Стаття вийшла настільки цікава, що наближені до військової сфери фахівці все ще обговорюють її неоднозначність. Виходячи зі слів автора, Путін зобов’язаний знищити Україну. Україна зобов’язана захисти себе і зможе це зробити. Якщо негайно почне впроваджувати необхідні зміни у військовій галузі. Інакше забезпечити виживання держави і нації буде неможливо.

Аби розібратись у тому, скільки "зради" приховано за цим текстом, журналісти сайту "24" вирішили проаналізувати, що саме хотів сказати автор. Ми проаналізували текст, вибрали з нього ключове про ті невідкладні політичні рішення, які мають підтримати і покращити стан української армії. Ці рішення потрібні вже зараз, тому що без них бойовики на Донбасі просто крадуть наш час, який можна було використати для наближення перемоги.

Чому Путін змушений знищити Україну?

Аби зберегти власні амбіції. Аби поховати на Донбасі та у Криму численні воєнні злочини. Аби не опинитися у Гаазі підсудним військовим злочинцем. Аби не дозволити розголосу правди, яка фізично знищить і його, і його країну.

Що вказує на його підготовку до атаки?

Вся поведінка Росії, яка намагається політикою заплутати та відволікти увагу світу від своїх справжніх цілей. При цьому вся військова поведінка свідчить по підготовку до війни.

Війна на Донбасі продовжується. При цьому сили української армії зв’язані в одному місці. Вони повільно втрачають дух та боєприпаси. А завдяки мінським домовленостям – загострюється відчуття безпорадності та марності усього, що відбувається.

Війна у Сирії продовжується, і там Росія випробовує нову зброю, нові методи і нових людей.

Політика Росії спрямована на політичний розкол країн Атлантичного альянсу.

Путін нарощує та посилює військові сили. У Криму. У Калінінграді – аби мати можливість блокувати сили Заходу у разі потреби. У Білорусі залишають військову техніку. Армія переобладнується танками та сучасними технологічними системами.

Як мислить українське військове керівництво?

У переважній своїй більшості – обмежено і через потужну лінзу пострадянських звичок. Це – спотворює їхнє сприйняття. Військове керівництво України переконане, що війна іде виключно на Донбасі та буде іти виключно на Донбасі завжди. Воно зосереджене на обмеженій тактичній війні. Воно сприймає окремі і незначні перемоги як суттєву перевагу над супротивником. Це – помилка. Якщо це швидко не виправити – помилка стане фатальною для цілої країни.

Чому це небезпечно?

Тому що командування впевнене, що українські війська перемагають на Донбасі. Це – неправда. Донбас – лише початок. Через обмеженість мислення та надмірну зосередженість командування суто на Донбасі, українська армія втрачає шанс на розвиток та можливість підготуватися до відбиття наступних кроків супротивника. Окопна війна породжує "вкопаний менталітет" серед солдатів і штабів. Це – вбиває бажання перемогти.

Українська армія зафіксована в одній оборонній позиції, як того вимагають мінські домовленості. Це – помилка, яка дає стратегічну перевагу супротивнику. На думку Гранта, росіяни скоро розпочнуть стратегічну та оперативну війну в Україні, але розпочнуть її НЕ на Донбасі. Якщо нічого не змінити, українська армія просто не матиме можливості нейтралізувати загрози в інших регіонах.

Бачення мобільної армії відсутнє на всіх рівнях керівництва Збройних Сил України. Армія є слабкою з точки зору якості старших командирів та штабів, а також критично слабкою в галузі зв'язку, логістики та медичних послуг.

Що робити?

Модернізувати армію. Українська армія покращується, але не є найкращою у Європі. Не тому, що у неї немає "Джавелінів". А тому, що має критичні структурні недоліки. Які терміново потрібно виправляти. Українській армії потрібні зміни.

Структурні зміни

Робити армію мобільною. Штаби секторів вивести з поточних місць розташування і зробити мобільними штабами на колесах. Вони повинні змінювати позиції кожен тиждень. Штаб АТО також повинен стати повністю мобільним і повинен переміщуватись кожні 2-3 тижні на нове місце. Лишаючись статично на одному місці – вони вразливі для супротивника і не ефективні.

Змінити керівництво штабів. Начальниками секторів можуть бути лише ті офіцери, які вже довели своє успішне командування бригадами. Командувати вони мають або до моменту свого підвищення по службі, або до перемоги. Персонал штабів секторів – замінити на молодих успішних бойових офіцерів.

Замінити командування штабу АТО. Командувати АТО має той, хто вже успішно командував бойовою бригадою або сектором. Командувати або до перемоги, або допоки не виявиться непридатним. Персонал штабу потрібно замінити на молодих бойових офіцерів. Комплектування штабу із тилових офіцерів створює дві армії: бойову на сході та тилову у штабах. Це – неефективно та може завершуватись конфліктами через різні світогляди бойових та тилових військовослужбовців.

Змінити логістику в армії. Штаб, який перебуває за сотні кілометрів від поля бою, не може матеріально підтримувати бій. Забезпечення війська продуктами, пальним та боєприпасами, належним медичним та технічним обслуговуванням на передовій – мають бути близькими до поля бою та під управлінням командира, який відповідає за бойові дії. Це загальний військовий принцип. Має бути належна посада заступника командувача АТО з логістики. Йому потрібні повноваження проводити закупівлю та постачання критичних запасів для підтримки військових сил. Слід попросити США створити курс логістичного офіцера в Україні та забезпечити, щоб усі батальйони та бригади мали когось, хто їх пройшов. Логістика на війні – це важливо.

Об’єднаний штаб в Міністерстві оборони. Внаслідок реорганізації окремо має працювати Оперативний командувач, який має повний дозвіл Президента на ведення війни і який підпорядковується керівництву держави. Начальник Генерального штабу має забезпечувати загальний нагляд за військами, а не воювати. Об’єднаний штаб, укомплектований досвідченими бойовими офіцерами, повинен стати центром планування та ведення бойових дій 24/7. Генеральний Штаб повинен зосередитись на плануванні майбутнього розвитку війська та вдосконаленні військової системи для наступної битви. Веденням битви нинішньої має займатись оперативний командувач.

Оптимізація Генерального штабу. Розділити посаду діючого начальника Генерального штабу на три окремі посади — Начальника сил оборони, Начальника Генерального штабу та Начальника операцій (в об’єднаному штабі). Жодна жива людина не може одночасно виконувати всі три завдання належним чином. Це надто багато для одного мозку і стратегічно небезпечно для нації.

Змінити ставлення до добровільних резервних підрозділів. Індивідуальний резерв, який існує зараз – не працює у бойових умовах. Резервістів треба навчати та готувати як єдині підрозділи. Те, чому ти не навчаєшся під час миру, не спрацює під час війни.

Всі частини в Збройних Силах України, які сьогодні не використовуються на передовій, мають бути перетворені на бойові підрозділи або підрозділи бойової підтримки. Всі батальйонні та бригадні підрозділи повинні мати підготовлений штат розвідки та правильний командну організацію J2, від штабів підрозділів до Міністерства оброни. Проходження розвідувальних даних має бути двостороннім процесом, а не одностороннім, як це є зараз.

Системні зміни

Потрібно змінювати керівників. На молодих, амбітних, мотивованих і не зіпсованих радянським менталітетом. Керівники, які мислять за радянською схемою "контролю та покарання винних", вбивають Збройні сили. Військо має будуватися на делегуванні, мотивації та винагороді. Офіцери, які покладаються на застосування влади і контроль, повинні бути відсторонені, тому що вони ніколи не матимуть інтелектуальної спритності або мудрості, щоб навчати війська та воювати у динамічній війні.

Завершити стандартизацію процедур, тренувань і тактики персоналу. Всі батальйонні та молодші командири повинні мати спільну основу мислення для успішних операцій.

Підвищити якість підготовки офіцерів. Сьогодні молоді люди без досвіду і з сумнівною освітою беруть на себе командування підрозділами. Якісні офіцери звільняються без будь-якого заохочення їх залишитися в Збройних Силах. Курси професійних військових офіцерів повинні бути скорочені до 8 місяців бойової підготовки на місцях, щоб якомога швидше набрати молодих офіцерів в бойові підрозділи, використовуючи модель JROTC / ROTC. Академії слід закрити, а кошти перенаправити. Деяких найкращих офіцерів треба повернути з фронту на нетривалі періоди, щоб приєднати до тренувальних груп, а також для лекцій курсантам.

Не має бути різниці між військовими підрозділами Збройних Сил, добровольців, поліції та Національної Гвардії з точки зору підготовки та бойових стандартів. Поки війна не виграна – усі повинні мати один стандарт. Командирів з різних сил оборони слід регулярно переміщувати до інших підрозділів, щоб отримати найкращий досвід. Більшу частину Національної гвардії слід віднести до бойових підрозділів.

Аудит сил і скорочення штабів. Невикористаний персонал та надлишок номенклатури з'їдають забагато коштів.

Як підтримувати бойовий дух?

Бойовий дух знищує пасивність. Армія має отримати наказ стати активною. Бойові підрозділи потрібно спонукати до цілодобового домінування над простором перед ними. Батальйони потрібно стимулювати знищувати будь-яке заборонене Мінськом озброєння, знищувати будь-які російські підрозділи, які нападуть на них у межах зони їх відповідальності. Вони повинні домінувати та стати супершвидкими, відповідаючи точно, коли ворог атакує. Після кожного російського нападу має бути сильна контратака. Від оборонного сидіння в окопах, як це є зараз, вигоду отримує тільки Росія.

Необхідний наказ на підготовку ВМС до затоплення всього Чорноморського флоту в Севастополі, знищення російських танкерів в українських водах та знищення Керченського мосту будь-якими засобами. До виконання може ніколи не дійти, але підготовка та навчання необхідні для підтримання моралі. Морська піхота має бути готова до захисту від вторгнення з моря Одеси та Маріуполя. Їм потрібні чіткі військові задачі з підготовки, щоб підтримати їхню мораль до того часу, як ВПС повинні регулярно тренуватися разом з сухопутними бригадами. Бригади мають бути підготовлені для швидкого переміщення на нові місця.

Тому що у питанні оборони власної держави можемо розраховувати лише на себе та свою армію. НАТО працює лише впівсили.