Кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський наголосив 24 Каналу, що загалом 2023 рік ознаменувався масштабними конфліктами й війнами, а також політичною та економічною турбулентністю. Рік, що минає, мав стати переломним для російсько-української війни, але ці надії з різних причин не справдились.
До теми "Все (не) закінчиться до Різдва"․ Чому світ палає, а війни стають довшими і жорстокішими
"Для мене головною подією було те, що, попри навіть певне зменшення й скепсис, допомога триває і коаліція навіть збільшується. Україна змогла привернути увагу не лише західної спільноти, а й країн, які належать до Глобального Півдня", – зазначив Желіховський.
Як відомо, 10 грудня Володимир Зеленський був присутнім на інавгурації президента Аргентини Хав'єра Мілея, а перед цим відвідав Кабо-Верде.
Ба більше, незабаром можуть провести глобальний саміт миру, де, ймовірно, досягнуть консенсусу щодо допомоги Україні й бачення фінішу війни.
Специфічні відносини з Польщею
Від початку року відносини України із західними сусідами набули дещо кризового характеру, що особливо помітно за Польщею.
Зокрема, у контексті і зернової кризи, і ситуації з польськими перевізниками, і їхнім перекриттям кордонів,
– перелічив Желіховський.
Але в країні змінився уряд – і є надія, що наші відносини поліпшаться. Адже Дональда Туска вважають єврооптимістом і давнім другом України.
Вибори на Заході
Цей рік був ознаменований дуже непростими політичними подіями, зокрема і виборами, і підготовкою до наступних виборів, як у США.
У західному світі ті чи ті політики використовують ситуацію у світі, зокрема російсько-українську війну, для досягнення якихось своїх політичних цілей. Це тривожна тенденція, і 2024 рік буде ще складнішим у цьому плані,
– вважає Желіховський.
Але також є позитив у тому, що до влади приходять дружні до України політики.
Збільшення поляризації у світі
У світі збільшується розрив між західним світом і країнами, які виступають проти нього. Так звана "вісь зла" набула чіткіших обрисів.
Має місце тенденція до тіснішого союзу між такими країнами, як Росія, Китай, Іран, і їхніми сателітами, зокрема Північною Кореєю, Білоруссю,
– зауважив Желіховський.
Експерт-міжнародник підсумував тим, що наступного року Україна нарешті може отримати далекобійну зброю. Це має наблизити деокупацію територій і перемогу.