Комунікатор і політичний важковаговик
Борис Ложкін – мільйонер, колишній медіа-магнат, якому належав Український Медіа Холдинг, і партнер Петра Порошенка, очолив адміністрацію одразу після президентських виборів у 2014 році. І хоча посада глави адміністрації президента, по суті, технічна, але людина, яка її займає, має бути дуже близькою до Глави держави. Фактично глава АП – довірена особа президента, через яку проходять всі без винятку чиновники і політики. Ложкіна вважають гарним комунікатором, який вміє домовитися з народними депутатами з різних фракцій і, що важливо, з олігархами.
До речі, Петро Порошенко на засіданні Національно ради реформ, де було оголошено про зміни в АП, подякував Ложкіну за роботу і назвав його політичним і менеджерським важковаговиком.
Крім того, Борис Ложкін займався збором голосів парламентаріїв під час серйозних голосувань. Тобто домовлявся з тим же Ігорем Коломойським, щоб підконтрольна йому депутатська група "Відродження" віддала голоси за потрібні документи, зокрема Юрія Луценка генпрокурором тощо.
Ложкіна вважають гарним менеджером, який може з усіма знайти спільну мову
Втім, незважаючи на такі гарні комунікаційні здібності, Ложкін навесні 2016 року вже збирався покинути свою посаду і стати першим віце-прем’єр-міністром в уряді Володимира Гройсмана. Однак з невідомих причин відмовився від роботи в Кабміні.
За словами політичного експерта Тараса Березовця, Ложкіну вдалося змінити традицію попередників, які, очолюючи Адміністрацію Президента, намагалися вести свою політичну гру і активно займалися інтригами. Борис Ложкін вмів знаходити спільну мову з усіма.
Та все ж Борис Ложкін таки пішов з посади. Петро Порошенко призначив його головою Національної інвестиційної ради. Також він буде позаштатним радником президента. За словами політолога Володимира Фесенка, Ложкін не буде в орбіті Порошенка, але залишиться в його команді. Експерт вважає, що екс-глава АП повертається в більш природне для нього бізнес-середовище, де йому комфортніше. При цьому, на його думку, кадрова зміна не пов’язана з якимись коаліційними домовленостями.
Спрацювало міжсезоння, коли легше вирішити питання про кадровий кастинг, оцінити наступників Ложкіна, що відбулося в більш спокійному режимі, ніж навесні, коли формувався новий уряд,
– зауважив він.
Схожої думки дотримується політичний експерт Вадим Карасьов, який вважає, що тепер Ложкін свої зусилля і креатив направить на іншу ділянку роботи, яка є важливою для країни. А сьогодні Україні потрібні інвестиції.
Петро Прошенко, швидше за все, хоче, щоб Ложкін, якому властиві гарні менеджерські таланти, сприяв активнішому приходу інвестицій в Україну. Це позитивно відіб'ється на розвитку економіки, відповідно, підвищить довіру до президента.
Ігор Райнін – виконавець чи темна конячка?
На посаду нового глави Адміністрації Президента, як повідомляли раніше ЗМІ, було чимало претендентів. Серед кандидатів – нинішній перший заступник глави АП Віталій Ковальчук, перший віце-спікер Ірина Геращенко, посол України в США Валерій Чалий, навіть глава СБУ Василь Грицак. Та вибір зупинився на маловідомому в Києві харківському губернатору Ігорю Райніну, який у 2014 – на початку 2015-го вже працював у президентській адміністрації заступником того ж Бориса Ложкіна. Але був відправлений на іншу ділянку – в Харківську область. Можливо, це пояснюється тим, що сам він родом із Харкова і там здобував освіту.
Райнін – досвідчений "апаратчик", який з 2002 року займав різні посади у владній вертикалі. Власне, перед призначенням в 2014 році в АП він працював першим заступником голови Харківської облдержадміністрації.
Читайте також: Хто такий Ігор Райнін: все про нового главу Адміністрації Президента
Чому Порошенко зупинився на Райніні – важко сказати. Президент назвав його одним із найкращих губернаторів. Але новий глава АП вважається близьким до міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, який представляє "Народний фронт". Хоча, за словами Володимира Фесенка, Ігор Райнін на посаді губернатора проявив себе як політично нейтральна фігура.
Райнін – досвідчений чиновник, але ніколи не працював на рівні всієї країни
Він демонстрував дива політичного компромісу, знаходячи спільну мову, як із командою глави МВС Арсена Авакова, так і з командою мера міста Геннадія Кернеса, які між собою дуже сильно ворогують. Райнін буде людиною-виконавцем,
– зазначив Фесенко.
Сам Ігор Райнін заявив, що Ложкін створив ефективну систему управління в АП, де є хороший підбір кадрів і відмінний психологічний клімат. Основним своїм завданням він назвав доведення реформ до ступеня реалізації, "коли люди їх побачать і відчують".
Можливо, Ігор Райнін і зумів у Харкові проявити чудеса політичної еквілібристики, однак у Києві – все інакше. Щоб стати самостійною фігурою, треба мати великі зв’язки і вплив серед політиків, чиновників і бізнесменів. Крім того, перший заступник глави АП Віталій Ковальчук – впливова людина. Настільки, що прем’єр Володимир Гройсман не захотів, щоб той став першим віце-прем’єром в його уряді, побоюючись конкуренції. Тому фактичним керівником АП, швидше за все, стане він. А це означає певну конкуренцію і конфлікт з Райніним. Не виключено, що Райнін не затримається довго на цій посаді.
Хто наступний?
На переконання експертів, зміна глави АП – точкова ротація. Більше кадрових перестановок не буде. Можливо, як зазначив Володимир Фесенко, піде Дмитро Шимків, заступник глави адміністрації з питань проведення адміністративних, соціальних та економічних реформ.
Сам же Райнін також заявив, що звільнень не буде, і спростував інформацію про те, що деякі заступники підуть із своїх посад. Зокрема, Олексій Філатов, який займається судовою реформою.
Однак, як вважає політолог Павло Нусс, в Адміністрації Президента розпочалася масова ротація. Призначенням нового керівника АП на початку політичного сезону, на його думку, президент підвищує ставки. Це має попередити нові політичні виклики в Україні у зв'язку з активністю боротьби політичних еліт.
Вочевидь, кадрові перестановки будуть, але через якийсь час. Ігор Райнін не дуже схожий на людину, яка зможе бути таким же комунікатором, як Ложкін. Він точно буде гарним виконавцем для Порошенка, але цього недостатньо для керівника АП. До важковаговика йому далеко. Якщо ж в адміністрації розпочнуться конфлікти та інтриги, то це призведе до нових ротацій. Схоже, що президент збирається змінювати свою тактику у відносинах з політичними силами – як провладними, так і опозиційними, а також з урядом.
Фактично він розпочинає президентську кампанію, де від глави адміністрації багато що залежить. Вірогідно, зміна голови адміністрації – початок пошуку Петром Порошенком оптимальної фігури, яка б стала надійною людиною і водночас вмілим апаратчиком під час чергових президентських виборів.
Чому розпочалися кадрові перестановки в Адміністрації Президента? Думки експертів
Вадим Карасьов, директор Інституту глобальних стратегій
Звільнення глави адміністрації президента Бориса Ложкіна та призначення на цю посаду голови Харківської ОДА Ігоря Райніна навряд чи призведе до фундаментальних змін у президентській команді. Це точкова ротація, сама ж команда в цілому зберігається.
Вся команда залишається на місцях – зокрема, перший заступник голови АП Віталій Ковальчук, який займався внутрішньою політикою, партійним будівництвом. Він буде і далі займатися всією політичною роботою президентської команди.
Ігор Райнін – нова людина для київської політичної еліти, він більше менеджер із господарським ухилом, не без серйозної перспективи. Але тим не менше, скрупульозною, детальною політичною роботою на рівні всієї країни, київської еліти, парламенту ніколи не займався. Значить, цим надалі займатиметься Ковальчук, якому також пропонували посаду глави АП, але він з метою збереження командної гри вирішив залишитися на нинішній посаді.
Тому це не зміна команди або гри президента. Це заміна, хоча і важливого, але одного гравця. Борис Ложкін залишатиметься членом команди. Але він займеться президентським напрямком реформ, залученням інвестицій на посаді голови Національної інвестиційної ради.
Це не кабінетна робота, треба займатися розвитком контактів із західним бізнесом, західними інвестиційними фондами. Робота вимагає мобільності, частих поїздок. Це не пониження статусу Ложкіна. Він був успішний у бізнесі і залишається успішним менеджером. Тепер він свої зусилля і креатив направить на іншу ділянку роботи, яка важлива для країни. А сьогодні Україні потрібні інвестиції.
Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента"
На посаді голови Харківської ОДА новопризначений керівник Адміністрації Президента Ігор Райнін проявив себе як політично нейтральна фігура. Він демонстрував дива політичного компромісу, знаходячи спільну мову як із командою міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, так і з командою мера міста Геннадія Кернеса, які між собою серйозно ворогують.
Райнін – талановитий адміністратор. Вибір Райніна пов’язаний із тим, що він буде людиною-виконавцем. Реальним главою Адміністрації був, є і буде Петро Порошенко. У Райніна є певний досвід роботи в адміністрації, але все ж таки цього не достатньо. Тому сильні і досвідчені заступники голови АП будуть йому серйозно допомагати, що і забезпечить спадкоємність в роботі АП.
Більше звільнень в АП не буде. Можливо, піде Дмитро Шимків, заступник глави адміністрації з питань проведення адміністративних, соціальних та економічних реформ. Але інших кадрових перестановок не планується.
В той же час екс-керівник АП Борис Ложкін, якого призначили головою Національної інвестиційної ради, іде і залишається одночасно. Він залишаться не в орбіті, але в президентській команді в більш комфортному для себе стані.
Ложкін працюватиме як позаштатний радник президента і керівник Національної інвестиційної ради. Він повертається в сферу бізнесу, де йому комфортно, і чого він давно прагнув. Чи буде ця робота вдалою? Певний ефект буде, тому що на посаді глави АП Ложкін досягнув певних успіхів. Ситуація зараз більш стабільна, ніж два роки тому. Щодо інвестицій – головне, щоб війна закінчилася, а ми поступово долали корупцію і нинішні економічні проблеми.
Павло Нусс, політичний експерт
Призначення на посаду глави Адміністрації Президента Ігоря Райніна замість Бориса Ложкіна вказує на те, що в команді президента Петра Порошенка почалася масштабна ротація.
Це призначення на початку політичного сезону говорить про те, що президент підвищує ставки, і хоче попередити нові політичні виклики в Україні у зв'язку з активізацією політичних еліт. Відставка Ложкіна є частиною планової ротації і продиктована виключно його ініціативою.
Ложкін виступав комунікатором і сполучною ланкою між гілками влади, що допомагало долати внутрішньополітичні кризи і моделювати якісні взаємини з партнерами як у коаліції, так і в системі державного управління в цілому. Він залишиться членом команди президента, про що свідчить його новий статус позаштатного радника глави держави і керівника Національної інвестиційної ради, заступника голови Нацради реформ на громадських засадах.
Новий "фронт" для Ложкіна позначений досить серйозними завданнями: покращення бізнес-клімату України та залучення інвестицій в українську економіку. Тому його відхід з посади глави АП говорить про те, що в команді президента почалася масштабна ротація. Незалежно від прізвища наступника Ложкіна, варто пам'ятати про те, що політика в Адміністрації Президента здійснюється президентом і тільки під його управлінням.
Читайте також: Україні – 25: коротко про здобутки і втрати Української держави