Сі Цзіньпін прийшовши на третій термін, заявив про амбіції Китаю розділити разом із США управління всім світом. Але, схоже, Росія поставила йому серйозну підніжку на цьому шляху.
До теми Трамп посилає негативні сигнали Європі, забуваючи справжню історію
Війна в Україні:
- погіршила відносини Китаю зі своїми головними торговими партнерами;
- погіршила логістику (щонайменше до Європи);
- посилила торгову війну зі США (кількість обмежень на експорт до Китаю – насамперед технологічної продукції – зростає);
- підсвітила можливий майбутній військовий конфлікт за Тайвань;
- відвертає від Китаю інвесторів.
Далі будуть декілька негативних фактів про ситуацію в Китаї.
Китайська економіка повільно падає
1. Темпи зростання економіки Китаю стрімко падають (і це за офіційною статистикою, якість якої сумнівна):
- 2023 – 5,2%;
- 2024 – 4,6%;
- 2025 – 3,4%.
2. Відношення боргу Китаю до ВВП зросле до рекордних 287,8% у 2023 році.
3. Фондовий ринок Китаю має серйозні проблеми. Він упав на 13% у 2023 році й продовжив своє падіння у 2024 році на тлі невпинних продажів за кордоном, кризи нерухомості, що поглиблюється, і хиткого відновлення економіки.
Китай припиняє кредитування деяких акцій для коротких продажів, щоб підтримати фондові ринки країни, що падають. Стратегічним інвесторам не дозволять позичати акції протягом узгоджених періодів блокування, повідомили Шанхайська і Шеньчженьська фондові біржі в окремих випусках після заяви Комісії з регулювання цінних паперів Китаю.
Регулятори Китаю просять фонди обмежити короткий продаж ф'ючерсів на фондові індекси.
Три чверті іноземних грошей, вкладених у фондовий ринок Китаю у 2023 році, залишили країну цього року. Чисте надходження інвестицій в акції є на 8-річному мінімумі.
Як наслідок, уряд Китаю розглядає пакет заходів на 278 мільярдів доларів для порятунку фондового ринку. Попередні спроби влади відновити довіру інвесторів закінчилися невдачею і прем'єр-міністр Китаю закликає діяти рішуче.
4. Ринок будівництва, що займає 30% китайської економіки, здувається. Бульбашка житлової та комерційної нерухомості в Китаї за останні 3 роки здулася в півтора раза (за обсягом продажів). 2024 рік також залишиться поганим для сектора.
Відкрите питання, куди перекладуть китайці зекономлені завдяки падінню ринку 7 трильйонів юанів (близько 1 трильйона доларів) – пустять у споживання чи віднесуть на депозити?
5. Вперше з 2006 року Китай не став найбільшим експортером у США у 2023 році. Частка Китаю в американському імпорті знизилася з 21% у 2017 році до 14% сьогодні. Частка Мексики, найбільшого експортера до США 2023 року, становила 15%. Ймовірно, наступного року Канада обжене Китай з експорту до США.
Зауважте Путін втратив свій шанс здобути американську аудиторію
6. Експорт із Китаю теж падає. У 2023 році він становив 3,38 трильйона доларів, що на 4,6% менше, ніж роком раніше. Експорт упав уперше з 2016 року, оскільки світовий попит на товари китайського виробництва (крім автомобілів) сповільнився. Китайські чиновники вже заявили, що у 2024 році спаду буде важко позбутися.
7. Нові прямі іноземні інвестиції в Китай впали минулого року до найнижчого рівня за 3 роки. Згідно з даними, опублікованими міністерством комерції, у 2023 році вони склали 1,1 трильйона юанів (153 мільярдів доларів). Це було на 8% нижче, ніж у 2022 році, що стало найвищим показником падіння за всю історію спостережень за порівнянними даними за 2014 рік.
Що цікаво, міністерство оголосило минулий рік "роком інвестицій у Китай" і представило 24 конкретні реформи для цього.
8. Інфляція споживчих цін у 2023 році була найслабшою за 14 років. У Goldman Sachs заявили, що низька базова інфляція індексу споживчих цін, що зберігається, відображає зниження внутрішнього попиту через спад спаду на ринку нерухомості та стресу на ринку праці.
9. Індекс цін виробників упав на 2,7% у грудні порівняно з аналогічним періодом 2022 року, падаючи 15-й місяць поспіль. 2023 року індекс цін виробників впав на 0,3%. Це явна ознака зниження ділової активності.
10. Індекс підприємств Китаю продовжує падати. CSI 1000 є одним з найширших індексів китайського ринку акцій та використовується для оцінки загальної інвестиційної активності та напряму Китаю.
11. У Китаї спостерігається негативне зростання населення. У 2023 році у Китаї народилося 9 мільйонів дітей, що є рекордно низьким показником за історію країни, починаючи з 1949 року. У 2023 році населення Китаю скоротилося на 2 мільйони осіб, і, ймовірно, подальше скорочення: коефіцієнт народжуваності (кількість дітей у жінки протягом життя) впав до рекордно низького рівня 1,0.
Цікаво Перезавантаження Міністерства ветеранів: яким воно має бути
12. Moody's у грудні 2023 року змінило прогноз щодо боргу Китаю на "негативний".
13. Китай призупинив збір даних із безробіття серед молоді після рекордного рівня. У червні рівень безробіття серед молоді віком від 16 до 24 років у міських районах Китаю досяг рекордного рівня, перевищивши 20%. Офіційні дані показали, що загальний рівень безробіття в Китаї в липні 2023 року зріс до 5,3%.
14. Ну і найсмішніше – китайських блогерів просять не критикувати економіку країни.
Отже, попереду Китай чекають непрості часи, а божевільний карлик-сусід приклав до цього свою руку. За моєю інформацією, Китай тисне на Росію для заморожування конфлікту. Так це чи ні – скоро побачимо. А поки – спостерігаємо, як повільно величезна шафа починає падати.