Система освіти в Румунії
Румунська система освіти багато в чому наслідує французьку, проте має свої особливості.
Читайте також Румунія спростила правила транзиту для українських біженців: що треба знати
У Румунії заклади освіти є державними або приватними. Державні дитячі садочки та школи є безкоштовними.
Дитячі садочки
У країні відвідування дитячих садочків для дітей 3 – 5 років
є добровільним, тому багато діток виховуються у родинах, за це відповідають бабусі та дідусі (така ситуація переважно у селах). Втім, останнім часом Румунія поступово відмовляється від патріархальних практик, а тому в країні є проблема "вільного місця у дитсадочку".Обов'язковим є лише останній рік дитсадка – так звана "велика група" для діток 5 –
6 років.Школи
У школі діти починають навчання у підготовчому класі (clasa pregătitoare), лише за рік вони підуть до першого класу. Це початкова школа. Всього у ній 4 класи та один підготовчий.
Далі йде середня школа або "гімназія". Там також 4 класи. Наступна градація – ліцей із класами з 9 по 12.
До ліцею потрапляють лише ті діти, які вдало склали так званий "Національний тест" (Testarea Naţională) з питаннями з математики, а також румунської мови та літератури.
Фото Союз українців Румунії
Для тих, хто був не надто успішний у тестуванні, – продовження навчання у ремісничих школах (аналог ПТУ). У такому випадку – 2 останніх роки навчання є необов'язковими.
Таким чином шкільна освіта у Румунії – це 12 – 13 класів і відповідно – років. Якщо доплюсувати один рік у садочку, то "шлях до знань" для румунської дитини складає 14 років.
Вища освіта
Після завершення середньої школи абітурієнти складають екзамен для вступу до бакалаврату (Examenul Naţional de Bacalaureat), а також профільний іспит в обраному вищому навчальному закладі.
Далі – виші. Румунські університети (а також академії, інститути, політехнічні університети, консерваторії й університетські коледжі) працюють за Болонською системою й навчання там йде за схемою бакалаврат (3 роки) –
магістратура (2 роки) - докторантура (3 – 4 роки).Всього у Румунії 49 державних і 8 приватних університетів. Найкращими вважаються Бухарестський університет, Університет Бабеша-Бояйї, Університет імені Олександра Іоанна Кузи та Західний університет Тімішоари.
Коли починається навчання у Румунії
Навчальний рік у румунських школах починається на початку вересня, але не обов'язково 1 вересня, а завершується на початку червня наступного року. Канікули –
традиційні: 3 тижні у грудні – січні (новорічні), у квітні (весняні) та літні (з червня по вересень).В університетах навчання стартує пізніше – з середини вересня або навіть у жовтні, –
залежно від вишу, адже університети самі визначають графік свого навчального процесу.До теми Джилл Байден разом із румунською першою леді відвідали школу з українськими дітьми
Діаспора
Згідно з даними перепису населення станом на 2001 рік, румунів в Україні налічувалося близько 151 тисячі та ще 410 тисяч румуномовних громадян. А українців у Румунії, згідно з переписом населення на 2011 рік, проживало близько 52 тисячі, але за неофіційними даними, їхня кількість сягала 250 –
300 тисяч осіб.Фото Союз українців Румунії
Українці в Румунії компактно проживають в Жудеці (повіті) Марамуреш (це румунська частина етнічного регіону Мармарощина). До початку російської навали там проживали понад 30 000 етнічних українців.
У місті Сиґет-Мармацієй (Сигіт) діє єдиний у Румунії український ліцей, названий на честь Тараса Шевченка. Це був єдиний у державі навчальний заклад, де викладання повністю велося українською (до речі, в Україні напередодні війни діяло понад 60 румунських шкіл).
Освіта для українців
Румунський уряд дуже лояльно поставився до українських біженців – місцева влада прирівняла українських дітей в правах до їхніх румунських однолітків і дозволила навчатися разом з ними.
Згідно з офіційними даними, завершували 2021/2022 навчальний рік у румунських садочках і школах майже 2000 українців. Очікується, що у новому навчальному році їхня кількість суттєво зросте.
Навчання в Румунії, що логічно, ведеться румунською мовою, тому українським дітям і студентам, щоб мати змогу вчитися, необхідно спочатку вивчити мову.
Важливо Принц Чарльз відвідав українських біженців у Румунії
Це не є великою перепоною для мешканців Буковини та української частини Бессарабії, багато з яких знають румунську, а деякі навіть мають родичів у Румунії, втім, для біженців з інших регіонів України це може стати проблемою.
Вирішити її допомагають представники численної української діаспори в Румунії, а також різні благодійні організації, як державні, так і приватні, зокрема –
релігійні.Поширеною практикою стало створення так званих "літніх шкіл" для українців, де дітей навчають новій для них мові, а також допомагають краще адаптуватися до життя у Румунії.
Навчання в українській школі у Румунії / Фото Ліцей імені Тараса Шевченка
Також у Румунії на базі місцевих шкіл і коледжів створено українські школи, де працюють викладачі та вчителі з України. Однією з них є українська школа у Бухаресті, вона була створена у березні 2022 року у Національному коледжі "Міхай Вітеазул". Там змогли навчатися кілька сотень маленьких українців. Також є аналогічні заклади у Клужі та інших містах Румунії.
Активно допомагають Україні не лише державні, але й приватні навчальні заклади. Багато з них надали українським дітям безоплатні місця та забезпечили їх усім необхідним.
Не забули про українців і місцеві виші. Наприклад, у кампусі Бухарестського університету з перших днів російського вторгнення були облаштовані кілька сотень місць для біженців, виш почав збирати кошти для України та біженців. До благодійної ініціативи приєднали й інші вищі навчальні заклади.
На новий навчальний рік румунські університети зарезервували для українців безкоштовні навчальні місця.
Де українцям шукати інформацію про навчання у Румунії
Ще навесні 2022 року було запущено кілька довідкових платформ https://ucraineni.ro/ або https://uni4ukraine.unibuc.ro/. На цих ресурсах біженці з України могли б дізнаватися останні новини та корисну інформацію про навчання в Румунії та варіанти допомоги.
Також багато корисної інформації є на державній платформі.
Крім того, варто моніторити офіційні електронні ресурси Посольства України в Румунії, а також численні сторінки української діаспори (наприклад, Союз українців Румунії) у соцмережах.
Чимало корисної інформації є на сторінці Українці в Румунії / Ucraineni din România. Наразі вона працює у форматі запитання/відповідь, а також поширює актуальні дані про буденне життя українців у Румунії.
Цікаво знати – як Румунія позбулася диктатури:
дивіться відео