Західні союзники повідомили, що авіаційна коаліція вже створена. Її сформували 5 країн – США, Велика Британія, Бельгія, Нідерланди та Данія. Однак передача Україні винищувачів F-16 супроводжується кількома важливими нюансами. Про це 24 Каналу розповів керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.
Читайте більше Захід змінив позицію щодо F-16 для України: які основні характеристики винищувачів
Кінець року – реально можливий термін
Високий представник ЄС Жозеп Боррель заявив, що кілька країн вже почали навчати українських пілотів керувати F-16, зокрема й у Польщі. Однак міністр оборони Польщі спростував цю заяву. Він зазначив, що польська сторона готова навчати українських пілотів, але цей процес іще не запущений.
Натомість у Повітряних силах уточнили, що поки розпочався лиш підготовчий процес до навчання пілотів.
На що ми повинні в цьому звертати увагу? Ключове, що ухвалено політичне рішення на найвищих рівнях – президентом США та європейськими лідерами. Вони готові та вже долучилися до коаліції F-16. Відштовхуватись потрібно від дат, які озвучували. За інтенсивною програмою підготовки потрібно 3 – 4 місяці,
– зауважив Олександр Мусієнко.
Про це говорив радник міністр оборони України Юрій Сак. В інтерв'ю The Washington Post він пояснив, що за таких умов Україна може отримати перші F-16 в жовтні – листопаді. Втім це за оптичним сценарієм.
"Можливо, до кінця цього року перші F-16 з українськими пілотами в українському небі побачимо. І це в будь-якому випадку доволі швидко. Це ж не робиться за тиждень – два. Але, думаю, до кінця року це реально побачити", – наголосив Мусієнко.
Олександр Мусієнко припустив терміни передачі Україні F-16: дивіться відео
Важливі аспекти передачі літаків
Важливим нюансом є також навчання інженерно-технічного персоналу. Оскільки велику частину роботи виконують механіки, техніки та інженери. Вони займаються допольотною підготовкою та післяпольотним оглядом. Саме вони забезпечують використання літаків за призначенням, особливо в умовах війни.
Однак крім навчань є й сама передача літаків та визначення їхньої кількості.
Вочевидь, Данія та Нідерланди стануть першими країнами, які нададуть Україні літаки. Власне, вони уже задекларували свою готовність.
"Далі, думаю, долучаться до передачі й Сполучені Штати. Ще необхідно ухвалити таку бюрократичну річ, але без неї ніяк, як звернення Байдена до Конгресу", – зазначив військовий оглядач.
Це потрібно для того, аби Конгрес надав дозвіл на передачу літаків іншим країнам. Ймовірно, це рішення уже узгоджене, проте така офіційна частина є необхідною.
Передача Україні F-16: що кажуть у США
- Міністр ВПС США Френк Кендалл заявив, що у кращому випадку доставка винищувачів F-16 в Україну займе кілька місяців. За його словами, це доволі швидкий термін. Оскільки новий американський пілот у Штатах готується щонайменше два роки. Він додав, що американський персонал братиме участь у навчанні разом із союзниками в Європі.
- До слова, Сполучені Штати поки не прийняли рішення, чи нададуть Україні F-16 з власних запасів. Усе тому, каже Джейк Салліван, у США є багато інших пріоритетів щодо систем, які можна надати. Тому є ймовірність, що вони більше зосередяться на передачі винищувачів третьою стороною. Але знову ж наголосимо, Джо Байден ще не прийняв остаточного рішення у цьому питанні.
- У виданні The New York Times з'ясували, що повпливати на рішення щодо F-16 для України міг глава Пентагону Ллойд Остін. Підготовку до цього він розпочав ще у квітні. Водночас зауважимо, The Washington Post напередодні писало, що це держсекретар Ентоні Блінкен був головною силою в адміністрації, яка домагалася дозволу союзникам передати літаки.