Очевидно, що за наявних умов забезпечити це просто нереально. Ба більше, ще й до березня.

Читайте також: Як жителі окупованих територій ставляться до можливих виборів: приголомшливі результати

Як сказав експосол України в Хорватії (2010 – 2017 років) Олександр Левченко в програмі Віталія Дейнеги "Хроніки неоголошеної війни", реалізувати ці умови у реальному житті буде дуже складно. Він наголосив, що не вистачає механізму, який допоміг би це зробити.

А в угоді (мовиться про Хорватію – 24 канал) виписано нормально. Вони запросили міжнародну перехідну адміністрацію разом з миротворцями. Це був інструмент, який допомагав імплементації цієї мирної угоди. Тобто заходить ця перехідна адміністрація і зразу пересуває дещо в сторону місцеві. Головною стає міжнародна, тому що вона має найвищий мандат, який існує у світі. Це мандат Ради Безпеки ООН,
– пояснив Левченко.

"Місцеві працюють на своєму рівні, але навіть якщо прийде колізія рішення міжнародної перехідної та місцевої, звісно, виконується рішення міжнародників. Вони головні. Тут же у міжнародників під собою є військовий контингент, який стає на лінії дотику", – наголосив Олександр Левченко.


Експосол України в Хорватії (2010 – 2017 років) Олександр Левченко

Він зауважив, що зараз в Україні склалася важка ситуація. Є багато питань, на які ніхто не може дати відповідей. Наприклад, як росіяни на окупованих ними територіях самі роззброюються і вийдуть, хто це проконтролює? Навіть процес розведення вони зривають.

А коли заходить міжнародний компонент, перехідна адміністрація, включається годинник. У Хорватії це було 30 діб. 30 діб ніхто їх не чіпає, вони живуть своїм життям. Але через 30 діб, якщо ви складаєте зброю, є для цього пункти. Ми не хочемо вас бачити через 30 діб, бо військові ООН заходять із важкою зброєю і будуть перевіряти, пішли ви чи ні. За ці 30 діб частково зброю склали там, але більшість, звісно, вивезли через кордон,
– наголосив експосол України в Хорватії.

Формула Штайнмаєра: що треба знати

• Україна на неї погодилась. Представник України в ТКГ передав представнику ОБСЄ Мартіну Сайдіку лист, у якому держава погоджується із формулюваннями формули Штайнмаєра. Їх раніше узгодили радники глав держав нормандського формату.

• Відповідно до формули, тимчасовий закон про особливий статус Донбасу починає діяти після того, як в ОРДЛО відбудуться місцеві вибори.

• Ці вибори повинні відбутись згідно з Конституцією та законодавством України. Ключове значення тут має і публікація звіту ОБСЄ про те, що вибори відбулися за стандартами ОБСЄ та міжнародними стандартами демократичних виборів.

• В Україні погодження формули сприйняли різко. У найбільших містах вже відбулися низка акцій протесту проти імплементації в Україні формули Штайнмаєра. Учасники акції закликають протистояти капітуляції та не здавати національних інтересів України.

• Президент Володимир Зеленський наголошує – це не капітуляція. Він пояснив українцям, що ніяких виборів на Донбасі не може бути, якщо "там будуть будь-які війська".

• Розведення сил має відбутися, коли окупанти перестануть стріляти. Поки вони спеціально обстрілюють території, з яких мають відійти українські війська.

• За словами Зеленського, після досягнення домовленостей у Мінську, зникли останні перепони до проведення саміту в нормандському форматі.

• Точної дати саміту у нормандському форматі немає. Попередньо він мав відбутись у вересні. Росія відмовилася від цієї дати. Ймовірно, що зустріч пройде у жовтні.

Дивіться відео повного інтерв'ю з Олекчсандром Левченком

Другу частину інтерв'ю чекайте незабаром на сайті 24 каналу.