Керівник пресслужби Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко заявив, що Росія фактично з літа заморозила процес. Водночас він наголосив, що зараз тривають переговори щодо обміну людьми.
Читайте також Як поповнюється фонд обміну полонених: у ГУР розповіли про 2 шляхи
Чому Росія так поводиться
Представник Координаційного штабу зізнався, що ніхто, крім Москви, не знає, чому Росія заморозила обмін полоненими.
Ми готові обмінювати, зараз у нас військовополонених багато. Наші місця утримання заповнюються, і нам зовсім не потрібно тримати цих російських військовополонених. Ми б з радістю обміняли їх хоч завтра на наших захисників,
– зазначив він.
Яценко зробив кілька припущень щодо поведінки окупантів. Він нагадав, що у Росії умови утримання полонених значно гірші. Адже Україна як європейська держава дотримується третьої Женевської конвенції про поводження з військовополоненими, на відміну від країни-агресорки.
Також він припустив, що Росія у такий спосіб намагається розхитати наше суспільство. Окупанти можуть використовувати українських військовополонених як ще один важіль впливу на наших громадян. Загарбники намагаються переконати рідних військовополонених у тому, що обміни нібито не відбуваються через перешкоди з українського, а не російського боку, та закликають жителів нашої країни до масових акцій. На його думку, Москва спеціально затягує обміни та створює перешкоди, щоб мати можливість проводити пропагандистські кампанії.
Крім цього Яценко нагадав, що Росії байдуже на долю своїх громадян. Кремль сприймає російських солдатів як "розмінний матеріал та м'ясо для артилерії". За його словами, останній великий обмін військовополоненими з Росією відбувся 7 серпня. Тоді Україна змогла врятувати 22 особи.
Що кажуть про обмін полоненими
- Не так давно російський правозахисник та засновник організації Gulagu.net Володимир Осєчкін у коментарі 24 Каналу припускав, що Москва не допускає обміну людьми, бо боїться, що світ дізнається про факти тортур та вбивств українських полонених й схвалить ордери на арешт російських генералів. На його думку, у такий спосіб росіяни намагаються приховати свої воєнні злочини.
- Раніше голова фонду "Русь сидящая" Ольга Романова заявляла, що росіяни погано ставляться до своїх співгромадян, які повернулися з українського полону. Вона також вказала на те, що в інформаційному просторі країни-агресорки суттєво поменшало згадок про російських військовополонених, а деякі з цих солдатів після обміну почали зникати.
- Нагадаємо, представник ГУР МО Андрій Юсов назвав повернення українців з російського полону надзвичайно складним процесом. Адже Україні доводиться мати справу з терористами.