Літак – коштовний продукт, а підготовка пілотів триває вкрай довго. Детальніше про це 24 Каналу розповів військовий оглядач Давид Шарп.

Зверніть увагу Ворог не очікував: як ЗСУ вдалося перехитрити російську авіацію

Втрата цінних кадрів

Літаки не штампуються як гроші, їх виготовляють всього декілька десятків на рік, тому втрата кожного судна відчутна й негайно відновити їх неможливо. До того ж коли літаки збиваються засобами ППО, наприклад ЗРК Patriot, то часто пілоти помирають, а це ще більш штучний товар, ніж літак.

Якщо літак з нуля можна виготовити за рік, то для того, аби навчити пілота необхідно декілька років,
– наголосив військовий оглядач.

За його словами, пілота не можна як мобілізованого через два тижні поставити в стрій.

Україна змушує Росію змінювати тактику

Як зауважив військовий оглядач, знищення 7 літаків – дуже високий результат. Від початку вторгнення було декілька випадків, коли грамотні дії української ППО дозволяли знищувати російські літальні апарати в глибині окупованих територій чи на території Росії. Особливе місце посідає збиття літака дальнього радіолокаційного виявлення А-50 над Азовським морем.

Подібні ефективні операції України змушують росіян змінювали тактику дій. Тепер окупанти нарешті зрозуміли, що авіації загрожує небезпека й необхідно діяти обережніше.

У випадку з А-50 – менше покриття щодо виявлення повітряних цілей, а у випадку з ударними літаками-винищувачами – менше перебувати поруч з лінією фронту або завдавати ударів з більшої дистанції. Тобто це менша ефективність дій, адже більш обережно дорівнює менш ефективно,
– мовив Шарп.

Окрім завдання матеріальних збитків, основне досягнення знищення російських літаків – зменшення ефективності роботи авіації ворога.

Те, що Збройні Сили України досягли успіху в оборонній та певною мірою в наступальній війні й Україна витримала ці два роки – величезна заслуга української ППО, яка не дозволила російській авіації стати першорядним фактором. Завдяки цьому відбувалася багато вдалих операцій на землі,
– додав військовий оглядач.

Втрата літаків суттєво впливає на тактику ворога. Шарп переконаний, що з появою перших F-16 в українців з'являться додаткові можливості створювати загрози для російських винищувачів й обмежить їхні дії.

Україна "приземлила" 7 літаків Росії: коротко

  • Масштабний літакопад розпочався 17 лютого. Тоді Повітряні сили збили відразу три літаки росіян – бомбардувальники Су-34 та винищувач Су-35.
  • Наступного дня, 18 лютого, завдяки роботі ЗСУ впав ще один Су-34. Згодом 19 лютого наші захисники ліквідували ще два ворожі літаки, які завдавали ударів КАБами.
  • Зранку 21 лютого стало відомо, що Україна ліквідувала ще один винищувач-бомбардувальник Су-34. За словами командувача Повітряних сил Миколи Олещука, під прицілом був і Су-35, але екіпаж здійснив маневр.