У законопроєкті пропонується скоротити терміни отримання статусу УБД до шести днів та запровадити електронну процедуру його набуття. Також документ пропонує, щоб підставою для отримання статусу учасника бойових дій був бойовий наказ командира, який направив бійця на бойове завдання.
Читайте також Рада продовжила дію воєнного стану та загальної мобілізації
Спрощена процедура
Зазначається, що протягом трьох днів після виконання завдання командир має направити такий наказ в електронному або паперовому вигляді до Єдиного державного реєстру ветеранів війни. Там упродовж трьох днів повинні оформити електронну особову картку, що містить унікальний персональний електронний ідентифікатор особи учасника бойових дій (QR-код).
Персональний електронний ідентифікатор учасника бойових дій показують для підтвердження права на користування гарантіями, передбаченими для учасників бойових дій та членів їхніх сімей.
Реєстр може надіслати також паперовий документ за бажанням військового. Зауважують, що персональний електронний ідентифікатор і посвідчення учасника бойових дій мають однакову юридичну силу.
Моментом набуття статусу учасника бойових дій вважається момент створення особової електронної картки учасника бойових дій.
Мобілізація з 25 років: новий закон Ради
- Верховна Рада ухвалила зміни до законодавства, згідно з якими в запас переводитимуть не з 27, а 25 років. Це дозволить призивати до ЗСУ громадян без військового досвіду на два роки швидше.
- Законопроєкт з номером 9281 передбачає зміни до статей 15, 18, 18-1 та 37 закону "Про військовий обов'язок і військову службу". Він змінює вік призовників з від 18 до 27 років на від 18 до 25 років. Тому він дозволяє мобілізовувати громадян під час загальної мобілізації віком від 25 років, які не проходили військову службу. Водночас військовозобов'язаними вважаються усі громадяни віком від 18 до 60 років.
- Зауважимо, що законопроєкт з номером 9281 було ухвалено в цілому ще 30 жовтня. Станом на 6 листопада це документ ще не підписав Президент України Володимир Зеленський, але його затвердив спікер парламенту. Поки голова держави не підпише законопроєкт, він не стане законом.