець.
Пляцки / Чиста мова
Пляцком на Заході України називають особливу солодку випічку. Цей десерт схожий на торт, тільки прямокутної форми. Його подають нарізаним квадратиками. Пляцок привабливий не ззовні, як торт, а саме в середині – багатоярусний, кольоровий, з різноманітним наповненням. Галицькі господині пляцки випікають на весілля і різні релігійні свята та празники.
На галицькій ґварі (діалектне слово) пляцок – це:
- солодкий пиріг;
- корж;
- щось плескате.
На Галичині тертими пляцками називають ще деруни.
Але не лише в Галичині відоме це слово. На Київщині "пляцком", приміром, називають плаский бездріжджовий хліб – паляницю тобто. А на Волині так кажуть на млинці. Деруни також називають тертими пляцками, як і на Львівщині.
Знайти це колоритне слово можна і у піснях артистів.
Пляцки у пісні FIINKA - КОЛЄДА: відео
Львівські господині кажуть, що найпопулярнішим місцевим десертом, безсумнівно, є львівський сирник.
Що цікаво! Хоча українська Вікіпедія стверджує, що сирник і є чизкейком, справжня галицька господиня знає, що це не так. Тож на свята завжди пече тільки сирник.
І поки ви в очікуванні різдвяних празників, підкажемо вам, які запозичені слова можна легко замінити питомо українськими. І запропонуємо вам нічим не гірші відповідники. Нашу добірку вивчайте тут.