Тоді було багато звинувачень в нашу сторону, що ми зробили все з політичною складовою. Найбільша хвиля протистоянь почалася після того, як САП закрила справу Авакова, оскільки єдиний підозрюваний відшкодував збитки на 5 мільйонів гривень. Відразу після цього почався штурм НАБУ, участь в якому приймали діючі працівники поліції.

Читайте також: Гучні справи топ-корупціонерів: кому потрібно знищити НАБУ

З нами неможливо домовитися. Як показав час, це можливо зробити в Спеціальній антикорупційній прокуратурі. Особисто для мене не зрозуміло, чому прокурор пише, що достатньо доказів для направлення справи в суду, а потім ця справа закривається. Очевидно, що туди хтось втрутився. З нами такі моменти не проходять, тому відносно нас і ведеться так звана піар-війна.

– Я не можу сказати, що ми, дійсно, все реєструємо. Заяв дуже багато. Я зараз не готовий сказати точно кількість, яка надходить в день. Але це було б приблизно 300-400 проваджень, які б реєструвалися щодня. Не всі скарги, які подаються НАБУ в суді, вони закінчуються тим, що суд зобов'язує нас зареєструвати провадження. Дуже часто заяви містять дані, які взагалі непідслідні НАБУ, але вони (люди, які надсилають заяви, – ред.) все ж таки хочуть, щоб НАБУ цим займалося.

– І я, і заступники, не маємо процесуальних повноважень в рамках тих кримінальних проваджень, які розслідуються бюро. Ми можемо проводити наради, але на них ми маємо право дорадчого голосу, грубо кажучи, і ми можемо дати поради детективам щодо розслідування. Але вказівку надати щодо певних процесуальних дій ми не маємо права.

Читайте також: НАБУ спіймало на хабарі працівника Генпрокуратури

– В нас від самого початку паралельно з підрозділом детективів створювалось управління внутрішнього контролю, якраз основним завданням якого є перевірка доброчесності наших працівників. В нас були випадки. коли детективи звільнялися саме за порушення присяги. Їх не так багато було, і це якраз підтверджує ефективність конкурсного відбору.

Про ефективність роботи НАБУ

Впродовж 3,5 років роботи детективи НАБУ викрили на корупції понад 360 осіб. Стосовно 227 із них справи вже перебувають у суді. Це справи щодо суддів усіх рівнів – керівників державних підприємств, прокурорів, депутатів різних рівнів і держслужбовців.

графіка

Більшість із них обвинувачуються у незаконному оволодінні майном, отримання хабара та зловживання владою, або службовим становищем. Серед резонансних справ за результатами першого півріччя 2018 року, наприклад, так звана "Бурштинова справа", в якій двох народних депутатів України –Борислава Розенблата та Максима Полякова підозрюють у внесенні змін у законодавство по видобутку бурштину за хабарі.

Більше про результати роботи НАБУ в графіках та схемах можна прочитати тут.

Про систему роботи НАБУ

Отже НАБУ підслідні злочини, якщо вони вчинені високопосадовцями, наприклад, депутатами Верховної чи обласних рад, членами Кабінету Міністрів, колишнім президентом, керівниками різних державних служб, агентств, інспекцій, фондів та інших органів виконавчої влади, суддями, прокурорами, керівництвом нацбанку, Ради нацбезпеки і оборони, Збройних Сил, Служби безпеки, Нацгвардії та інших військових формувань, а також керівниками державних підприємств.

набу
Підслідність НАБУ

НАБУ складається з центрального та територіальних управлінь. Гранична чисельність працівників – 700 осіб. Для порівняння, чисельність працівників прокуратури – 15 тисяч осіб, кількісний склад працівників СБУ – 31 тисяча. Штатна чисельність Нацполіції за даними МВС – майже 150 тисяч. Цікаво, що жінки становлять майже 27 % всього штату бюро. Середній вік працівників бюро від 26 до 35 років. 81 з них є учасниками бойових дій.

Детективи НАБУ здійснюють досудове розслідування, тобто відповідають за те, що відбувається до розгляду справи судом. Практично всі дії детективів погоджуються прокурорами САП. На деякі треба отримувати дозвіл суду. Усі розслідування можна представити у вигляді кількох етапів.

Більше про підслідність, склад та розслідування НАБУ в простих та зрозумілих картинках можна прочитати тут.