Таку думку сайту "24" висловив голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко, коментуючи 5 ключових позицій, які повинні бути включені в "дорожню карту" по виконанню Мінських угод.

Максимум, до чого прагне Київ і що зафіксовано в Мінських угодах – це передача кордону під контроль України. Але статися це може тільки після вже виконання політичної частини угод, тобто місцевих виборів. Тому зараз ми пропонуємо компромісний варіант. На час виборів в ОРДЛО контроль за кордоном повинна здійснювати озброєна місія ОБСЄ,
– говорить Володимир Фесенко.

Водночас, зауважує експерт, Кремль погоджується на озброєну місію лише в пунктах розведення військових сил і в місцях сховища зброї, які вона охоронятиме. Але Москва категорично проти місії, яка б контролювала кордон під час виборів. Хоча політолог не виключає якогось компромісу. Адже поліцейська місія ОБСЄ під час виборів, за словами Фесенка, з боку Києва – теж компроміс.

А хто повинен здійснювати безпеку? Пропонована local security providers – місцеві провайдери безпеки. Тобто, місцева, фактично сепаратистська міліція? Як вони можуть гарантувати безпеку українській стороні, якщо вони – сторона конфлікту. Тому потрібна третя сторона. Україна в такій ролі бачить ОБСЄ. І в цьому проблема,
– говорить він.

Найскладніший момент у цих пунктах, на його думку – роззброєння незаконних збройних формувань, відведення "іноземних" військових. За цими пунктами немає навіть близько компромісних варіантів.

"У кожної сторони свої інтереси, і всі виставляють свої запобіжники. Важлива поетапність. Перше – припинення вогню і відведення військ, тобто відновлення нейтральної смуги. На цьому наполягає України, і це, в принципі, можна зробити. Повне припинення вогню хоча б місяць. Це заходи безпеки, попередні умови", – зазначає Фесенко.

Друге, за його словами, – Верховна Рада розглядає законопроект про вибори в ОРДЛО. Це буде складно, конфліктно, але зробити можна.

В законі треба зафіксувати і поліцейську місію ОБСЄ, і ті умови, які вже є в законі про порядок місцевого самоврядування в ОРДЛО. Там зафіксовані наші умови виборів на Донбасі: участь українських партій, допуск вітчизняних ЗМІ. Те ж саме можна записати і в законі про місцеві вибори в ОРДЛО. Але дату виборів при цьому не оголошувати. Її визначити тільки після того, як ОБСЄ ухвалить рішення про поліцейську місію,
– переконаний експерт.

Тобто, говорить Володимир Фесенко, спочатку крок на користь України – розведення військ і припинення вогню. Потім Україна робить крок назустріч щодо виборів. Але без фіксування дати виборів у законі.

В той же час, політолог скептично оцінює формування "дорожньої карти" до 1 грудня цього року. Однак, на переконання Володимира Фесенка, переговори по всім пунктам будуть обов’язково вестися.

Нагадаємо, заступник глави Адміністрації Президента Костянтин Єлісєєв озвучив 5 ключових позицій, які повинні бути включені в "дорожню карту" і на них наголошує українська сторона.