Чому затримали Гужву?
Тому що прокуратура підозрює його у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 189 КК України (вимагання). За їхніми словами, Гужва, діючи у змові з особою, яка представлялась його особистим помічником, вимагали у нардепа-радикала Дмитра Лінька 20 000 доларів за нерозголошення в засобах масової інформації відомостей щодо його особистого життя та політичної діяльності. 22 червня після передачі 10 тисяч доларів Гужву і його спільника було затримано.
Як сам Гужва коментує затримання?
Запевняє, що влада вирішила сфабрикувати кримінальну справу проти нього з метою закрити його видання. За його словами, приблизно місяць тому на нього вийшли люди від Лінька і запропонували 20 тисяч доларів за зняття тексту про конфлікт людей Лінька та Киви, але він відмовився (до речі, журналістам не вдалося знайти цієї публікації на сайті "Страни.ua" – "24"). І от ввечері 22 червня до нього в офіс увірвалися люди, які представилися поліцією, забрали у нього телефон, проігнорували вимоги не проводити слідчих дій до приходу адвокатів та позбавили можливості стежити за їхніми діями під час обшуку.
Чи це перше затримання Гужви?
Аж ніяк.
"Страна.ua": головного редактора Ігоря Гужву затримують не вперше
У 2015 році Гужву, який тоді називав себе власником і керівником створеного в 2013 році холдингу "Мультимедіа-інвест груп" (щоденна газета "Вести", інтернет-видання Vesti.ua, тижневик "Вести.Репортер" телеканал UBR і "Радио Вести"), звинуватили в ухиленні від сплати податків на суму у майже 18 мільйонів гривень. Тоді Шевченківський районний суд Києва обрав Гужві запобіжний захід у вигляді застави в 1 мільйон 35 тисяч 300 гривень і зобов'язав не покидати Київ без дозволу слідчого, а також здати прокурору свій закордонний паспорт. Гужва вніс заставу, оголосив про продаж своєї частки і відхід з посту глави холдингу і головного редактора газети "Вести".
Чому навколо нинішнього затримання виник скандал?
Тому що дуже швидко заговорили про те, що затримання головного редактора проросійського видання і обшуки у приміщенні редакції є тиском на журналістів і наступом на свободу слова в Україні. При цьому ті, кого насторожили обшуки та затримання головного редактора видання, наполягають на тому, що такі репресивні методи притаманні для диктаторських режимів і вони можуть бути застосовані до будь-якого видання у країні, якщо це видання не сподобається представникам влади.
Чи є це утиском свободи слова?
Гужва був затриманий за підозрою у вчиненні кримінального злочину. У прокуратурі запевняють, що мають цьому беззаперечні докази. Робота видання наразі не припинена. Журналістка "Страны.ua" сьогодні зробила заяву про те, що домен видання можуть заблокувати як речовий доказ, при чому, за її словами, таке рішення буде прийнято на підставі клопотання Державної фіскальної служби. Разом з тим, у ДФС сайту "24" повідомили, що не мають інформації щодо подання відповідного клопотання і не змогли пояснити, на яких підставах вони б могли звернутися із таким поданням. Станом на зараз все це виглядає як слідчі дії у рамках кримінальної справи, порушеної проти Гужви. До свободи слова, поки що, все це не має жодного відношення.
Якщо сторона звинувачення не зможе пред’явити переконливих доказів того, що Гужва вдався до вимагання грошей у народного депутата – можна буде замислитись щодо політичної вмотивованості затримання.
Чи можуть за цією схемою чинити тиск на інші видання?
За вчинення злочину, передбаченого ч. 3 ст. 189 КК України можуть затримати будь-яку особу, якщо вона вдасться до злочинних дій з метою вимагання. Не лише журналіста. Кримінальний кодекс однаково байдуже ставиться до всіх можливих професій підозрюваних. Поки що йдеться про те, що Гужва підозрюється у скоєнні кримінального злочину.
Чи можливе посилення тиску з боку влади на засоби масової інформації? Воно можливе завжди за будь-якої влади і на будь-яке видання.
Медіакритик і журналіст Отар Довженко вважає, що є чотири сценарії плану дій щодо проросійської "Страны.ua" і подібних ЗМІ. Та найправильніше було б не давати жити таким медіа в Україні, адже в нас іде війна з Росією.