Про це в ефірі програми "6/9" заявив експерт Українського інституту майбутнього Ігор Тишкевич. Він обговорив з ведучими Дарією Кудімовою та Артемом Овдієнком можливі протести в Білорусі, затримання Романа Протасевича та владу Олександра Лукашенка.
Актуально 11 мільйонів євро за Лукашенка: опозиціонер запропонував зібрати винагороду за арешт диктатора
Про зв'язок Білорусі та Китаю
Що ми зараз маємо, є інтерес Китаю, він достатньо великий торговельний партнер, який реалізує проєкти Білорусі. Серед іншого, більш ефективно працює на зовнішньополітичних площадках.
Дуже простий приклад, що Білорусь була темою обговорення ЦК "Комуністичної партії Китаю". Після цього є "смотрящий" за Білоруссю – це Міністерство громадської безпеки Китаю.
Про протести
Питання в тому, що протестні настрої нікуди не поділись. Протестні настрої і активності – це дещо різні речі. Настрої – це те, як людина приймає рішення; скажімо, реагує на зовнішнє. Настрої – це з ким людина готова говорити, включатись в певний процес, сам протест. Настрої – вони нікуди не поділись.
Просто що таке білоруська політична криза? Низький та середній клас – це майже 1 мільйон осіб. Такого ще не було в історії Білорусі, щоб близько 1 мільйона. При цьому, щоб виборців було 6,2 мільйона. Це дуже багато, але це не більшість, на жаль.
Про підтримку закликів до протестів
Коли закличе (Тихановська – 24 канал) – ні (білоруси не вийдуть на протести – 24 канал). Питання в тому, що білоруси все ж таки ментально, і з погляду на культурні зносини, вони дещо відрізняються від українців. Маю на увазі не культуру і некультурність, а різні підходи.
Перша хвиля вуличних протестів, одразу після виборів, – це була хвиля за вибори, за результат. Друга хвиля – ключове слово після 13 серпня, це було слово "солідарність". "Йти і йти" – це були емоційні слова.
Але що сталось в Білорусі після перших (першої хвилі протестів – 24 канал)? І влада, і опоненти влади, вони зрозуміли, що стара архаїчна система – вона вже не працює. Її можна заморозити, як коли футболіст отримує травму, йому її заморожують. От зараз влада спробує заморозитись себе. Вона розуміє, що це – заморозка.
Важливо Росія частинами забере суверенітет Білорусі, якщо не буде жорстких санкцій ЄС, – Латушко
Про санкції на початку 2000-х років
По-перше, тоді (на початку 2000-х років – 24 канал) економіка неадаптована і, по-друге, тоді фактично була "розтяжка" Європейського Союзу – Росія. Дивимось, що зараз. Лукашенко дуже любить владу, тому не готовий її просто так віддавати, чи народу, чи Володимиру Путіну. Відповідно, він шукає альтернативні точки опори.
Читайте також Заборона випуску держоблігацій в євро та транзит газу: ЄС розглядає санкції проти Білорусі
Повний випуск програми "6/9": дивіться відео