Провівши розслідування, 24 Канал дізнався, які країни таємно допомагають Росії поповнювати бюджет за рахунок краденого зерна.
Дивіться також Не думаю, що бідні таджики винуваті, – євродепутатка про вигоду Путіна від теракту у "Крокусі"
Москва продає крадене по всьому світі
Так, завдяки роздобутим документам росіян, які стосуються експорту зернових з окупованих частин Запорізької, Херсонської, Донецької областей та Криму, вдалося встановити, що лише з червня 2022 року по серпень 2023 року з порту Севастополя російські судна 150 разів вивозили поцуплене збіжжя, використовуючи понад 30 балкерів, барж та суден.
Відомо, що незаконним продажем займалися 9 російських компаній.
- "Фрегат";
- "Хлебком";
- "Петрохлеб-Кубань";
- "НИКА";
- "НЗК";
- "Кубань-Форвард";
- "Апрель";
- "Агрофрегат";
- "Паллада".
Кожна із цих компаній переправляла зерно або безпосередньо до країни-замовника, або до порту "Кавказ", якщо замовниками виступали держави, які не хотіли "світитися".
Так, окупанти відкрито продавали українську агропродукцію до Сирії чи Ірану і таємно переправляли її до Туреччини, Саудівської Аравії, Єгипту, Ізраїлю, Лівану та інших держав. У випадку, коли країни хотіли приховати факт торгівлі з Росією, використовувалися компанії, не рідко – підставні, зі Швейцарії та ОАЕ.
Крім того, із документів очевидно, що американський банк виявився причетний до оборудки із зерном.
Так, "Кубань-Петрохлеб" продала врожай за 1 мільйон 687 тисяч 362 доларів компанії з ОАЕ GRAINCO TRADE DMCC для постачання у Сирію. Араби сплатили на рахунок, який належить ПАТ "Банк "Санкт-Петербург". Банком-кореспондентом, через який, ймовірно, провели платіж, мав слугувати The Bank of New York Mellon. Отже, американці у розпал війни могли провести платіж на рахунки окупантів за поставки краденої кукурудзи у Сирію.
Нагадаємо, що Єврокомісії закликали накласти санкції на російське зерно. Водночас євродепутатка від Німеччини Віола фон Крамон-Таубадель вважає, що застосовувати подібні обмеження не варто. На думку політика, у такому разі Росія використала б тему голоду на Півдні проти Заходу.
Зазначимо, що Євросоюз імпортує з Росії близько 2,5 мільйона тонн агротоварів.
Найбільшим імпортером у 2023 році стали Італія та Латвія.