Розмовляв президент з журналістом телеканалу "Дом" – медіа для жителів тимчасово окупованих територій. Головні тези з інтерв'ю Зеленського читайте у матеріалі 24 каналу.

До теми Їдьте у Росію, – Зеленський звернувся до проросійських мешканців Донбасу

Президент про 2014 рік та окупацію Донбасу

Глава держави наголосив, що багато його друзів нерозривно пов'язані з Донбасом. Зеленський згадав, що завжди з радістю приїжджав з "95 кварталом" у Донецьк. Так і було у квітні 2014 року.

Я пам'ятаю, що у мене було дивне відчуття, наче щось сталось, ніби я прокинувся в іншому світі,
– згадав Зеленський.

Він зазначив, що вранці побачив молодих людей з неукраїнськими прапорами. Ці люди казали, що це – лише робота. Так розпочалась окупація Донбасу.

Які перші кроки необхідні для повернення Донбасу

Президент наголосив, що не можна сідати за стіл переговорів з людьми, у яких в руках зброя. Він завжди виступав за те, щоб першим пунктом всіх домовленостей було припинення вогню.

Я завжди казав, щоб говорити, треба перестати стріляти. Це факт. Ми ось мали режим припинення вогню в Україні. Ми 7 місяців мали його, він 7 місяців діяв. 5 з яких – так були провокації, були поранення, але було відчуття, що ми не втрачаємо людей,
– зауважив президент.

Зеленський наголосив, що українські війська повинні після деокупації дійти аж до кордону, бо це – український кордон. Важлива також гуманітарна місія, яка полягає не лише у домовленостях та перемовинах, а й в постійному тиску на Росію.

Читайте також Окупанти ніколи не любитимуть Крим, як ми – хоч перепишіть історію, – Зеленський

Україна та Росія ніколи не були єдиними

Глава держави зауважив, що Україна та Росія ніколи не були єдиними. І ті, що вірили у це, мають визнати, що помилились.

У нас є спільні речі. Ми не маємо говорити, що всі росіяни ненавидять українців. Це неправда. … Є велика кількість російських людей, які підтримують єдину Україну, підтримують Донбас і їм неприємно,
– сказав Зеленський.

Російська історія оплакуватиме кроки щодо Криму

Глава держави переконаний, що "російська історія ще буде оплакувати свої ж кроки щодо Криму". Хоча на Донбасі і значно більша кількість втрат, саме Крим став першим вогником, через який два народи на багато поколінь так один до одного ставитимуться.

Люди у Криму та на Донбасі не мають погоджуватись з ситуацією

Зеленський розуміє, що людям на Донбасі та у Криму зараз дуже складно, проте вони не повинні погоджуватись з тим, що відбувається. Це слід робити так, щоб не наражати на небезпеку власне життя, просто дати зрозуміти своїм дітям, де їхня батьківщина.

Так, День Незалежності – так, святкувати! Я розумію, може не гучно, не вивішуючи завжди прапор на балконі, тому що прийдуть і можуть вбити – не треба, бережіть своє життя, – але дітям це треба говорити, хто вони,
– порадив президент.

Не все залежить від мене, – Зеленський про війну на Донбасі

Зеленський наголосив, що він пам'ятає про свою обіцянку закінчити війну і це залишається його пріоритетом. Проте, каже президент, не все від нього залежить.

Я дуже цього хочу, я все для цього роблю, проте не все від мене залежить. Я сьогодні вважаю, і президент Росії знає мою думку, що 90% успіху в питанні повернення Донбасу, в деокупації наших територій залежить від однієї людини. І точно треба знати, що він з цим живе,
– розповів Зеленський.

Саме це, каже глава держави, повинні знати люди Донбасу і не мати жодних ілюзій. Зеленський розповів, що українська сторона дотримується домовленостей, українські воїни дають відсіч лише у випадку провокацій. Проте інакше діє противник.

Тим часом Кабмін схвалив законопроєкт про перехідний період на Донбасі та у Криму: ключові моменти

Зеленський про примусову паспортизацію окупованих територій

Глава держави закликав з розумінням ставитись до людей, які на окупованих територіях були змушені перейти на російські паспорти. Він подякував тим, що зуміли уникнути переходу на документи держави-агресора.

Можливо, якась жінка сховала український паспорт, але якось вона там доглядає хвору матір, яка лежить. І цю жінку до нас не пропускають, а їй потрібно там жити і виживати,
– навів приклад президент.

Проте саме паспортизація населення дає змогу агресору входити на українські території під приводом "захисту" населення. Інший аспект – українців з російськими паспортами змушуватимуть голосувати на виборах у Держдуму.

Окупанти ніколи не любитимуть Крим, як українці

Зеленський переконаний, що окупанти – тимчасові гості на українській території і колись ці події залишаться лише сторінкою в історії. І вони ніколи не зможуть полюбити Крим так, як його люблять українці.

Якісь заяви – це все мине, неможливо не бути українцем і любити усі ці території. Точно така сама історія і з Донбасом,
– додав президент.

Варто прочитати Наші тут дуже сподіваються, – літня заручниця Кремля написала щемливий лист Зеленському

Донбас ніколи не буде російським

Зеленський наголосив, що тимчасово окупований Донбас обов'язково повернеться в Україну. Він переконаний, що без України на цій території не буде цивілізації.

Тому президент звернувся до місцевих жителів, які хочуть жити в Росії. Він порадив їм переїжджати до держави-агресора.

Якщо ти все життя перебував в Україні, але відчував, що це Росія, то заради своїх дітей та внуків, вже їдь шукати собі місце в Росії,
– сказав Зеленський.

Росія агресивно відреагувала на слова Зеленського про Донбас

Зазначимо, що на цю заяву Зеленського уже бурхливо відреагували у Росії. У МЗС Росії кажуть, що, мовляв, офіційний Київ перейшов "усі червоні лінії, які відділяють національну політику від націоналізму".