Я так розумію, що найбільшою проблемою було підібрати щось на автошасі, бо ракетних катерів у нас так швидко не зроблять, а на наявні катери не перероблять (+ їх потоплять першими). І загалом виявляється, що вибір не такий великий – норвезькі NSM, які є у поляків. У нас в пресі довго писали про цей варіант. Але є одне але. Що конкретно нам потрібно топити та куди дострілювати в ідеальному варіанті?

Читайте також 20 країн оголосили про нові пакети воєнної допомоги для України

Бойова задача

Проведіть пряму лінію між Одесою чи Білгород-Дністровським та Севастополем – це десь 300+ кілометрів по прямій. Якщо там ще дещо вглиб території зайти (але тут в кожної системи свої обмеження), то буде 320 – 330 кілометрів.

Завдання – відігнати російський флот до чи за Севастополь, потопити найборзіші з них носії "Калібрів", звільнити західну частину Чорного моря від росіян, щоб Україна могла експортувати свої товари з одеського порту.

Let's make Odesa port again! А росіяни хай поки стережуть Керченську протоку. Це прямо ідеальний варіант, але насправді вистачить і дерусифікації проходу від Одеси до Зміїного і далі навпроти румунських територіальних вод. Тут стане і 100+ кілометрів.

Не "Нептуном" єдиним

Беремо NSM – легка ракета (400 кілограмів) з дальністю у "всього" 185 кілометрів. Є версія для літаків JSM, але у нас нема літаків чи гелікоптерів для цього. Тобто гарно, але не ідеальний варіант.

Французький Exocet – те саме, по 70 – 200 кілометрів.

Американський Tomahawk нам точно не дадуть, бо воно нам не треба – там дальність по 1500 кілометрів + бойова частина на пів тонни, тому це ракета не для Чорного моря.

І отак можна поглянути на всі наявні протикорабельні ракети, половина з яких ще радянська, і виявиться, що вибір не такий вже і великий.

Тобто там або коротка / мала ракета, тоді нафіг не треба, або щось занадто наворочене та американське, що нам не дадуть.

Важливо Крейсер просто вигорів зсередини: як загинула "Москва"

А ще виявляється, що український "Нептун", якщо його заявлені характеристики дійсно такі та все працює, то має дуже вдале компонування. Питання тільки в тому, скільки їх у нас залишилось, скільки вже відстріляли і чим можемо ми нашвидкуруч зібрати ще якусь кількість. Мабуть, не все так просто, тому, окрім рідного "Нептуна", матимемо ще й "Гарпун".

Що може оновлений "Гарпун"

Тепер про Harpoon. Тут так само є цілий зоопарк різних модифікацій. Цікаво, що на сайті Boeing-а можна прослідкувати, які ракети брали данці та як їх модернізовували.

Отже, бачимо такі закупівлі версії Block II за 1999, з постачанням у 2000-х. Потім численні модернізації та подовження ресурсу до останнього.

Яка остаточно модернізована версія лежить у данців на зберіганні, краще за все знають в Пентагоні, але чомусь в пресі пишуть про RGM-84L-4 Harpoon Block II. Але це не точно. Тобто буде точно 100+ кілометрів, а залежно від модифікацій може йти мова і про 300 кілометрів (там дивні контракти останніх років з модернізації... цікаво, до чого модернізували старі данські ракети?)

Висновок: нарешті це тепер офіційно. На місці російських моряків було б доречно застрахувати своє життя. Хоча це вже, найімовірніше, не страховий випадок – легше просто пафосно патрулювати Керченську протоку всім Чорноморським флотом Росії і не ризикувати дізнатись, яка точно модифікація опиниться /опинилась в Україні.

Також, скоріше за все, рядовим севастопольцям краще ходити якомога далі від порту і будь-яких військових частин біля берега.

На боці Росії воюють неонацисти – дивіться відео: