Також це був час нових політичних головоломок всередині країни, розгрібання наслідків світової кризи і додаткових проблем через пандемію. Більше про ці події – у новому випуску проєкту "Україна 30".

Попередній випуск Перша відмова НАТО, повінь та економічна криза: чому 2008 рік був невдалим в Україні

Розпочнемо із чогось приємного. Наприклад, у 2009 році вперше українська футбольна команда вийшла у фінал Ліги Європи УЄФА. Це був 51 фінал в історії турніру.

Поєдинок на стадіоні Фенербахче у Стамбулі

На полі – донецький "Шахтар" і німецький "Вердер". Гра була така, що починалася аритмія. Першими відкрили рахунок гірники. Адріано забив на 25 хвилині.

Через 10 хвилин Налду зрівняв рахунок і перший тайм закінчився внічию. Другу половину гри ні одна з команд не змогла здобути чужих воріт. Однак на додаткових хвилинах Жадсон розпечатав Вердер і вперше в історії незалежності український клуб завоював кубок УЄФА. За підсумками єврокубкового сезону гірники заробили майже 11,5 мільйона євро.

Дивіться повний випуск програми "Україна 30" на 24 каналі:

Змушували нервувати темпи підготовки України до "Євро-2012". На щастя, ми встигли вміститися у рамки вимог УЄФА. 13 травня 2009 року остаточно затвердили перелік міст-господарів чемпіонату.

Виконавчий комітет УЄФА підтвердив, що у Польщі "Євро-2012" прийматимуть:

  • Варшава;
  • Вроцлав;
  • Гданськ;
  • Познань.

В Україні оголосили такі міста:

  • Київ;
  • Донецьк;
  • Львів;
  • Харків.

Серед міст, заявки яких відхилили, був польський Краків і Хожув, а в нас – Дніпропетровськ і Одеса. Право провести Фінал Чемпіонату Європи затвердили за київським НСК "Олімпійський".

29 серпня в Донецьку офіційно відкрили стадіон "Донбас-Арена".

Цей стадіон – подарунок всій Україні,
– сказав президент Віктор Ющенко.

стадіон
Стадіон "Донбас-Арена" відкрили у 2009 році / Фото "Трибуни"

Однозначно перемогою сміливо можна назвати появу одного із кращих фестивалів альтернативної музики і культури. Zaxidfest – це ціла галактика з різноплановою музикою, природою навколо і неймовірною атмосферою.

Цікаво Найвідоміші фестивалі в Україні: якими були перші фести, і як розважається наша молодь сьогодні

Український Woodstock Music об'єднує музикантів не лише з України. Гості з-за кордону – це ще одна родзинка фестивалю. Перший Zaxidfest відбувся якраз у 2009 році.

захід фест
Фестиваль вперше організували у 2009 році / Фото West News

Швидше ніж чужі діти ріс донедавна курс біткоїна. Це сьогодні найвідоміша і найдорожча криптовалюта. В 2009 році біткоїн тільки представили широкому загалу.

На початку курс криптовалюти був мізерним. В неї мало хто вірив, тому і оцінював у 2 долари. За ці 12 років все помінялося і криптовалюта у багатьох сферах отримала права повноцінного платіжного засобу.

З світу по нитці – голому свитка. Справжнім ренесансом цієї народної мудрості стала ера інтернету. Онлайн дозволяв знаходити однодумців і скидатись з ними на втілення мрій. Зокрема, коли на початку ХХ століття на Галичині серед українських селян почався кооперативний рух.

З невеликою натяжкою цей процес залучення спільних зусиль для досягнення результату можна назвати першим краудфандингом. Нове життя таким ідеям подарував інтернет. Спільнокошт таким, яким ми його знаємо сьогодні, запрацював наприкінці 1990-х років. У 1997 році шанувальники британської рок-групи Marillion зібрали в інтернеті 60 тисяч доларів, за які група могла відіграти цілий концертний тур по Сполучених Штатах.

Виступ рок-групи Marillion: дивіться відео

Ще однією знаковою подією 2009 року стало завершення українсько-російських газових війн. На жаль, до цієї поразки України були причетні і представники української влади.

19 січня 2009 року "Нафтогаз" та "Газпром" підписали 10-річні угоди про купівлю-продаж та транзит російського газу.

Це стандартний контракт. Всі розмови про те, поганий він чи добрий – не мають сенсу,
– запевнила тоді прем'єр-міністерка Юлія Тимошенко.

Насправді Росія добилася свого – продавати Україні паливо за завищеними цінами, ще й за формулою "бери-плати". Це коли треба купувати встановлені обсяги газу, не дивлячись, чи є в цьому господарська потреба.

Їхнім наслідком стало посилення енергетичної залежності України від Росії та збільшення цінового тягаря для вітчизняної промисловості. Кремль через "Газпром" тримав Україну на "газовій голці" і неодноразово шантажував.

тимошенко путін
Юлія Тимошенко та Володимир Путін підписали газовий контракт / Фото "Українського часу"

Зухвалі вимоги росіян

Однією з найжорсткіших умов росіян була відмова від асоціації України з Євросоюзом. Ще одним політичним ультиматумом, який висувала Москва в обмін на знижку від дискримінаційної ціни, було подовження перебування баз Російського флоту в Криму. Росіяни вимагали пересунути офіційний дозвіл на перебування свого флоту на півострові з 2017 до 2042 року.

Зверніть увагу Газова війна Росії, прем'єрство Януковича й курйози Черновецького: чим запам'ятався 2006 рік

Після Революції Гідності новий склад "Нафтогазу" подав позов до Стокгольмського Арбітражу і на початку 2018 року "Газпром" зобов'язали компенсувати Нафтогазу збитки розміром у понад 4,5 мільярда доларів.