Мовне питання є дуже важливим для суспільства. З метою пояснення історичної правди, меценатська фундація OLOS за підтримки науковців Національного заповідника "Софія Київська" та МОН України створила науково-просвітницьке відео, що містить низку історичних фактів, пов'язаних зі знищенням української мови, пише Освіта 24.

Дивіться також Рекордна кількість: майже 20 вишів України потрапили до топового світового рейтингу

Як мільйони українців стали російськомовними

Відео "Мовне питання" – це 18-хвилинний ролик, побудований у вигляді хронологічної стрічки, де крок за кроком автори пояснюють, як почалася та як розвивалась культурна "спецоперація", зі знищення України.

Головна мета – аргументоване донесення до українців історичної правди про цілеспрямоване знищення мови. Відео висвітлює історичне тло України після включення до Російської імперії і до 1991 року, а саме питання перекручування історії, приниження, висміювання та знецінювання української мови – поступове зросійщення. Підлаштування українського історичного минулого під московське.

В доступній формі викладено найважливіші імперські укази та радянські закони з XVІІІ до ХХІ століття. Від перших указів Петра І до шістдесятників і заміни табличок назв на окупованих територіях та наративу "Шевченко – російський поет".

Акцентується увага на головних імперських рішеннях:

  • 1721 рік – створення самоназви Російська імперія та присвоєння історії Київської русі;
  • заборона книгодрукування і вилучення церковних книг у 1731 році;
  • заборону викладання українською в Києво-Могилянській академії у 1763 році;
  • скасування українського букваря у 1769 році;
  • укази ХІХ ст. – закриття український безплатних шкіл у 1862 році та Валуєвський циркуляр 1863 року – який стверджував, що української мови нема, не було і бути не може.
  • 1864 рік – Статут про початкову школу, де декларувалося навчання виключно російською мовою;
  • 1876 рік – Емський указ про заборону української мови у книгах, виставах, виступах хору.
  • 1888 року – указ про заборону вживання мови в офіційних установах і заборона хрещення українськими іменами.
  • Хор Миколи Лисенка змусили співати українську народну пісню "Дощик" французькою мовою.

У ХХ столітті заборонили те, що не встигли раніше:

1903 рік – на відкритті пам'ятника Івану Котляревському заборонили промови українською

1905 рік – клопотання українських університетів про відновлення мови "відкинули" як таке, що не на часі.

У радянський час головний наратив – українська, то мова села. Ну а в часи коренізації – адаптація українського правопису до російських слів.

І звісно криваві розправи української інтелігенції – "червоний терор", "розстріляне відродження", розправа на з'їзді кобзарів.

Телебачення посилило вплив – образ українця як селюка, недолугого невдахи з "сільською" мовою, рівнятися на якого не хочеться.

А далі – дисертації лише російською, мова діловодства лише російська, вчителі російської мови отримували більшу зарплатню.

Важливо! Впродовж ХVІІ-ХХІ сторіччя було створено більше 80 законів, що забороняють чи обмежують українську мову. Це явище отримало назву – лінгвоцид.

У Росії продовжуються дії на перекручування історичних фактів, присвоєння діячів та прагнення зробити історію спільною, створивши підґрунтя для пояснення війни.

Про українську мову доступно у "Мовному питанні": дивіться відео