Служба безпеки України, Бюро економічної безпеки та Офіс Генерального прокурора викрили нові факти злочинної діяльності власника великої фінансово-промислової групи Ігоря Коломойського. Наразі щодо справи Коломойського триває досудове розслідування.

Дивіться також Чому тільки на 48 годин: у НАБУ роз'яснили ситуацію з арештом активів Коломойського

За матеріалами СБУ Коломойському повідомлено про додаткову підозру за такими статтями Кримінального кодексу України:

  • частина 3 статті 27, частина 3 статті 28, частина 2 статті 200 (незаконні дії з документами на переказ, платіжними картками та іншими засобами доступу до банківських рахунків, електронними грошима, обладнанням для їх виготовлення);
  • частина 3 статті 27, частина 5 статті 191 (заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненого організованою групою, в особливо великих розмірах);
  • частина 3 статті 27, частина 3 статті 209 (легалізація коштів, отриманих злочинним шляхом).

Як діяла злочинна схема

Протягом вказаного періоду члени цього угруповання дозволили Коломойському нібито робити систематичні фіктивні "внески готівки у касу банку", хоча насправді ніяких внесків банк не отримував.

За версією слідства, така "схема" загалом дозволила фігуранту отримати 5,8 мільярда гривень, що на той період було еквівалентно понад 700 мільйонів доларів США.

Потім ці фейкові "внески" були зараховані на особистий рахунок Коломойського і стали реальними безготівковими коштами.

Щоб легалізувати віртуальні активи, Коломойський розплачувався ними у своїй підприємницькій діяльності. Зокрема, віддавав їх як позики та розраховувався ними за кредити підконтрольних йому підприємств, виводив їх за кордон, переводив у готівку і знімав у відділеннях банку,
– повідомили в СБУ.


Як діяла злочинна схема з виведення коштів Коломойським / Інфографіка СБУ

Деталі слідства щодо Коломойського

Згідно з досудовим розслідуванням установлено, що Коломойський організував та очолив організовану групу. До її складу входив керівник столичної філії "ПриватБанку" Сергій Волков та інші службові особи цієї філії та головного офісу банку.

Раніше екснардеп Сергій Лещенко повідомив, що Коломойський, як організатор, та інші члени групи розробили план злочинної діяльності, спрямований на заволодіння коштами "ПриватБанку".

Він (план – 24 Канал) полягав у штучному створенні видимості внесення готівкових коштів від імені Коломойського до каси головного офісу "ПриватБанку", їх облікування, оформлення перевезення, готівкових коштів, яких насправді не існувало, інкасаторами тощо,
– зазначив Лещенко.

Так, від імені Коломойського з березня 2013 по лютий 2014 років штучно внесли готівкові кошти на загальну суму 5 мільярдів 878 мільйонів гривень. Надалі ці гроші легалізували шляхом їх перерахунку на кілька адрес, пов'язаних з Коломойським.

Зокрема, 5 мільярдів 878 мільйонів гривень перевели на:

  • ТОВ "ФК Дніпро";
  • власний рахунок Коломойського,
  • адресу організації "Об'єднана єврейська община України";
  • ТОВ "Протон-21";
  • ТОВ "ЮБІ"
  • ТОВ "ФК Гамбит"
  • ПАТ "НПК-ГАЛИЧИНА"
  • поповнення власного карткового рахунку в "ПриватБанку",
  • банківський рахунок в АТ "Айбокс Банк" з подальшим перерахуванням коштів на рахунки компаній-нерезидентів, що розташовані за кордоном.

Наостанок Лещенко розповів, що Коломойському про нову підозру повідомили в ізоляторі. Тоді з бізнесменом поруч перебував його адвокат.

Справа Ігоря Коломойського: що відомо

  • Ігорю Коломойському 2 вересня офіційно повідомлено про підозру у шахрайстві та відмиванні грошей. Слідство встановлює його ймовірну причетність до незаконного заволодіння значною сумою у розмірі 570 мільйонів гривень, яку він потім перевів за кордон з метою легалізації цих коштів.
  • Того ж дня Коломойському обрано запобіжний захід строком на два місяці. Це рішення допускає альтернативу, а саме його звільнення під заставу, яка становить понад 500 мільйонів гривень. Отже, Коломойський залишатиметься в СІЗО принаймні до 31 жовтня 2023 року, якщо він не зможе виконати вимогу про внесення застави.
  • Згодом адвокати олігарха заявили, що він не вноситиме заставу. Однак вони подаватимуть апеляцію на рішення судової інстанції.
  • Зрештою українському бізнесмену повідомили про другу підозру 7 вересня. Його підозрюють в заволодінні 9,2 мільярда гривень "ПриватБанку".